Home»Aktualności»Lord Django wśród najlepszych młodych koni świata

Lord Django wśród najlepszych młodych koni świata

W ostatnim tygodniu lipca w Ermelo zgromadzą się najbardziej perspektywiczne młode konie z całego świata. Dowiedzieliśmy się dzisiaj, że dołączy do nich również Lord Django, dosiadany przez Ilonę Janas.

15
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

W dniach 28-31 lipca w Ermelo (NED) odbędą się Mistrzostwa Świata Młodych Koni (FEI World Breeding Dressage Championships for Young Horses). Ta wielka impreza będzie zorganizowana w National Equestrian Centre, oddanym do użytku zaledwie dwa lata temu przez Kinga Willema-Alexandra. W zawodach wezmą udział jeźdźcy koni w wieku od 4 do 8 i więcej lat. W konkursach indywidualnych sędziowie będą oceniali wrażenie ogólne koni 5-, 6- i 7-letnich.

W tych prestiżowych zawodach wezmą udział konie o znakomitych rodowodach. Na czworoboku pojawią się potomkowie Totilasa (5-letni Governor), Apache (5-letni Grand Galaxy, 6-letni Flanell), Painted Black (7-letni Ebony), Desperadosa (5-letni Broadmoar’s Morgenstern), Sir Donnerhalla I (5-letni koń Siracusa, 6-letni Sir Olli), ogiera Sandro Hit (5-letni Sir Skyfall) czy Quarterback (7-letni Quarton, Quotenkönig).

Wśród jeźdźców prezentujących obiecujące młode konie znajdą się reprezentanci Węgier (Csaba Szokola), Holandii (m.in. Marieke van der Putten, Adelinde Cornelissen, Lynne Maas), Szwecji (m.in. Yvonne Österholm, Ida-Linn Ludholm), Austrii (Stephanie Dearing, Christian Lanterdinger), Ameryki (Endel Ots, David Wightman), Danii (m.in. Morten Petersen, Dorothee Schneider), Niemiec (m.in. Beatrice Buchwald, Katrine Kraglung), Wielkiej Brytanii (m.in. Charlotte Fry, Sarah Millis), Belgii (Tom Heylen, Katrien Verreet), Francji (m.in. Julien Vincent, Lena Thouvenin). W tym roku wszyscy będziemy jednak z większym zainteresowaniem oglądać rozgrywki MŚMK, ponieważ do listy dołączyła zawodniczka i koń z Polski!

IMG_2111
fot. Studio360

Reprezentować nas będzie Ilona Janas wraz z 6-letnim koniem Lord Django (Stalypso x Londonderry) rasy hanowerskiej. Mimo – wydawać by się mogło, typowo skokowego rodowodu (ojciec Stalypso po Stakkato pochodzi ze znanej linii „S”, z której wywodzi się wiele wspaniałych koni skokowych), ten gniady ogier niejeden raz udowodnił już swoje ujeżdżeniowe predyspozycje i możliwości.

Przypominamy wyniki pary, które przyniosły jej kwalifikację do MŚ:

78,4%, 77,2% CDI Lipica

8,0 CDN Bajardo

Potencjał tego młodego konia Ilona Janas pokazywała jeszcze kiedy był on 4-latkiem. Już wtedy brał udział w Mistrzostwach Polski Młodych Koni, gdzie w finale zdobył drugie miejsce jako koń zagranicznej hodowli. Rok później, jako 5-latek, wygrał finał MPMK. Kariera tego wierzchowca od początku była więc obiecująca. Trzymamy kciuki za jego start pod Iloną Janas w Ermelo!

A czego o Lordzie Django udało nam się dowiedzieć od samej zawodniczki i właścicielki konia?

Ilona Janas: Lord Django urodził się w Niemczech, a do Polski został sprowadzony jako „młodziak” przez Kamila i Marikę Dubiel, w których stajni zamieszkał. Ze względu na pochodzenie był „kwalifikowany” jako koń skokowy, choć trzeba przyznać, że w tamtym momencie skoki nie były jego najmocniejszą stroną. Moje pierwsze wrażenie? Był malutki, miał krótkie nóżki i baryłkowaty tułów, stąd jego nieoficjalne, nadane mu przeze mnie imię brzmi: „Baryła” i w zasadzie ani ja, ani nikt z przyjaciół nie nazywa go inaczej. Moje zdanie na temat tego konia mocno się odmieniło, gdy tylko zasiadłam po raz pierwszy w siodle. Miałam wtedy takie uczucie, jak na żadnym innym koniu. Poczułam „to coś” i wiedziałam, że koniecznie muszę zabrać go do siebie. Ponieważ moja sytuacja finansowa nie pozwalała wtedy na zakup konia, byłam zmuszona poszukać jakiegoś rozwiązania. Do końca życia będę wdzięczna Eli Kobielskiej za pomoc i możliwość sfinansowania kupna Baryły. Dzięki niej koń trafił do mojej stajni, a w obecnym momencie jest już w 100% mój. To jest historia, której mottem powinno być zdanie „nic się nie dzieje bez przyczyny”. Gdyby nie zakończenie współpracy z właścicielami konia, na którym startowałam w konkursach Grand Prix – Questa – pewnie nigdy nie miałabym Lorda Django. Wtedy jednak postanowiłam sobie, że będę miała swojego własnego, wymarzonego konia, co do którego podejmowane decyzje dotyczące treningu, czy sprzedaży będą tylko i wyłącznie moje. I to się udało. Z Baryłą jesteśmy teraz w momencie, który napawa mnie dumą, bo już moja kwalifikacja do Mistrzostw Świata jest sukcesem, na który pracuję z tym koniem od „zera”, pokonując kolejne szczeble wyszkolenia młodego ogiera, z którym nie zawsze było i jest łatwo współpracować. Cenię Baryłę za jego charakter, jednocześnie bardzo szanując jego indywidualizm. To wyjątkowy koń, z którym uwielbiam pracować.

Przedstawiamy historię „od zera do bohatera w obrazkach” 🙂

VIDEO: Młody, czteroletni Lord Django, początki współpracy z Iloną Janas:

Lord Django jako sześciolatek podczas zawodów CDN Bajardo:

02 161x
fot. Katarzyna Broda
Szarych - czerwiec_-8
fot. Julia Świętochowska

Program MŚMK dostępny jest pod tym adresem.

Wszystkie zdjęcia użyte w artykule pochodzą z albumu Ilony Janas

Previous post

Propozycje ZT-A 31.07.2016r. Jarużyn k/Bydgoszczy

Next post

Znamy listę zgłoszeń MŚMK 2016 Ermelo