Home»Artykuły»34 porady ujeżdżeniowe od Carla Hestera

34 porady ujeżdżeniowe od Carla Hestera

5
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

1. Ujeżdżenie to nie tylko dyscyplina jeździecka. Jest to przede wszystkim gimnastyka, na której mogą skorzystać wszystkie konie i dzięki której mogą zachować jak najdłużej pełne zdrowie, przy długiej i elastycznej szyi, pozbawionym napięć ciele i swobodnym ruchu.

2. Kiedy koń jest zmęczony, będzie chciał się rozciągnąć w dół. Pozwól mu to zrobić –  jest to zachowanie, które powinieneś wspierać. Aby rozciągnąć konia wydłuż wodze, opuść dłonie i masuj jego pysk poprzez kiełzno delikatnie ściskając i zwalniając każdą wodze. Wykonuj rozciąganie regularnie podczas sesji treningowych, aby zmniejszyć ryzyko napięcia u konia.

3. W galopie zawsze jedź do przodu – wyobraź sobie, że na końcu prostej masz przeszkodę, którą zamierzasz pokonać!

4. Ujeżdżenie polega na powtarzaniu ćwiczeń w kółko, aż ich wykonywanie stanie się intuicyjne dla naszego wierzchowca. To wymaga poświęcenia, ale po prostu chodzi o stworzenie dobrze wyszkolonego konia – coś, co wszyscy chcielibyśmy mieć!

5. Nawet jeśli ujeżdżenie to Twoja główna dyscyplina to wprowadzaj do treningu skoki lub wyjazdy w teren. Twój koń będzie bardziej zrelaksowany i zainteresowany pracą.

6. Na zawodach startuj w konkursach na poziomie niższym niż ten, nad którym pracujesz w domu. Dzięki temu będziesz mógł łatwiej poradzić sobie z wymogami konkursu- pamiętaj, że na zawodach koń jest znacznie bardziej rozkojarzony.

7. Lustra są ogromną pomocą w treningu, ponieważ pozwalają zobaczyć co robi Twój koń – na przykład, skąd masz wiedzieć czy jest prosty, jeśli go nie widzisz?

8. Rozgrzewka jest jednym z najważniejszych aspektów. Musisz się postarać, aby Twój koń był dobrze rozciągnięty, okrągły i rozluźniony zanim zaczniesz bardziej wymagającą pracę, a mięśnie jego szyi i grzbietu powinny być pozbawione napięć – luźno i aktywnie pracujące w rytm chodu. Gimnastycy też nie zaczynają treningu od najtrudniejszych ćwiczeń!
Najlepiej jest zaczynać jazdę od 10 minutowego stępa, jeśli jednak koń jest bardzo świeży, najlepiej od razu rozkłusować go, aby pozbył się napięcia.

9. Twój koń musi pracować przed łydką. Oznacza to, że powinien iść sam z siebie i nie oczekiwać, że będziesz go nadal motywował – na przykład, jeśli poprosisz o galop, musi nauczyć się pozostawania w galopie bez ciągłego popychania łydką, dopóki nie zaproponujesz mu przejścia.

10 Jeśli twój koń nie reaguje na Twoją łydkę, zatrzymaj go i na luźniej wodzy  szybko i kilkakrotnie stuknij go łydką, dopóki nie ruszy naprzód. Nie ma znaczenia w jakim chodzie to zrobi, najważniejsze jest ruszenie jako reakcja na łydkę.

11. Siodłanie i wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny odbywać się w specjalnie do tego wyznaczonym miejscu,a nie w boksie,  Koń musi być pewny, że boks to jego azyl, w którym może w pełni się zrelaksować i nie musi spodziewać się pracy.

12. Jeśli twój koń jest zbyt wrażliwy na łydkę, pracuj jak najwięcej nad przejściami w dół.

14 Duża ilość przejść galop-kłus pozwoli rozwinąć i poprawić kłus, poprzez przeniesienie większej wagi na zad i tylne nogi.

14 Używaj dużej ilości półparad. Myśl o użyciu półparady jeszcze zanim poprosisz swojego konia o zrobienie czegoś.

15. Dawaj swojemu koniowi cukier w trakcie treningu jako nagrodę. Pozwoli mu to lepiej przyjąć wędzidło, zachęci do przeżuwania kiełzna i sprawi, że koń zaoferuje lżejszy i bardziej przyjemny kontakt.

16. Rozjeżdżanie i skracanie polega na poproszeniu konia o kilka poszerzonych kroków, by szybko skrócić je do normalnego chodu roboczego. Takie ćwiczenie powtarza się kilkakrotnie, na przemian. Pozwala ono przygotować konia do niezależnego dźwigania głowy i szyi i z czasem prowadzi do samoniesienia.

17. Kiedy pracujemy nad zmianami w seriach jeździjmy je wzdłuż ściany ujeżdżalni, pozwoli to koniowi pozostać prostym.

18. Pracując nad galopem zebranym powinieneś dążyć do uzyskania chodu w takim tempie, aby osoba na ziemi mogła bez problemu iść obok Ciebie.

19. Wykonuj ustępowania w galopie, aby Twój koń stawał się bardziej świadomy działania Twoich łydek.

20 Aby pomóc sobie utrzymać dobry rytm w poszczególnych chodach, możesz nucić w głowie piosenkę i śpiewać ją sam do siebie podczas jazdy.

22 Poproś kogoś o nagrywanie Twoich treningów, abyś mógł sam zobaczyć co działa dobrze, a co wymaga poprawy. Czasami daje to nawet lepsze efekty niż pomoc osoby z ziemi, która w trakcie jazdy powie Ci kiedy jest źle.

23. Dobry kłus powinien posiadać fazę zawieszenia. Kiedy nasze konie są odpowiednio silne uczymy je pasażu i wykorzystujemy go, aby uzyskać fazę zawieszenia w kłusie. Podczas tego ćwiczenia anglezujemy co czyni je łatwiejszym dla konia i zachęca do niesienia się. Wprowadzamy dużo przejść z pasażu do aktywnego kłusa aż koń zrozumie, że musi utrzymać zawieszenie, które miał w pasażu. Jeśli koń traci fazę zawieszenia,  robimy przejście, ponownie prosimy o pasaż i ponownie wracamy do aktywnego kłusa, dopóki zawieszenie nie zostanie z łatwością utrzymane.

24 Jako test dla Twojego treningu proponuję jazdę kłusem anglezowanym na rzuconej wodzy. Koń powinien miękko rozciągnąć się w dół. Jeśli tak się nie dzieje i koń zadziera głowę jest to sygnał, że musisz coś zmienić w swojej pracy.

25. Nie poddawaj się w pracy nad lotnymi zmianami, nigdy ! Po prostu spokojnie powtarzaj je, aż koń zrozumie ćwiczenie i prawidłowo je wykona. Nauki lotnych zmian nie wolno jednak kontynuować, jeśli koń staje się nerwowy, spięty lub zbyt podniecony.

26 Jeśli nie umiesz równo zatrzymać się na linii środkowej, to jest to wyłącznie Twoja wina! Poprawne zatrzymanie również wymaga treningu. Staraj się, aby Twój koń zawsze zatrzymywał się równo, nawet przy wsiadaniu i zsiadaniu. W nauce zatrzymań dobrze robić je przy ścianie ujeżdżalni. Jedź kłusem, przejdź na kilka kroków do stępa, potem poproś o zatrzymanie. Koń musi kroczyć naprzód aż do pełnej parady (zatrzymania), a nie wycofywać się coraz bardziej, aż w końcu stanie.

27. Jazda po górkach znacznie poprawi kondycję i muskulaturę Twojego konia.

28.Staraj się pozostawać możliwie pasywnym, kiedy jedziesz stępem. Pamiętaj jednak, że moment stępa w programie konkursu to nie jest czas na przerwę! Dobry stęp wymaga tyle samo uwagi i skupienia, jak każdy z pozostałych ruchów na czworoboku.

29. Nie śpiesz się z nauką i nie proś o zbyt wiele, zbyt wcześnie. Ważne jest, aby twój koń był wystarczająco silny, aby móc wykonać to o co go prosisz. W przeciwnym razie ryzykujesz jego kontuzją. Aby wyszkolić konia do poziomu Grand Prix, z reguły potrzeba od czterech do pięciu lat – oczywiście, jeśli po drodze nie napotkasz na żadne przeszkody. Tak długo trwa wzmocnienie konia, aby mógł on wykonywać ruchy i elementy najtrudniejszej klasy programów. Przy jakichkolwiek komplikacjach, problemach zdrowotnych czy błędach w treningu – ten czas znacznie się wydłuży.

30. Kiedy wjeżdżasz na czworobok i wykonujesz zatrzymanie, pamiętaj, aby uśmiechać się do sędziów.

31. Na zawody poświęć jak najwięcej swojego czasu. Pojeździj swojego konia na luźnej wodzy w okolicy placu konkursowego, aby mógł on przyzwyczaić się do otoczenia, zanim każesz mu się skupić.

32. Staraj się, aby Twój koń jak najwięcej czasu spędzał na zewnątrz stajni np. na padokach. Pozwoli mu to zrelaksować się i utrzymać rozluźnienie w trakcie treningu.

33. Na zawodach noś ubrania i buty oraz używaj sprzętu, z których korzystasz w domu i w których zarówno Ty, jak i Twój koń czujecie się komfortowo. Nagła zmiana większości jeździeckiego ekwipunku może mieć bardzo duży wpływ na Twój przejazd. Jeśli masz specjalne buty, w których jeździsz na zawody zakładaj je kilka dni wcześniej już w domu.

34. Najważniejsze w szkoleniu konia jest cierpliwość i systematyczność. Nie ma rzeczy niemożliwych do osiągnięcia!

35. Jeśli to możliwe staraj się odtworzyć warunki, w jakich przyjdzie Ci startować i pracuj w takich samych. Sprawdź wymiary konkursowego czworoboku i taki sam czworobok zorganizuj u siebie w stajni. Jeśli będziesz startować na czworoboku trawiastym, zapoznaj swojego konia z takim rodzajem podłoża.

źródło: https://horses.bazoom.com/uk/forum/training/1070-tips-from-carl-hester,

zdjęcie: Fanpage Carla Hestera

Previous post

Propozycje - Cavaliada Lublin 31.01-02.02.2020

Next post

Cavaliada Dressage Cup w Lublinie!