Anky van Grunsven nową członkinią „Klubu 80%”
Znana niegdyś pod pseudonimem „królowa küru” holenderska amazonka Anky van Grunsven dołącza do „Klubu 80%”.
Znana niegdyś pod pseudonimem „królowa küru” holenderska amazonka Anky van Grunsven dołącza do „Klubu 80%”. Zapisała się w historii jako pierwszy jeździec ujeżdżenia, który uzyskał wynik powyżej 80% na poziomie konkursu Grand Prix. Nagrodę wręczył jej Kenneth J. Braddick podczas rozgrywających się obecnie zawodów w Rotterdamie.
Ówczesny rekord padł w 2006 roku, podczas gdy Anky startowała na swoim legendarnym Salinero. Miało to miejsce zresztą w Rotterdamie, czyli dokładnie tam, gdzie na ręce Anky przekazano gratulacje, jak i fizyczną nagrodę, którą był specjalnie zaprojektowany naczółek. Wspomniana holenderska para tego ważnego w historii ujeżdżenia dnia uzyskała dokładnie 81,333%. Oprócz van Grunsven podobne wyróżnienie otrzymali: Isabel Werth, Kristina Bröring-Sprehe, Edward Gal, Carl Hester, Charlotte Dujardin, Linda Tomlinson oraz Steffen Petters, a także Adelinde Cornelissen, Matthias Alexander Rath, Helen Langehanenberg i Inessa Merkulova, którzy jeszcze swojej nagrody nie odebrali. Pomysłodawcą nadawania tego odznaczenia jest Kenneth J. Braddick.
Theodora Elisabeth Gerarda van Grunsven (bo tak brzmią jej pełne imiona) w rankingi FEI zaczęła się wpisywać już pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy to startowała na koniu Prisco (1988 rok – start w Igrzyskach Olimpijskich w Seulu).
W następnych latach jej kariera nabrała rozpędu. Zaczęła startować na koniu Bonfire, z którym zebrała pierwsze prawdziwe laury świata sportu. Do najważniejszych ich wspólnych osiągnięć należą wręczone w ceremonii Igrzysk Olimpijskich medale złoty (indywidualnie w 2000 roku) oraz cztery srebrne (drużynowo w 1992, 1996, 2000 roku, indywidualnie w 1996 roku). Równie ważne było zwycięstwo w Mistrzostwach Świata (1994 rok) oraz trzykrotnie zdobyte miejsce drugie (drużynowo w 1994, 1998 roku, indywidualnie w 1998 roku). Amazonka zdobyła również niezliczoną ilość medali w Mistrzostwach Europy oraz Mistrzostwach Holandii.
Następne pasmo sukcesów nadeszło wraz ze zmianą konia na Salinero. Przejazdy na nim po raz kolejny przyniosły Anky medale Igrzysk Olimpijskich – złote (indywidualnie w 2004, 2008 roku) oraz srebrny (drużynowo w 2008 roku). Podobnie jak z poprzednim wierzchowcem niejednokrotnie uplasowała się w ścisłej czołówce klasyfikacji Mistrzostw Świata. Zdobyła złoty (indywidualnie w 2006 roku) oraz dwa srebrne krążki (indywidualnie i drużynowo w 2006 roku). Do nagród, która Anky odebrała dzięki pracy z Salinero, można zaliczyć też medale Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Holandii. Życiowy wynik w dyscyplinie ujeżdżenia Anky zawdzięcza oczywiście Salinero. Wspólnie udało im się zdobyć 87,250%.
Choć Salinero był koniem podstawowym Anky przez wiele lat, epizodycznie startowała również na koniu Painted Black, który również był koniem najwyższej klasy i plasował się często w ścisłej czołówce konkursów Grand Prix.
Nazwisko Anky na zawsze będziemy kojarzyć z ujeżdżeniem, choć sama zainteresowana rozpoczęła starty w innej dyscyplinie jeździeckiej – reiningu. Świat koni nie stanowi dla Anky tajemnic, toteż starty – nawet w reiningu – przynoszą jej dobre wyniki. Najlepszym dotychczas był jej start w Mistrzostwach Europy w Aachen, gdzie w klasyfikacji drużynowej otrzymała brązowy medal.
Źródła zdjęć: http://goo.gl/8eMRZS, http://goo.gl/z2lyK0, http://goo.gl/9TSVKN, http://goo.gl/AQtERc, http://goo.gl/2T59a3,