Gnijące strzałki u koni – jak o nie zadbać? 5 sprawdzonych sposobów.
O końskie kopyta należy dbać ze szczególną uwagą – zwłaszcza jeśli pojawiają się alarmujące objawy. Jedną z popularnych przypadłości są gnijące strzałki u koni, którymi należy zająć się jak najszybciej, zanim problem się pogłębi. Sprawdź 5 sposobów na dbanie o gnijące strzałki kopytowe.
Gnicie strzałki kopytowej jest wywołane obecnością bakterii beztlenowych i grzybów, które pojawiają się w tej części kopyta. Strzałka wówczas robi się miękka i nierówna, jej końce są postrzępione, rowek środkowy pogłębiony, pojawia się nieprzyjemny zapach, a w dalszych etapach – szara wydzielina oraz ból. Właściciel konia powinien zainterweniować możliwie jak najwcześniej, ponieważ nieleczone gnicie strzałek może prowadzić do kulawizny i raka kopyta. Co zrobić, jeśli dostrzegamy u swojego konia objawy gnijącej strzałki kopytowej?
Jak dbać o gnijące strzałki u koni?
1. Czyścimy kopyto
Zainfekowane kopyto czyścimy dokładnie kopystką oraz wodą (może być z dodatkiem szarego mydła). Zadbanie o czystość i dopływ tlenu do strzałki to podstawa. Martwe części strzałki możemy odciąć, ponieważ stanowią pożywkę dla drobnoustrojów. Czyszczenie kopyt powtarzamy kilka razy w ciągu dnia. Pamiętajmy o dokładnym oczyszczaniu i dezynfekowaniu rowka środkowego.
2. Dbamy o czystość otoczenia
Suche podłoże w stajni oraz (w miarę możliwości) na padoku jest ważne dla skutecznego leczenia. Jednak jeszcze ważniejszy jest brak obornika. Błoto nie jest dla kopyt tak groźne, jak odchody. Koń nie powinien spędzać długich godzin, stojąc na brudnej ściółce lub niesprzątanym padoku. W niektórych przypadkach właściciele koni pozbywali się problemu gnijących strzałek… zmieniając stajnię na taką, w której dba się o czystość.
3. Stosujemy preparaty do gnijących strzałek
Mamy do wyboru różne gotowe preparaty o działaniu antyseptycznym, które ułatwią proces regeneracji strzałek:
- Absorbine Hooflex Frog & Sole Care,
- Keralit przeciw gniciu strzałki,
- HKM żel do pielęgnacji strzałki u konia,
- Black Horse Blue Protect pasta siarczanowa do strzałek kopytowych,
- Effol Combat Thrush Gel Spray.
Jeśli rowek środkowy kopyta jest bardzo głęboki w wyniku zmian chorobowych, traktujemy go jak otwartą ranę i nie stosujemy na niego siarczanu miedzi lub formaliny. Z kolei popularnego dziegciu używamy profilaktycznie, a nie w celach leczniczych. W przypadku, gdy proces gnicia strzałki jest zaawansowany, konieczna będzie terapia antybiotykowa.
4. Wprowadzamy zmiany w diecie
Dieta bogata w węglowodany (np. duża ilość owsa) negatywnie wpływa na kopyta, podobnie jak niedobór cynku, miedzi i biotyny. Badania wskazują, że nieprawidłowa dieta ma gorszy wpływ na kopyta niż złe warunki w stajni czy na padokach. Nie tylko pogarsza stan kopyt, ale także obniża odporność, przez co koń jest bardziej narażony na różne infekcje.
5. Zapewniamy koniowi możliwość ruchu
Konie w naturze przemierzają kilkanaście kilometrów dziennie. Wówczas ich organizm jest odpowiednio dotleniony, a kopyta mogą pracować w naturalny sposób. Brak ruchu i długie przebywanie w boksie to prosta droga do problemów z kopytami oraz kontuzji. Zadbajmy, by koń mógł spędzać na padoku jak największą część doby. Warto także zabierać go na spacery w ręku, a jednocześnie ograniczyć intensywność treningów na czas leczenia.
6. Konsultujemy się z kowalem i lekarzem weterynarii
Nawracający problem gnicia strzałek może być spowodowany nieodpowiednim werkowaniem, złą dietą i brakiem odpowiednich pierwiastków w kopycie. Warto skonsultować się ze specjalistami i przeprowadzić dokładniejsze badania, a w niektórych przypadkach – wdrożyć odpowiednie leczenie lub suplementację diety.