Jak przygotować się do pierwszych zawodów jeździeckich? Praktyczny poradnik.
Godziny treningów już za Tobą i chcesz spróbować swoich sił w zawodach? To spełnienie marzeń wielu jeźdźców, ale i duże przedsięwzięcie! Sprawdź, jak się do niego przygotować, jak zapisać się na zawody jeździeckie i o czym musisz pamiętać.
Pierwsze zawody to duży krok w rozwoju jeździeckiej kariery. Nic dziwnego, że chcesz wypaść jak najlepiej i z pewnością planujesz dać z siebie wszystko. Aby jednak móc w pełni skupić się na konkursowym przejeździe, trzeba z dużym wyprzedzeniem przygotować wszystkie niezbędne rzeczy i dopełnić kilku formalności.
Pierwsze koty za płoty
Prawdopodobnie podczas Twoich pierwszych zawodów trener podpowie Ci, co należy załatwić i gdzie można dopełnić formalności. Wsparcie takiej doświadczonej osoby jest na wagę złota — dzięki temu masz kogoś, do kogo możesz zwrócić się z pytaniami i kto będzie trzymał rękę na pulsie.
Nawet jeśli startujemy w zawodach towarzyskich w naszej lub zaprzyjaźnionej stajni, warto przestrzegać wszystkich reguł, którymi rządzą się zawody regionalne i wyższych rang. To doskonałe przygotowanie do zrobienia następnego kroku w karierze jeździeckiej w bezpiecznych, znajomych warunkach.
Licencji sportowej dla jeźdźca — czy i kiedy jest potrzebna?
Licencja sportowa dla jeźdźca jest potrzebna każdemu, kto chce startować w konkursach wyższych rangą niż towarzyskie. Licencja wyrobiona w WZJ (Wojewódzkim Związku Jeździeckim) umożliwia startowanie w zawodach towarzyskich i regionalnych, natomiast licencja wykupiona w PZJ (Polskim Związku Jeździeckim) upoważnia do startowania w zawodach towarzyskich, regionalnych i ogólnopolskich. Licencja jest ważna przez rok kalendarzowy. Aby ją otrzymać, należy wypełnić formularz dostępny na stronie PZJ lub WZJ i dokonać wpłaty oraz przekazać odpowiednie dokumenty (m.in. zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do uprawiania sportu oraz ubezpieczenie NNW ważne do końca roku kalendarzowego, skan dowodu osobistego). Aby otrzymać licencję jeździecką, trzeba zdać odznakę jeździecką — na początek wystarczy brązowa.
Warto odwiedzić stronę PZJ, by uzyskać szczegółowe informacje na ten temat.
Jak zapisać się na zawody?
Organizowane zawody są zwykle ogłaszane na stronach: zawodykonne.com, equita.pl, na stronach ośrodków i klubów jeździeckich, na stronach WZJ. Poprzez stronę zawodykonne.com oraz equita.pl możesz zgłosić swój udział online.
Jeśli zapisujesz się na zawody towarzyskie, z pewnością organizator poda wszelkie niezbędne informacje oraz sposób dostarczenia niezbędnych dokumentów. Zawody regionalne cechują się sztywniejszymi regułami, ustalonymi przez regulaminy PZJ.
Na zawody należy zgłosić i siebie, i konia, dostarczając zarówno własne dokumenty, jak i dokumenty wierzchowca. Koń musi być zarejestrowany w PZJ, mieć aktualny paszport i aktualne szczepienia.
Warto wysłać zgłoszenie odpowiednio wcześnie — to szczególnie ważne, jeśli planujemy wynająć na miejscu boks. Alternatywą jest pozostawienie konia w koniowozie na czas zawodów. Jeśli zamierzasz wynająć boks, prawdopodobnie będzie on ścielony słomą. Jeśli Twój koń potrzebuje innej ściółki, być może za dodatkową opłatą organizator umożliwia takie rozwiązanie — lub będzie konieczność przywiezienia własnej ściółki.
Przed startem (już na miejscu, w którym odbywają się zawody) należy udać się do biura zawodów i tam dostarczyć aktualne badania lekarskie, paszport konia wraz z aktualnymi szczepieniami, wpłatę za zawody oraz (w przypadku osób niepełnoletnich) zgodę rodzica.
Jak zorganizować transport na zawody?
Jeśli nadchodzące zawody to debiut nie tylko nasz, ale i konia, warto zaopatrzyć się w ochraniacze transportowe, przyzwyczaić do nich konia i w miarę możliwości przećwiczyć z koniem spokojne wchodzenie do przyczepy. Dzień zawodów to fatalny moment na pierwsze próby transportu. Więcej o bezpiecznym transporcie koni przeczytasz w tym artykule.
Ośrodki jeździeckie często dysponują własnym transportem, jednak warto się upewnić, czy będzie możliwość skorzystania z niego. Alternatywą jest poproszenie kogoś znajomego o transport konia, wynajem przyczepy (bukmanki) czy koniowozu, lub wynajem firmy oferującej usługę profesjonalnego transportu koni. Jeśli planujemy skorzystanie z takiej usługi, należy skontaktować się z firmą odpowiednio wcześnie, by mieć pewność, że interesujący nas termin jest jeszcze wolny. Zamawiając transport upewnij się, czy cena dotyczy transportu w obie strony i ile koni przewoźnik jest w stanie zabrać jednym transportem. Korzystając z usług firmy warto jechać z kilkoma parami koń-jeździec — wówczas mamy możliwość rozbicia kosztów na kilka osób.
Dodatkowe opłaty i usługi
Zwykle na zawody tego typu, zwłaszcza na początku, jeździ się z trenerem, co oznacza dodatkowe koszty pracy trenera i jego zakwaterowania. Warto jednak z tego skorzystać — obecność doświadczonej osoby, która zna mocne i słabe strony jeźdźca i konia, jest na zawodach na wagę złota.
Warto pomyśleć o fotografie, który wykona profesjonalną sesję podczas naszego przejazdu. To nie tylko miła pamiątka, ale także świetny sposób obserwowania swoich postępów. Zdarza się także, że fotograf jest już na miejscu i robi zdjęcia wszystkim uczestnikom, a następnie można u niego wykupić wybrane ujęcia.
Zawodnicy, które regularnie jeżdżą na zawody, często rozglądają się za luzakiem, czyli osobą, która zadba o konia przed i po przejeździe konkursowym, nakarmi go, napoi, osiodła i rozsiodła. Dzięki temu jeździec może więcej uwagi poświęcić kwestiom organizacyjnym i przygotowaniu własnego stroju. Luzakiem może zostać zaprzyjaźniona osoba ze stajni lub ktoś z rodziny, a jeśli planujesz często wyjeżdżać na zawody, warto pomyśleć o znalezieniu kogoś, kto odpłatnie zajmie się luzakowaniem.
Co zabrać na zawody konne dla jeźdźca i konia?
Ponieważ lista ekwipunku na zawody dla jeźdźca i konia jest dość długa, a emocje przed startem bywają spore, koniecznie z odpowiednim wyprzedzeniem stwórz dokładną listę niezbędnych rzeczy. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i unikniesz stresu, a nawet eliminacji z zawodów. Stworzenie listy odpowiednio wcześnie umożliwia ewentualne zamówienie brakującego sprzętu oraz wyczyszczenie i spakowanie tego, który już mamy. Warto zaopatrzyć się w pakę jeździecką, do której schowamy wszystkie rzeczy. Pamiętajmy, że poza ekwipunkiem dla siebie i konia musimy także zabrać siano i paszę treściwą na cały czas trwania zawodów, wiadra do pojenia i zadawania paszy, derkę osuszającą. Przyda się także zasłona na boks, zwłaszcza w przypadku nerwowych koni oraz ogierów.
Więcej o pakowaniu się na zawody jeździeckie możesz przeczytać tutaj. Ten artykuł z pewnością pomoże Ci w stworzeniu listy potrzebnych rzeczy.
O czym jeszcze warto pamiętać?
Pierwsze zawody to wielkie wydarzenie w życiu każdego jeźdźca. Jadąc na zawody, nie skupiaj się na tym, by osiągnąć jak najlepszy wynik. Oczywiście, sukces zawsze cieszy, jednak potraktuj pierwszy wyjazd jako naukę — dla siebie i swojego konia. Sprawdź Wasze umiejętności, zgranie w nowym otoczeniu oraz zadbaj, by Twój wierzchowiec czuł się komfortowo. Pamiętaj, że to dzięki niemu tam jesteś — nie pozwól, by emocje i presja wygranej wzięły górę i zniszczyły to, na co oboje długo pracowaliście. W skrajnych przypadkach niewłaściwe zachowanie wobec wierzchowca z pewnością zostanie zauważone przez innych uczestników i z pewnością odbije się na wizerunku jeźdźca.
Zawody to także doskonała okazja do nawiązywania znajomości z innymi miłośnikami koni. Poznawaj ludzi i ciesz się czasem spędzonym na zawodach — choć to stresujące wydarzenie, Twoje marzenia właśnie się spełniają! Trzymamy kciuki, by wszystko poszło po Twojej myśli.