Kompendium wiedzy o koniach – Cob Irlandzki

Rasa Cob Irlandzki znana jest pod wieloma nazwami, takimi jak: Gypsy Vanner, Tinker czy Gypsy Horse. Różnorodność nazewnictwa wynika z koczowniczego trybu życia Cyganów – ludzi, którzy odpowiadają za stworzenie tej wyjątkowej rasy koni. Do dzisiaj Tinkery są uznawane za symbol piękna, odwagi i dobrobytu.
IRISH COB – HISTORIA RASY
Początek tej rasy jest ściśle związany z historią Cyganów z Wysp Brytyjskich, gdyż to oni przyczynili się do jej rozwoju. Romowie to naród nieterytorialny, który do swoich podróży potrzebował silnego, niestrudzonego i wszechstronnego konia. Celem hodowców było otrzymać rasę o dużym potencjale pociągowym, zdolną ciągnąć mieszkalne wozy podróżne. Cob Irlandzki został stworzony przez irlandzkich i angielskich Cyganów poprzez połączenie rasy Shire, Clydesdale, Konia fryzyjskiego, kucy Dales, Fell oraz Galloway.
BUDOWA
Tinkery charakteryzują się ciężką głowę, często o lekko garbatym profilu. Posiadają mocną, średnio długą szyję połączoną z silnym i szerokim grzbietem. Ogólna budowa ciała jest krępa a korpus jest zwarty i kompaktowy. Nogi są mocne i umięśnione, lecz chód wydłużony i elegancki. Charakterystyczne dla tej rasy jest gęste owłosienie ogona i grzywy oraz bujne szczotki pęcinowe sięgające aż do stawu skokowego.

UMASZCZENIE
Konie tej rasy najczęściej występują w umaszczeniu srokatym, jednak spotykane są maści jednolite jak kara, siwa, gniada, palomino i cremello. Pewna teoria, mówi o tym, że srokate umaszczenie koni cygańskich było celowo wzmacniane i najbardziej pożądane, ponieważ łatwiej było je rozpoznać i tym samym trudniej ukraść.
Tinkery osiągają różną wielkość w zależności od grupy do której należą. Najmniejsze osobniki posiadają od 128 do 148 cm w kłębie, co zalicza je do grupy C. Następna, najliczniejsza grupa B obejmuje konie o wzrośnie od 149 do 159 cm wzrostu. Najwięksi przedstawiciele tej rasy należą do grypy A i potrafią osiągnąć rozmiary przekraczające 160 cm w kłębie.

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE
Są to konie zimnokrwiste, znane ze swojej ponad przeciętnej siły, jednoczesnej łagodności i bezgranicznej wierności. To niezwykłe połączenie cech sprawiło, że są one bardzo wszechstronne w użytkowaniu i obecnie popularne na całym świecie. Ich odwaga i siła uczyniła je idealnymi wierzchowcami podczas rajdów terenowych a elegancki chód, zwinność i chęć do skoków pozwalają uzyskać świetnie wyniki w wielu konkurencjach jeździeckich jak skoki przez przeszkody czy ujeżdżenie. Dodatkowo ich spokojne, zrównoważone i delikatne usposobienie świetnie sprawdza się, także w przypadku pracy z dziećmi.
CENA
W zależności od pochodzenia, umiejętności i indywidualnych osiągnieć cena koni rasy Cob Irlandzki waha się między 10 a 100 tys. złotych.