Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego nie należy prowadzić naraz więcej, niż jednego konia?

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 21: Dlaczego nie należy prowadzić naraz więcej, niż jednego konia?
Jeśli planujesz zdawać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką, ważne jest, abyś nauczył się podstawowej teorii dotyczącej opieki nad końmi i jazdy konnej. Aby zdać egzamin teoretyczny, musisz dokładnie poznać obowiązujący materiał. Wszystkie pytania dotyczące BOJ są dostępne na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W niniejszym artykule przygotowaliśmy odpowiedź na pytanie numer 20: „Dlaczego nie należy prowadzić naraz więcej, niż jednego konia?”.
Otrzymanie Brązowej Odznaki Jeździeckiej oficjalnie potwierdza naszą wiedzę z zakresu opieki nad końmi i podstaw teorii jazdy konnej, w tym znajomość trzech podstawowych chodów konia. Egzamin składa się z testów praktycznych, które obejmują opiekę stajenną, skoki przez przeszkody, ujeżdżenie, oraz z testu teoretycznego. Aby przygotować się do egzaminu, warto zapoznać się z teorią dotyczącą funkcjonowania koni oraz ogólnymi zasadami bezpieczeństwa w stajni.
BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 21: DLACZEGO NIE NALEŻY PROWADZIĆ NARAZ WIĘCEJ, NIŻ JEDNEGO KONIA?
Pragnąc bezpiecznie spędzać czas z końmi należy zawsze być ostrożnym i wiedzieć jak prawidłowo się z nimi obchodzić. Jeździec powinien surowo przestrzegać zasad bezpieczeństwa w stajni, które wynikają z długoletniej obserwacji i poznania funkcjonowania koni. Koniom cechuje płochliwość i duża wrażliwość na bodźce zewnętrzne. W przypadku przestraszenia się, mogą wyrządzić krzywdę sobie i swojemu opiekunowi. Prowadząc konia w ręku również powinniśmy postępować według zalecanych zasad bezpieczeństwa.
Prawidłowe prowadzenie konia w ręku to takie, w trakcie którego jeździec znajduję się po lewej stronie konia, na wysokości jego głowy. Osoba prowadząca powinna mieć na sobie twarde i mocne obuwie, które zabezpieczy stopę podczas nastąpienia na nią przez nogę konia. Dodatkowo nie wolno nigdy nawijać uwiązu lub lonży wokół dłoni. Dlaczego więc nie należy prowadzić naraz więcej, niż jednego konia? Dlatego, że prowadząc więcej koni naraz osoba prowadząca nie ma nad nimi praktycznie żadnej kontroli. W sytuacji spłoszenia się koni może dojść do przykrego w skutkach wypadku. Prowadząc więcej niż jednego konia łamiemy podstawowe zasady bezpieczeństwa, które zawsze powinniśmy przestrzegać.
O tym jak prawidłowo prowadzić konia w ogłowiu wędzidłowym przeczytasz tutaj!