Kompendium wiedzy o koniach – Dlaczego umiejętność obserwacji konia jest ważna dla bezpieczeństwa jeźdźca?

Pytanie na Brązową Odznakę PZJ, nr 6: Dlaczego umiejętność obserwacji konia jest ważna dla bezpieczeństwa jeźdźca?
Jeżeli postanowiłeś zdobyć Brązową Odznakę Jeździecką to z pewnością zainteresuje Cię odpowiedź na jedno z pytań obowiązujących na egzaminie teoretycznym – dlaczego umiejętność obserwacji konia jest ważna dla bezpieczeństwa jeźdźca?
Brązowa Odznaka Jeździecka to ważne wydarzenie dla każdego koniarza, który marzy o karierze sportowej. Pragnąc ją zdobyć musimy wykazać się podstawową wiedzą o koniach i pozytywnie przejść próbę skokową i ujeżdżeniową. Pytania do egzaminu teoretycznego znajdziemy na stronie PZJ. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na jedno z nich.
BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 6: Dlaczego umiejętność obserwacji konia jest ważna dla bezpieczeństwa jeźdźca?
Obserwując zachowanie konia jesteśmy w stanie ocenić jego nastrój i zamiary wobec otoczenia. Konie okazują nam swoje emocje poprzez mowę ciała, ułożenie uszu, wyraz oczu, mimikę pyska i wydawane dźwięki. Prawidłowe dostrzeżenie i rozpoznanie sygnałów zwierzęcia umożliwia nam prawidłowa reakcję jak na przykład odsunięcie się, gdy koń wyraża zamiar ataku.
Każdy jeździec powinien potrafić dostrzegać i rozumieć znaki, które ostrzegają go zwłaszcza przed agresywnymi zachowaniami konia. Są to umiejętności kluczowe dla zachowania własnego i konia bezpieczeństwa. Wspinanie się, nerwowe machanie ogonem, kładzenie płasko uszu czy odwracanie tyłem powinniśmy traktować jako bardzo ważne ostrzeżenie sygnalizujące złość lub agresje. Obserwując konia o takim zachowaniu jeździec ma szansę szybko się oddalić i uniknąć niebezpieczeństwa.
Spokojny i zrelaksowany koń posiada łagodne spojrzenie, może wydawać dźwięki parskania, ma opuszczoną głowę i stoi z odciążoną jedną nogą. To właśnie dzięki umiejętności obserwacji konia, możemy dostrzec te wszystkie pozytywne zachowania, które świadczą o dobrym samopoczuciu kopytnego. Dobry nastrój konia jest dla nas cenną informacją o jego zdrowiu i chęci do pracy.
Jeżeli jesteś zainteresowany/zainteresowana szerszym poznaniem tematu emocji koni to koniecznie zapoznaj się z naszym wpisem: Kompendium wiedzy o koniach: Poprzez jakie zachowanie koń wyraża swoje emocje?