Kompendium wiedzy o koniach – Jak konie żyją w warunkach naturalnych?
Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 1: Jak konie żyją w warunkach naturalnych?
Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką to z pewnością bardzo ekscytujące, ale również stresujące wydarzenie w życiu każdego jeźdźca. BOJ składa się z trzech etapów: ujeżdżeniowego, skokowego oraz egzaminu teoretycznego. Ukończenie każdego z nich pozwala nam uzyskać Brązową Odznakę Jeździecką. Pytania do egzaminu możemy znaleźć na stronie PZJ. W dzisiejszym wpisie znajdziesz odpowiedź na pytanie numer 1 BOJ.
BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 1: Jak konie żyją w warunkach naturalnych?
Koń to zwierzę stepowe, które w swoim naturalnym środowisku potrafi przemierzać dziennie od 20 do nawet 30 kilometrów. Jego tryb życia i duża potrzeba ruchu związane są z ciągłym poszukiwaniem pożywienia i przemieszczaniem się od kępki trawy, ziół do wodopoju. W ciągu dnia często pobiera on niewielkie porcje paszy i zapada w krótkie drzemki. Taki sposób życia doprowadził do jego anatomicznego i fizjologicznego przystosowania. Przebywanie na świeżym powietrzu i dostęp do naturalnego światła sprawiły, że organizm konia samodzielnie dostosowuje się do temperatury otoczenia i przybiera odpowiednią do niej okrywę włosową.
Każdy koń jest zwierzęciem stadnym, a więc wędrówki na wolności przemierza z innymi osobnikami swojego gatunku. W stadzie panuje hierarchia, określająca relację pomiędzy poszczególnymi końmi. Dodatkowo, jako roślinożerca zagrożony jest atakiem ze strony drapieżników. Stado cały czas pilnuje bezpieczeństwa poprzez ciągłą czujność wyczulonych zmysłów. Ich silną wrażliwość na bodźce zewnętrzne i związaną z tym szybką reakcję ucieczki nazywamy płochliwością.