Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: jak osiodłać konia? Poradnik dla początkujących.

Kompendium wiedzy o koniach: jak osiodłać konia? Poradnik dla początkujących.

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z jeździectwem, z pewnością chcesz wiedzieć, jak osiodłać konia – krok po kroku. Prawidłowe siodłanie jest bardzo ważne: ma wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, a także na zdrowie i samopoczucie naszego wierzchowca. Z pewnością zaczniesz uczyć się siodłania już podczas pierwszych wizyt w stajni, jednak warto mieć w zanadrzu trochę wiedzy teoretycznej.

Zanim przystąpimy do siodłania konia, należy dokładnie go wyczyścić. Usuwamy słomę z grzywy i ogona, pozbywamy się błota i piasku z sierści, rozczesujemy tzw. zaklejki z błota lub obornika. Szczególną uwagę zwracamy na miejsca, w których będzie leżało siodło i popręg – pozostawienie zabrudzeń może spowodować odparzenia i bolesne rany u konia. Kiedy pozbędziemy się brudu, używamy miękkiej szczotki, by sierść lśniła i układała się gładko, w kierunku, w którym rośnie. Czyścimy także kopyta, by usunąć z nich brud i kamyki. Czyszczenie przeprowadzamy spokojnie, bez gwałtownych ruchów, które mogłyby przestraszyć konia. Jeśli przechodzimy na drugą stronę, lepiej przejść pod szyją konia, niż za jego zadem.

Siodłanie konia krok po kroku

Każdy jeździec powinien umieć siodłać konia i warto robić to samodzielnie. Czyszczenie i siodłanie przed jazdą to dobry moment na spędzenie czasu z koniem, zauważenie, w jakim jest nastroju i czy wszystko z nim w porządku. Zwykle do siodłania wiążemy konia w boksie lub na stanowisku, jednak warto wiedzieć, że niektóre konie nie tolerują wiązania – jeśli nie znamy danego konia, powinniśmy postąpić według instrukcji trenera. Aby prawidłowo osiodłać konia:

1. Zakładamy czaprak.

Stań po lewej stronie konia i połóż na grzbiecie czaprak (potnik). Czaprak kładziemy „za bardzo” z przodu – tak, by ułożyć go w odpowiednim miejscu przesunięciem po grzbiecie konia w tył. W przeciwnym razie sierść na grzbiecie konia może zagiąć się w złą stronę, powodując otarcia i denerwując konia podczas jazdy. Przednią część czapraka zwykle łatwo rozpoznać po rzepach do przystuł. Jeśli stosujemy podkładkę pod siodło, kładziemy ją na czapraku.

2. Zakładamy siodło.

Siodło kładziemy delikatnie, płynnym ruchem na grzbiecie konia – nie zarzucamy go. Podobnie jak w przypadku czapraka, siodło kładziemy trochę wyżej i lekko zsuwamy je w tył. Upewniamy się, czy któryś z elementów nie podgiął się i nie będzie uwierał konia. Siodło nie może leżeć zbyt mocno z przodu na szyi, nie może także zakrywać łopatki, ponieważ będzie blokowało jej ruchy. Z kolei zbyt mocno zsunięte do tyłu będzie leżało na nerkach konia. Odpowiednie miejsce na siodło znajduje się zaraz za krawędzią łopatki.

3. Podpinamy popręg.

Należy uważać, by podczas zakładania nie uderzyć konia popręgiem w przednie nogi. Zwykle siodła mają po trzy przystuły z każdej strony. Zapinając popręg, używamy pierwszej i trzeciej – środkowa zostaje jako zapasowa. Na początku podpinamy popręg nieco luźniej i po chwili (np. po zaprowadzeniu konia na plac lub halę) podciągamy popręg mocniej. Popręg nie może być skręcony, brudny ani przekrzywiony. Powinien leżeć na szerokość dłoni od łokci konia. Nigdy nie dociągamy popręgu na siłę ani do maksimum. Nawet po ostatnim podciągnięciu powinniśmy być w stanie wsunąć dwa palce pod popręg.

Przeczytaj więcej o tym, jak prawidłowo zapinać popręg – tutaj.

4. Dopasowujemy długość strzemion.

Już podczas siodłania możemy dopasować długość strzemion. Kiedy przyłożymy palce do miejsca, w którym puślisko („pasek”, na którym wisi strzemię) jest przypięte do siodła, strzemię powinno sięgać do naszej pachy, a więc mieć długość całej naszej wyciągniętej ręki. Do ujeżdżenia potrzebujemy dłuższych strzemion, do skoków – nieco krótszych. Kiedy usiądziemy w siodle, strzemiona powinny sięgać naszych kostek.

5. Zakładamy ogłowie.

Zakładanie ogłowia nazywamy kiełznaniem konia. Najpierw warto sprawdzić, czy ogłowie nie jest poplątane lub pozapinane w miejscach, w których nie powinno. Jeśli wszystko jest w porządku, rozpinamy kantar i umieszczamy na szyi konia lub ściągamy całkowicie, jeśli siodłamy konia w boksie. Następnie przekładamy wodze przez głowę konia i delikatnie wkładamy wędzidło do pyska. Jeśli koń niechętnie bierze wędzidło, możemy wsunąć mu palec w kącik pyska. Przekładamy pasek potyliczny za uszy i wyrównujemy grzywkę, a następnie zapinamy wszystkie niezbędne paski – podgardle, nachrapnik, ewentualnie skośnik. Upewniamy się, czy nachrapnik nie jest przekrzywiony.

Teraz znasz już podstawowe informacje i możesz wprowadzić je w życie. Pamiętaj jednak, by obserwować bardziej doświadczone osoby i prosić je o pomoc lub radę podczas siodłania. Praktyka czyni mistrza i z pewnością szybko nauczysz się prawidłowo i sprawnie siodłać konia.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: kłusak amerykański

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: koń śląski