Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Jakie jest uzasadnienie stosowania derek dla koni?

Kompendium wiedzy o koniach – Jakie jest uzasadnienie stosowania derek dla koni?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 37: Jakie jest uzasadnienie stosowania derek dla koni? Wymień co najmniej 4 rodzaje.

Posiadasz już odznakę Jeżdżę Konno i chciałbyś wspiąć się wyżej po drabinie jeździectwa? W takim razie czeka Cię egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką! Aby ją otrzymać należy się bardzo dobrze przygotować między innymi z wiedzy teoretycznej. W nauce niezbędnych zagadnień pomoże Ci zestawienie pytań egzaminacyjnych. Jest ono dostępne na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. W niniejszym artykule odpowiemy na pytanie numer 37 – dlaczego stosuje się derki dla koni i wymienimy ich rodzaje.

Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecka sprawdza naszą wiedzę z zakresu podstawowej opieki nad końmi, ich funkcjonowania, zasad bezpieczeństwa oraz jeździectwa. Jednakże, oprócz testu ustnego czeka nas również sprawdzian praktyczny. Zdający musi przedstawić swoje umiejętności opieki stajennej, ujeżdżeniowe oraz skokowe. Po zaliczeniu każdej z prób części praktycznej oraz egzaminu teoretycznego otrzymujemy upragnioną odznakę.

derka eskadron 2023

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 37: JAKIE JEST UZASADNIENIE STOSOWANIA DEREK DLA KONI? WYMIEŃ CO NAJMNIEJ 4 RODZAJE.

Prawidłowa opieka nad koniem wymaga od opiekuna znajomości podstawowej teorii na temat ich funkcjonowania i przeznaczonego dla nich sprzętu. Aby sprzęt pełnił swoją docelową funkcję powinien być nie tylko odpowiednio dobrany, ale również stosowany zgodnie ze swoim przeznaczenie. Podczas zakupu wszelkich produktów końskich, czy jeździeckich należy zawsze kierować się jakością materiałów i wykonania. Warto pamiętać również o odpowiedniej pielęgnacji przedmiotów, które zakładamy na konia, gdyż inaczej narażamy go na różne możliwe zakażenia bakteryjne.

Często podczas pobytu w stajni możemy zaobserwować, że niektóre z koni mają na sobie założone derki. Zwykle stosuje się je w przypadku koni strzyżonych lub intensywnie pracujących. Ma to na celu zapobiegnięcie niepotrzebnym stratom energii konia i gwałtownym wychłodzeniu mięśni po treningu. Dodatkowo stosuje się je także podczas transportu, aby zabezpieczyły delikatną skórę konia przed nieprzyjemnymi otarciami. Ogólnie derki stosuje się również do ochrony zwierzęcia przed negatywnym wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak chłód czy wiatr. Założenie koniowi derki pomaga mu utrzymać właściwą temperaturę ciała.

Rodzaje derek:

Rynek jeździecki umożliwia nam szeroki wybór derek. Różnią się one od siebie nie tylko kolorami, materiałami, urozmaiceniami czy jakością, ale również ich przeznaczeniem. Wybierając derkę powinniśmy skupić się na tym, do czego jest nam ona potrzebna, czy sprawdzi się w danych warunkach pogodowych i czy spełni potrzeby naszego konia. Wśród rodzajów derek wyróżniamy:

Derka stajenna

Jest to rodzaj derki, który ma za zadanie ochronić konia przed zimnem podczas pobytu w stajni. Jej dodatkowym plusem jest zapobieganie powstawaniu zabrudzeń na sierści spowodowanych leżeniem na brudnej ściółce w boksie czy opadającym kurzem. Odpowiednia derka stajenna powinna być uszyta z delikatnego i oddychającego materiału. Najczęściej stosuje się ją u koni golonych lub przeddzień wyjazdu na zawody.

Derka zimowa

Derka zimowa jest zdecydowanie grubsza od pozostałych modeli. Jeżeli decydujemy się ją założyć powinniśmy pamiętać, aby temperatura na zewnątrz była adekwatna do grubości naszej derki. W innym przypadku narażamy naszego podopiecznego na przegrzanie i przeziębienie. Często jest ona dobrym rozwiązaniem dla koni mających problem z prawidłową wymianą okrywy włosowej oraz starszych osobników.

Derka letnia

Ten rodzaj derki jest świetną propozycją dla koni mających alergie na słońce. Świetnie sprawdzą się również w użytku stajennym, pastwiskowym czy nawet podczas transportu. Może ona stanowić także skuteczną ochronę przed ugryzieniami owadów, gdyż niektóre modele wykonane są z łączonej siateczkowej tkaniny.

Derka treningowa

Derka treningowa, jak sama nazwa wskazuje – przeznaczona jest do użytku podczas treningu. Posiada ona specjalną budowę, która obejmuje wycięcie na siodło i system zapięć. Dzięki temu nie ogranicza ona ruchu konia podczas jazdy. Tego rodzaju derka świetnie sprawdzi się w trakcie treningu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, wyjazdu w teren czy podczas przemieszania się między stajnią a halą.

Derka siatkowa

Ten wyjątkowy rodzaj derki służy do ochrony konia przed ugryzieniami natrętnych owadów. Niektóre z koni mogą być uczulone na ugryzienia, a więc derka siatkowa jest dla nich ogromnym zbawieniem. Jest ona stworzona ze specjalnego, siatkowego materiału, który umożliwia cyrkulację powietrza i jednocześnie chroni delikatną skórę konia. Niektóre modele mają innowacyjne wzornictwo, które ma na celu zmniejszyć widoczność zwierzęcia dla owadów – są to na przykład derki na wzór zebry.

Derka przeciwdeszczowa

Przed zastosowaniem derki przeciwdeszczowej należy pamiętać, że konie mają naturalne sposoby na radzenie sobie z deszczem. Ich okrywa włosowa jest specjalne zbudowana tak, aby nie przepuszczam wilgoci do skóry. W większości przypadków konie nie potrzebują dodatkowej ochrony przed deszczem. Inaczej ma się sytuacja koni starszych, golonych lub osłabionych. Derka przeciwdeszczowa przyda nam się również, gdy w stajni nie mamy możliwości szybko osuszyć konia przed treningiem.

Derka padokowa (pastwiskowa)

Ten rodzaj derki przeznaczony jest przede wszystkim dla padokowanych koni golonych lub takich, które nie posiadają odpowiedniej grubości sierści. W sklepie jeździeckim możemy znaleźć derki padokowe o różnej grubości wypełnienia. Z pewnością każdy opiekun znajdzie taką, która będzie odpowiednia do wymagających warunków atmosferycznych i indywidualnych potrzeb jego konia.

Podsumowanie

Istnieje wiele rodzajów derek dla koni, a ich zastosowanie różni się w zależności od ich rodzaju. Generalnie służą one do ochrony konia przed negatywnym wpływem niepogody i zapobiegnięciu niepotrzebnej utraty energii oraz wychłodzeniu. W lato świetnie sprawdzają się jako zabezpieczenie przed owadami oraz promieniami słonecznymi, a podczas transportu skutecznie chronią przed otarciami. Są one również bardzo pomocne w zapewnieniu odpowiedniej temperatury ciała, szczególnie u koni starszych lub schorowanych.

Pamiętajmy, że w przypadku problemów z wyborem derki, zawsze warto przed jej zakupem skonsultować się z osobą posiadającą doświadczenie w tym temacie. Aby derka bezpiecznie i wydajnie pełniła swoją funkcję musi być prawidłowo dobrana do danego konia. Warto również dobrze przemyśleć kwestię grubości derki, zwłaszcza w przypadku derek padokowych czy stajennych, ponieważ nie wolno dopuścić do przegrzania się zwierzęcia.

Koniecznie sprawdź również dlaczego bandażowanie kończyn konia wymaga wiedzy i doświadczenia!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Dlaczego bandażowanie kończyn wymaga wiedzy i doświadczenia?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Cechy świadczące o dobrym zdrowiu konia