Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Jakie są podstawowe maści koni? Jak je rozróżnić?

Kompendium wiedzy o koniach: Jakie są podstawowe maści koni? Jak je rozróżnić?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Maść lub umaszczenie konia to inaczej kolor sierści, grzywy i ogona. Umiejętność nazywania i rozróżniania maści jest ważna dla jeźdźców i miłośników koni – to prosty sposób na rozpoznawanie wierzchowców i precyzyjne określenie, o którym koniu mówimy. Okazuje się, że maści i ich wariantów jest całkiem sporo. Dziś skupimy się na tym, jakie są podstawowe maści u koni.

Podstawowe maści koni

Za maść koni odpowiadają ich geny. Na tej podstawie wyróżniamy maści:

  • podstawowe (kara, gniada, kasztanowata),
  • rozjaśnione (jelenia, bułana, izabelowata, kara przydymiona, cremello, perlino)
  • wzory białej sierści (siwa, dereszowata, srokata, tarantowata)

Maść kara

Osoby, które nie znają się na koniach, powiedzą po prostu, że kary koń jest czarny. I tak rzeczywiście jest – określeniem „kary” nazywa się konie o kruczoczarnej sierści, grzywie i ogonie. Tylko latem, pod wpływem słońca, końcówki włosów karych koni mogą stać się lekko rudawe. Co ciekawe, kare źrebięta zwykle rodzą się szare i dopiero po zmianie sierści przyjmują kare umaszczenie.

Maść gniada

Kiedy laik pyta, jak nazywa się brązowy koń, zapewne chodzi mu o gniadego. To konie o brązowej sierści (w różnych odcieniach), czarnej grzywie i czarnym ogonie. Nogi konia są czarno podpalane, zwykle do wysokości stawów skokowych i nadgarstkowych. Wyróżniamy maść gniadą, jasnogniadą, ciemnogniadą oraz skarogniadą. Ta ostatnia przypomina karą – koń jest prawie czarny, z wyjątkiem okolic pyska i słabizny, które przybierają odcień brązowy.

Maść kasztanowata

Maść o rudym odcieniu, z grzywą tej samej barwy lub jaśniejszą. Nogi tego samego koloru co reszta ciała, bez czarnego podpalania. Wśród maści kasztanowatych wyróżniamy kilka odmian: kasztanowata (ruda sierść i włosie), jasnokasztanowata (ruda sierść z konopiastą grzywą i ogonem), ciemnokasztanowata (ciemnoruda, niekiedy niemal czekoladowa, z ogonem i grzywą w tym samym odcieniu), brudnokasztanowata (ciemnoruda lub czekoladowa sierść, włosie znacznie jaśniejsze, konopiaste).

Maści podstawowe są wywoływane przez geny loci Agouti oraz Extension. Są to najpowszechniej występujące umaszczenia u koni.

Previous post

Dinja van Liere i Hermes wygrywają w Mechelen

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: kim jest luzak i bereiter?