Kompendium wiedzy o koniach – Jakie znasz podstawowe maści koni?
PYTANIE NA BRĄZOWĄ ODZNAKĘ PZJ, NR 39: Jakie znasz podstawowe maści koni?
Wybranie zawodowej ścieżki jeździeckiej wiąże się ze zdobyciem odpowiednich uprawnień dotyczących wyjazdów na zawody. Pragnąc wspinać się po ścieżce konkursowej musimy posiadać odpowiednie odznaki jeździeckie. Po zdobyciu odznaki Jeżdżę Konno możemy ubiegać się o Brązową Odznakę Jeździecką. Uprawnia ona do wzięcia udziału w zawodach ujeżdżeniowych klasy P oraz skokowych klasy L. Aby zdać BOJ musimy między innymi zaliczyć test teoretyczny, który składa się z zestawu pytań egzaminacyjny. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie numer 39, czyli „Jakie znasz podstawowe maści koni?”. Koniecznie sprawdź jaka jest prawidłowa odpowiedź!
Egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką składa się z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej. Pierwsza z nich ma formę ustną, czyli komisja egzaminacyjna zadaje zdającemu wybrane pytania, na które musi on poprawnie odpowiedzieć. Cały zestaw pytań dostępny jest na oficjalnej stronie Polskiego Związku Jeździeckiego. Ze względu na to, że BOJ jest oficjalnym potwierdzeniem również naszych umiejętności jeździeckich to podczas sprawdzianu należy wykazać się także umiejętnościami praktycznymi. Egzamin sprawdza wiedzę zdającego z zakresu opieki stajennej, jazdy ujeżdżeniowej oraz skoków przez przeszkody.
BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 39: JAKIE ZNASZ PODSTAWOWE MAŚCI KONI?
1.Kara (z ang. black)
Pierwszą podstawową maścią koni, którą chcielibyśmy wam przedstawić jest kara. Konie o tym umaszczeniu posiadają czarną sierść, grzywę oraz ogon. Zdarza się, że podczas sezonu letniego kare konie nieco jaśnieją – ich maść staje się wtedy lekko rudawa. Niektóre rasy koni występują tylko i wyłącznie w umaszczeniu karym lub ewentualnie skarogniadym. Wśród najbardziej znanych koni tej maści wyróżniamy filmowego „Black Beauty”, czyli znanego wszystkim koniarzom Czarnego Księcia.
2.Kasztanowata (z ang. chestnut)
Kolejną maścią podstawową jest kasztanowata. Wygląd tego umaszczenia najlepiej obrazuje nam określenie „rudawy”. Kasztanowate konie posiadają najczęściej grzywę i ogon w tym samym odcieniu co reszta ciała, jednakże w niektórych odmianach tej maści występują pewne różnice. W przypadku koni jasnokasztanowatych grzywa i ogon mają kolor jaśniejszy od sierści. Odmiana ciemnokasztanowata jest ciemniejsza i przypomina nieco czekoladową, a grzywa i kolor pozostają w tym samym kolorze.
3.Gniada (z ang. bay)
Jest to maść czerwonobrunatna w której sierść może mieć różne natężenie i intensywność barwy. To co ją charakteryzuje to przede wszystkim włosie grzywy i ogona, które jest zawsze w kolorze czarnym. Kończyny koni gniadych w okolicach stawów nadgarstkowych i skokowych są również czarne, czyli tzw. podpalane. Wyjątkiem są źrebięta u których nie zawsze obserwuje się zmiany na nogach. Wśród odmian maści gniadej wyróżniamy: jasnogniadą (słabe podpalenia, żółtawy odcień i przejaśnienia), ciemnogniadą (często jabłkowita, przewaga czarnych włosów) oraz skarogniadą (niemalże czarna z przejaśnieniami).
4.Siwa (z ang. grey)
Ostatnią z podstawowych maści jest siwa, czyli najprościej ujmując biała. Skóra tych koni pozostaje ciemna, a ich sierść wraz z wiekiem się rozjaśnia. Źrebaki rodzą się w innych umaszczeniach, jednakże na powiekach i w okolicach oczu widoczne są pojedyncze siwe włosy. Niekiedy siwe konie w procesie rozjaśniania posiadają owalne przebarwienia, mogą być jabłkowite lub w hreczkę. Bardzo rzadko zdarza się, że u koni z tym umaszczeniem pojawia się krwawa odmiana, czyli nieregularna, ciemna plama o dużym rozmiarze.
Więcej o maściach koni przeczytasz tutaj!