Kompendium wiedzy o koniach: kłusak amerykański
Kłusak amerykański – podstawowe informacje o rasie
Kłusaki amerykańskie, inaczej nazywane standardbred, to rasa koni gorącokrwistych wyhodowana w USA do wyścigów kłusaków. Co warto o niej wiedzieć i jaka jest historia rasy? Jak szybko potrafi poruszać się kłusak?
Kłusaki amerykańskie to konie średniego wzrostu — w kłębie osiągają ok. 160 cm. Mają krótki grzbiet, głowę o prostym profilu i szerokim czole, niewielkie kopyta, a maść — zwykle gniadą, ciemnogniadą lub kasztanowatą. Są uważane za najszybsze kłusaki na świecie i większość z nich potrafi poruszać się inochodem. Jest to charakterystyczny sposób układania nóg w kłusie — równoczesne unoszenie kończyn po jednej stronie ciała (lewej tylnej i lewej przedniej na zmianę z prawą tylną i prawą przednią). W niektórych krajach organizuje się osobne wyścigi dla inochodźców (koni poruszających się inochodem).
Prędkość, jaką osiąga kłusak amerykański w kłusie, to ok. 50–60 km/h.
Kłusak amerykański — historia rasy
Kłusaki amerykańskie to rasa stworzona na przełomie XVIII i XIX wieku w wyniku krzyżowań koni pełnej krwi angielskiej (duży wpływ miał na nią ogier Hambletonian oraz jego ojciec — Messenger) i miejscowych klaczy. Folbluty łączono z klaczami z amerykańskich stajni — głównie ras morgan, narragansett pacer oraz rasy kanadyjskiej. Księgę stadną rasy kłusak amerykański założono w 1879 roku. Dziś prawo wpisu do księgi mają wyłącznie konie, które spełniają standard rasy, tj. pokonają jedną milę w określonym czasie: 2 minuty i 3 sekundy dla kłusaków oraz 2 minuty i 25 sekund dla inochodźców.
Inne rasy zaliczane do kłusaków to: kłusak rosyjski, francuski oraz orłowski. Dwie ostatnie rasy są w Polsce bardziej popularne niż kłusak amerykański, jednak mimo to kłusaki nie występują w naszym kraju zbyt powszechnie.