Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: kłusak amerykański

Kompendium wiedzy o koniach: kłusak amerykański

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Kłusak amerykański – podstawowe informacje o rasie

Kłusaki amerykańskie, inaczej nazywane standardbred, to rasa koni gorącokrwistych wyhodowana w USA do wyścigów kłusaków. Co warto o niej wiedzieć i jaka jest historia rasy? Jak szybko potrafi poruszać się kłusak?

Kłusaki amerykańskie to konie średniego wzrostu — w kłębie osiągają ok. 160 cm. Mają krótki grzbiet, głowę o prostym profilu i szerokim czole, niewielkie kopyta, a maść — zwykle gniadą, ciemnogniadą lub kasztanowatą. Są uważane za najszybsze kłusaki na świecie i większość z nich potrafi poruszać się inochodem. Jest to charakterystyczny sposób układania nóg w kłusie — równoczesne unoszenie kończyn po jednej stronie ciała (lewej tylnej i lewej przedniej na zmianę z prawą tylną i prawą przednią). W niektórych krajach organizuje się osobne wyścigi dla inochodźców (koni poruszających się inochodem).

Prędkość, jaką osiąga kłusak amerykański w kłusie, to ok. 50–60 km/h.

Kłusak amerykański — historia rasy

Kłusaki amerykańskie to rasa stworzona na przełomie XVIII i XIX wieku w wyniku krzyżowań koni pełnej krwi angielskiej (duży wpływ miał na nią ogier Hambletonian oraz jego ojciec — Messenger) i miejscowych klaczy. Folbluty łączono z klaczami z amerykańskich stajni — głównie ras morgan, narragansett pacer oraz rasy kanadyjskiej. Księgę stadną rasy kłusak amerykański założono w 1879 roku. Dziś prawo wpisu do księgi mają wyłącznie konie, które spełniają standard rasy, tj. pokonają jedną milę w określonym czasie: 2 minuty i 3 sekundy dla kłusaków oraz 2 minuty i 25 sekund dla inochodźców.

Inne rasy zaliczane do kłusaków to: kłusak rosyjski, francuski oraz orłowski. Dwie ostatnie rasy są w Polsce bardziej popularne niż kłusak amerykański, jednak mimo to kłusaki nie występują w naszym kraju zbyt powszechnie.

Previous post

Co zabrać ze sobą na zimowy obóz jeździecki?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: jak osiodłać konia? Poradnik dla początkujących.