Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń achał–tekiński – podstawowe informacje o rasie

Kompendium wiedzy o koniach: koń achał–tekiński – podstawowe informacje o rasie

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konie achał-tekińskie, stosunkowo rzadkie w Polsce, są uznawane za jedną z najstarszych i najpiękniejszych ras koni. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych wierzchowcach.

Koń achał-tekiński bardzo szlachetna rasa koni wywodząca się z terenów Turkmenistanu (Azja Środkowa). Są to konie średniego wzrostu (152-164 cm w kłębie), suchej, smukłej budowy ciała (często porównywanej do chartów), o szczupłej szyi, wyraźnie zaznaczonym kłębie i wydłużonej sylwetce. Mają jedwabiste włosie ogona i grzywy, a grzywę tradycyjnie przycina się lub goli na krótko. Występują u nich wszystkie maści podstawowe poza srokatą, często pojawia się „metaliczny” połysk sierści. Achały wyróżnia szybkość, wytrzymałość i umiejętność adaptowania się do nowych warunków, dzięki czemu służyły do pokonywania dużych odległości w krótkim czasie. Były używane do uszlachetniania ras gorącokrwistych i podnoszenia ich wartości użytkowej.

Koń achał-tekiński – historia

Ich potomkami są konie turkmeńskie, od tysięcy lat hodowane na tym obszarze. Szacuje się, że korzenie achał-tekinów mogą sięgać nawet 500 roku p.n.e. Konie hodowane przez ludy zamieszkujące Środkową Azję musiały być wytrzymałe i odporne na trudne warunki. Miały też przemierzać olbrzymie odległości. Achały szybko stały się ulubionymi końmi wojowników, miały też duży wpływ na kształtowanie się koni pełnej krwi angielskiej oraz czystej krwi arabskiej. Obecnie najliczniej występują w Turkmenistaine, Kazachstanie, Kirgistanie i Uzbekistanie.

Konie achał-tekińskie wykorzystuje się do wyścigów, rajdów długodystansowych, ale także WKKW czy powożenia. To rasa bardzo wszechstronna i niezwykle efektowna.

Previous post

Westfalia: Nowy rok - nowy koń

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: kuc szetlandzki