Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – koń Camargue

Kompendium wiedzy o koniach – koń Camargue

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Rasa Camargue to niezwykłe i czarujące konie o starożytnych korzeniach. Zwane są również „końmi morskimi” lub „końmi z wielkiej rzeki”. Wiąże się to z faktem, iż do dnia dzisiejszego żyją na bagnistych terenach regionu Camargue i mokradeł delty Rodanu we Francji. Trudne warunki środowiskowe ukształtowały tą piękną rasę, sprawiając, że jest ona niezwykle wytrzymała, ponadprzeciętnie odporna i zwinna.

KOŃ CAMARGUE – HISTORIA RASY

Dokładne pochodzenie koni tej rasy nie jest znane, lecz uważa się ją za jedną najstarszych na świecie. Pewna wyjątkowa, francuska legenda tłumaczy powstanie tej pięknej rasy w niezwykły sposób. Twierdzi ona, że Neptun – bóg mórz, przejeżdżał przez ujście Rodanu powozem zaprzężonym w dziewięć siwych koni i zobaczył człowieka uciekającego przed bykiem. Pragnąc udzielić mu pomocy przekazał mu jednego ze swoich koni i nakazał pamiętać mu, że jest to koń, który pochodzi z bezkresnych mórz i musi mieć możliwość wrócić do nich, gdy zapragnie. Tak oto według tej legendy konie rasy Camargue pojawiły się w tym rejonie.

Inna teoria przedstawia genezę tych niesamowitych koni w bardziej prawdopodobny sposób, a mianowicie twierdzi, że są one przodkami prehistorycznych koni z okolic Lyonu Solutré. Zaobserwowano także podobieństwo osobników rasy Camargue do prymitywnych koni namalowanych na ścianach jaskini Lascaux około 15 000 lat p.n.e. Konie Camargue były bardzo cenione przez mieszkańców ich rdzennego regionu i zaczęto wykorzystywać je jako zwierzęta robocze i użytkowe, między innymi do koszenia zboża, pracy z bydłem i owcami czy do zaprzęgów. Od czasów starożytnych do XI wieku pełniły nawet rolę koni bojowych.

Mimo że istnieją wzmianki o łączeniu koni Camargue z innymi rasami, uważa się, że w małym stopniu zostały celowo krzyżowane przez człowieka. Jednakże, kojarzone były z rasami takimi jak koń angloarabski, koń czystej krwi arabskiej, koń pełnej krwi angielskiej, koń bretoński i koń berberyjski.

BUDOWA

Konie Camargue mają charakterystyczną budowę i jest to związane z koniecznością poruszania się po bagnistych, wilgotnych terenach. Są to średniej wielkości konie, zwykle osiągające 135-150 cm w kłębie i około 500 kg wagi. Mają mocną i zwarte budowę ciała, z krótką szyją i dosyć dużą głową o szerokim czole i nozdrzach. Jasne oczy są szeroko osadzone, a niewielkie uszy krótkie i ruchome. Kłąb jest wyraźnie zaznaczony a grzbiet ma średnią długość. Posiadają mocny, umięśniony zad i nisko osadzony ogon. Kończyny są mocne, ale krótkie, co pozwala im na lepszą kontrolę nad ruchem ciała i większą zwinność na trudnym podłożu. Mają także mocne i twarde kopyta, które zapewniają im dobrą przyczepność i stabilność na mokrych powierzchniach.

UMASZCZENIE

Konie rasy Camargue występują tylko w siwym umaszczeniu. Źrebięta przychodzą na świat z ciemną sierścią, lecz do około czwartego roku życia zmienia się ona w jednolitą biel.

Biały koń rasy camargue na łące

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE

Cechami charakteru, które charakteryzują tą rasę są przede wszystkich łagodność, zrównoważenie i spokojny temperament. Wykazują się niezwykłą wytrzymałością oraz zdolnościami adaptacyjnymi, które są doceniane w wielu dyscyplinach jeździeckich. Przede wszystkich wykorzystywane są przez pasterzy delty Rodanu w pracy z bydłem – z ich użyciem nadzoruje i sortuje się półdzikie stada. Konie Camargue można również zobaczyć w trakcie tradycyjnych festiwali w tym obszarze Francji. Powszechnie użytkowane są także w dyscyplinach powożenia, skokach przez przeszkody czy w ujeżdżeniu. Świetnie sprawdzają się, także jako konie do hipoterapii oraz jako wierzchowce rajdów długodystansowych.

CENA

Cena konia rasy Camargue waha się pomiędzy 30 a 80 tys. złotych. Jest ona uzależniona od wielu czynników, takich jak: wiek, stan zdrowia, osiągnięcia sportowe, pochodzenie hodowlane oraz etap wytrenowania.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - jak poprawnie wyprowadzić konia z boksu?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Jak trzymamy wodze prowadząc konia w ogłowiu wędzidłowym?