Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń fiordzki – podstawowe informacje o rasie

Kompendium wiedzy o koniach: koń fiordzki – podstawowe informacje o rasie

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Niewielkie konie fiordzkie, przypominające nieco rodzime koniki polskie, cieszą się sympatią dzieci i dorosłych. A to za sprawą spokojnego temperamentu, uroczego wyglądu i dużej odporności. Co warto wiedzieć o fiordach?

Koń fiordzki – rasa prymitywna

Konie fiordzkie, nazywane także fiordami lub fiordingami, mierzą w kłębie ok. 130–148 cm i ważą ok. 400–550 kg. Mają masywną, krępą budowę, krótką szyję, słabo zaznaczony kłąb, pręgę biegnącą wzdłuż kręgosłupa, od grzywy po ogon oraz niewielkie szczotki pęcinowe. Charakterystyczną cechą rasy jest dwukolorowa grzywa – jasne włosy po bokach, czarne wewnątrz. By podkreślić tę cechę, tradycyjnie przycina się grzywę w charakterystycznego „irokeza”. Fiordy mają ciemne nogi, często z widocznym pręgowaniem, a maść – bułaną w różnych odcieniach. Zimą fiordingi porastają długą, gęstą sierścią.

Charakterystyczna pręga na grzbiecie konia fiordzkiego
Grzywa konia fiordzkiego składa się z kilku warstw. Wewnątrz znajduje się ciemne włosie, a na zewnątrz jaśniejsze.

Na terenach dzisiejszej Norwegii konie fiordzkie są znane od wieków. Służyły wikingom jako konie do prac gospodarczych oraz rumaki bojowe. Prawdopodobnie wywodzą się od ras pierwotnych, na co wskazuje ich wygląd i doskonałe przystosowanie do trudnych warunków.

Charakter i użytkowość konia fiorda

Konie fiordzkie są łagodne i przyjaźnie nastawione, a także wyjątkowo cierpliwe. Ich spokojny temperament sprawia, że są bardzo wszechstronnymi wierzchowcami. Doskonale sprawdzają się jako konie dla osób początkujących oraz wierzchowce do szkółek jeździeckich. Świetnie radzą sobie także w roli koni do hipoterapii. Zdarza się, że jeźdźcy startują na fiordach w zawodach w ujeżdżeniu lub skokach, jednak zwykle są to zawody amatorskie i niższych klas. Fiordingi sprawdzają się także jako konie zaprzęgowe.

Koń fiordzki – cena

W Polsce bez problemu można kupić konie rasy fiordzkiej, a ich ceny wahają się zwykle w przedziale 6000–12.000 zł. Odsadki są zazwyczaj tańsze, więcej zapłacimy za dorosłego, ujeżdżonego konia, a najdroższe będą konie fiordzkie przygotowane do udziału w zawodach lub wyróżniające się wybitnym rodowodem.

Previous post

Cavaliada: Faworytka ponownie na podium

Next post

Dinja van Liere i Hermes wygrywają w Mechelen