Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń fryzyjski

Kompendium wiedzy o koniach: koń fryzyjski

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Koń fryzyjski — charakterystyka

Konie fryzyjskie od razu przyciągają spojrzenia — kruczokara maść, bujna grzywa i ogon, niezwykły ruch po prostu nie mogą pozostać niezauważone. To sprawia, że wielu miłośników koni marzy o zakupie wierzchowca tej rasy. Sprawdź, co warto wiedzieć o fryzach na początek!

Konie fryzyjskie pochodzą z Fryzji (dzisiejsze tereny Holandii). Choć rasa ma swoje początki jeszcze w czasach rzymskich, a w baroku była udoskonalana dolewem krwi ras iberyjskich, w XIX wieku zaprzestano hodowli. Współcześnie znane fryzy to potomkowie koni pocztowych oraz pozostających w rękach chłopów i wykorzystywanych do prac gospodarskich. Pierwsza oficjalna księga stadna została założona w 1878 roku, a pierwszy zarejestrowany ogier nosił imię Nemo 51.

Koń fryzyjski — opis wyglądu i charakteru

Konie fryzyjskie występują wyłącznie w karym lub (nieakceptowanym) kasztanowatym umaszczeniu. Mają proporcjonalną, masywną budowę ciała, z szeroką, wysoko osadzoną szyją. Znak rozpoznawczy tej rasy to szczotki pęcinowe na nogach, bujna grzywa i ogon. Dolna granica wzrostu to 155 cm, górnej nie ma. Konie fryzyjskie są znane z efektownych chodów — zwłaszcza kłusa z momentem zawieszenia i mocnym zgięciem nóg w stawach i okrągłego galopu.

Fryzy są bardzo inteligentne i przyjaźnie nastawione. Chętnie współpracują z człowiekiem i wykazują niewielką skłonność do narowów czy płochliwości, dlatego sprawdzają się w roli pierwszego konia u mniej doświadczonych osób. Konie fryzyjskie są wykorzystywane w powożeniu, rekreacji i ujeżdżeniu, a ze względu na łagodny charakter mogą pracować w hipoterapii.

Previous post

Kolorowanki konie dla dzieci do druku za darmo

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Ile lat żyją konie?