Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń luzytański (lusitano)

Kompendium wiedzy o koniach: koń luzytański (lusitano)

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Niegdyś konie luzytańskie były cenionymi i pożądanymi końmi bojowymi. Wykorzystywano je w walkach z bykami, podczas wojen i parad. Rasa pochodzi z Portugalii, dlatego też konie te nazywane są również końmi portugalskimi czy lusitano.

Koń luzytański – opis charakteru

Konie rasy lusitano są jedną z odważniejszych ras, nie zawahają się przed niczym. Konie tej rasy są spokojne, opanowane, a przy tym bardzo stanowcze i mają wręcz bohaterski charakter.

Koń luzytański jest bardzo inteligentny, a przez to też czuły, dlatego przywiązuje się do swojego właściciela i jest w stanie bezgranicznie mu zaufać. Inteligencja tych koni sprawiła, że chętnie i łatwo przyswajają nowe umiejętności, dzięki czemu są one bardzo często wykorzystywane w różnego typu pokazach.

Koń luzytański – budowa

Koń luzytański ma dość zwartą i krępą budowę, cechują go krótki grzbiet i wysokość w kłębie nieprzekraczająca 160 cm. Konie luzytańskie mają szeroką i dobrze umięśnioną klatkę piersiową, kształtne łopatki i lekko ścięty zad, który pozwala im na maksymalne przeniesienie ciężaru na zadnie nogi.

Lusitano ma charakterystyczne rysy łba, przede wszystkim wyróżnia go nos o profilu garba (profil garbonosy) i mocna, kształtna szyja.

Tak jak inne konie iberyjskie – konie luzytańskie cechują mocne i zdrowe kopyta oraz „suche” kończyny, co sprawia że stają się one końmi idealnymi do jazdy po niemal każdym terenie.

Może zainteresuje Cię: Koń andaluzyjski – prawdziwa krew iberyjska

Konie luzytańskie występują we wszystkich maściach podstawowych, bardzo często spotykane są w maści siwej, gniadej i bułanej.

Może zainteresuje Cię: Jakie są podstawowe maści koni?

Koń luzytański – użytkowanie

Konie luzytańskie najczęściej spotyka się w ujeżdżeniu, ponieważ mają do tego największe predyspozycje. Nierzadko trafiają się osobniki uzdolnione skokowo (ogier luzytański Novilheiro wraz ze swoim jeźdźcem Johnem Whitakerem zdobył tytuł mistrza kraju), a coraz częściej widuje się drużyny powożenia, w której skład wchodzą konie luzytańskie. W rodzimej Portugalii konie te wykorzystywane są do tradycyjnych pokazów i walk z bykami.

Koń luzytański – historia


Pierwsze ślady koni w Portugalii odnotowano już z czasów około 20 000 r p.n.e; a sama rasa koni luzytańskich pochodzi prawdopodobnie od prymitywnego kuca Sorraia. Konie były ze sobą krzyżowane, a najlepsze mieszanki powielano, ze względu na duże zapotrzebowanie na mocne, silne i odważne konie bojowe.

Nierzadko też konie te były transportowane i krzyżowane z rasami z Półwyspu Iberyjskiego, dzięki czemu współczesny koń luzytański zaliczany jest do koni ras iberyjskich.

Przez wiele lat konie andaluzyjskie i luzytańskie były ze sobą porównywane, a ich trening i rozwój szły w podobnym kierunku, mimo że historia powstania i korzenie rasy są mocno odmienne. Dopiero w latach 60. XX wieku wyodrębniono rasę Lusitano i założono jej księgę stadną. Od tej pory linia genetyczna jest mocno pilnowana, a do rozrodu dopuszczane są tylko najlepsze osobniki.

Koń luzytański w Polsce

Konie iberyjskie, zarówno koń andaluzyjski, jak i lusitano użytkowane są w Polsce w dyscyplinie ujeżdżenia. Nierzadko można je spotkać na czworobokach, nawet w wysokich klasach. Ze względu na swój charakter konie luzytańskie są często końmi rodzinnymi. Ich uprzejmość i przywiązanie do swojego człowieka sprawiają, że są to wyjątkowo kochane i pożądane przez sympatyków koni zwierzęta.

Koń luzytański – cena

Cena koni luzytańskich w Polsce zaczyna się w granicach 25 000 zł, a szybować może do 100, a nawet 200 tysięcy złotych. Wszystko zależy od poziomu wyszkolenia, użytkowania, oryginalności rasy itp.

Najdroższe będą konie wyszkolone z oryginalnym portugalskim paszportem.

Previous post

Westfalia: Raz po raz Viva Gold

Next post

HMP i HPP Radzionków - wyniki