Kompendium wiedzy o koniach: koń Shire
Koń shire — podstawowe informacje o rasie
Konie rasy shire to łagodne olbrzymy, których wygląd budzi respekt i podziw. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej — i wciąż rzadkiej w Polsce — rasie? Sprawdź!
Historia koni shire
Shire horse to konie zimnokrwiste, które wyhodowano w Wielkiej Brytanii. Początkowo miały służyć rycerzom na Wyspach Brytyjskich do jazdy wierzchem, a potężna sylwetka tych koni miała budzić respekt i szacunek. W późniejszych wiekach pełniły funkcję zwierząt pociągowych.
W XIX wieku konie rasy shire ciągnęły tramwaje konne, ale nie tylko. Na przestrzeni lat wykorzystywano je także do ciągnięcia barek po rzekach, beczek z piwem, konie shire były także wykorzystywane do pracy w rolnictwie. Konie shire były więc niezbędne dla transportu wodnego i lądowego na Wyspach Brytyjskich.
Charakterystyczny wygląd shire sprawia, że większość miłośników koni zna tę rasę, choć w Polsce niewiele osób miało okazję spotkać shire’y na żywo.
KONIE SHIRE — WYGLĄD
Konie rasy shire są bardzo wysokie — mają 170-190 cm w kłębie i ważą 900-1200 kg. To sprawia, że należą do najcięższych koni na świecie. Wśród innych koni zimnokrwistych shire wyróżniają długie nogi, harmonijna budowa i elegancka szyja, którą zdobi gęsta grzywa. Ich szerokie głowy, często o garbonosym profilu, zdobią różnego rodzaju odmiany — zwykle szerokie łysiny. Konie rasy shire charakteryzują się krótkim tułowiem. Mają długie, jedwabiste szczotki pęcinowe sięgające stawu skokowego i tzw. malowania na nogach — białe znaczenia.
Umaszczenie jest najczęściej kare lub ciemnogniade, rzadko siwe, jednak trzeba przyznać, że koń shire biały prezentuje się zjawiskowo. Umaszczenie kasztanowate jest wśród hodowców niepożądane.
Czy wiesz, że…
Koń rasy shire Samson był najwyższym koniem na świecie i mierzył aż 215 cm w kłębie! Sprawdź inne końskie rekordy Guinessa.
Konie shire — charakter i użytkowanie
Konie shire zachwycają miłośników rasy swoim przyjaznym, opanowanym charakterem. To łagodne olbrzymy, bardzo spokojne, cierpliwe i przyjacielskie, które bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. To właśnie charakter i imponujący wygląd przysparzają shire’om tylu fanów. Choć dziś cechy użytkowe tych koni straciły na znaczeniu, rasa jest czasem wykorzystywana jako silne i spokojne konie pociągowe do ciągnięcia powozów i bryczek, a także do pracy pod siodłem i hipoterapii. Shire są także idealnymi końmi rodzinnymi i bardzo lubią towarzystwo człowieka.
Konie rasy shire robią ogromne wrażenie, dlatego doskonale sprawdzają się jako konie na różne pokazy oraz jako konie wierzchowe lub zaprzęgowe podczas pochodów i defilad. W Anglii organizuje się pokazy koni rasy shire, np. National Shire Horse Show (w tym roku przypadający na dzień 11-12 marca). Przy okazji tych pokazów na odwiedzających czeka fascynująca historia ludzi i koni oraz wiele tradycji związanych z hodowlą koni w Anglii.
Zdrowie rasy shire
Shire horse należą do ras późnodojrzewających, co oznacza, że ich układ kostno-szkieletowy rozwija się dłużej niż w przypadku innych koni. Jak każda rasa, shire cierpią na pewne charakterystyczne dla nich schorzenia. Przykładowo, piękne jedwabiste szczotki mogą być przyczyną grudy w jesienno-zimowym okresie. By uniknąć tego problemu, warto dbać o odporność koni. Zdarza się także miopatia ze spichrzaniem polisacharydów (PSSM) oraz obrzęki limfatyczne nóg, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia dieta i zapewnienie ruchu tej rasie koni. Warto także wybierać shire ze sprawdzonych hodowli.
Konie shire w Polsce
W naszym kraju konie rasy shire horse pojawiają się raczej nielicznie. Zwykle sprowadzają je z Wielkiej Brytanii prywatni hodowcy, dla których kupno shire to spełnienie marzeń o przedstawicielu tej rasy. Konie pociągowe rasy shire są stosunkowo drogie, za te przyjacielskie olbrzymy trzeba zapłacić od 20.000 zł w górę. Ceny licencjonowanych ogierów sięgają nawet 200.000 zł. Jednak kupno shire to nie koniec wydatków dla hodowcy. Tak duże konie są kosztowne w utrzymaniu, ale dla miłośników rasy shire nie ma przeszkód nie do pokonania.