Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń Shire

Kompendium wiedzy o koniach: koń Shire

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Koń shire — podstawowe informacje o rasie

Konie rasy shire to łagodne olbrzymy, których wygląd budzi respekt i podziw. Co warto wiedzieć o tej niezwykłej — i wciąż rzadkiej w Polsce — rasie? Sprawdź!

Shire to konie zimnokrwiste, które wyhodowano w Anglii. Początkowo miały służyć rycerzom do jazdy wierzchem, a potężna sylwetka tych koni miała budzić respekt. W późniejszych wiekach pełniły funkcję zwierząt pociągowych, używanych do ciągnięcia tramwajów konnych. Ich charakterystyczny wygląd sprawia, że większość miłośników koni zna tę rasę, choć w Polsce niewiele osób miało okazję spotkać shire’y na żywo.

Konie shire — wygląd, charakter i użytkowanie

Konie rasy shire są bardzo wysokie — mają 170-190 cm w kłębie i ważą 900-1200 kg. Wśród innych koni zimnokrwistych wyróżniają je długie nogi, elegancka szyja i harmonijna budowa. Ich szerokie głowy, często o garbonosym profilu, są ozdobione odmianami — zwykle szerokimi łysinami. Shire’y mają szczotki pęcinowe i tzw. malowania na nogach — białe znaczenia. Maść jest najczęściej kara lub ciemnogniada, rzadko siwa. Umaszczenie kasztanowate jest wśród hodowców niepożądane.

Konie shire zachwycają swoim spokojnym, opanowanym charakterem. To łagodne olbrzymy, bardzo cierpliwe i przyjacielskie, które bardzo przywiązują się do swoich opiekunów. To właśnie charakter i imponujący wygląd przysparzają shire’om miłośników. Choć dziś cechy użytkowe tych koni straciły na znaczeniu, rasa jest czasem wykorzystywana do ciągnięcia powozów i bryczek, a także do pracy pod siodłem i hipoterapii. Shire’y robią ogromne wrażenie, dlatego doskonale sprawdzają się jako konie pokazowe.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: koń pełnej krwi angielskiej

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: perszeron