Kompendium wiedzy o koniach: koń śląski
Konie śląskie to nasza rodzima rasa koni gorącokrwistych, która odnosi niemałe sukcesy w powożeniu, a wcześniej była powszechnie używana do pracy. Sprawdź, co warto wiedzieć o koniach śląskich i jaka była ich historia.
Konie śląskie to jedna z najcięższych ras koni gorącokrwistych, która kształtowała się na terenach Dolnego i Górnego Śląska. To chętne do współpracy konie o dość masywnej budowie, z sylwetką wpisującą się prostokąt, o solidnym kośćcu i umięśnionej szyi. Wzrost koni śląskich to ok. 158-170 cm, a waga waha się w granicach 700-720 kg. Konie śląskie mają dużą głowę o prostym lub garbonosym profilu, mocną kłodę, szeroki zad i głęboką klatkę piersiową. Dopuszcza się umaszczenie kare, gniade, ciemnogniade, skarogniade i siwe.
Konie śląskie – historia
W XIX wieku zaczęto zaplanowaną hodowlę koni rasy śląskiej, wykorzystując w tym celu konie rasy oldenburskiej oraz ogiery wschodniofryzyjskie. Krzyżowano je z miejscowymi klaczami ze Śląska, otrzymując konie o wydajnym kłusie i masywnej sylwetce, łagodne i chętne do pracy. Hodowlą i dalszym kształtowaniem rasy śląskiej zajmowały się państwowe stadniny w Lubiążu, Koźlu, Strzegomiu, Strzelcach Opolskich, Wojanowie, a później także w Książu.
Dawniej wykorzystywano konie śląskie do prac w rolnictwie, kopalniach oraz jako konie zaprzęgowe. Dziś „ślązaki” odnoszą sukcesy w powożeniu oraz w ujeżdżeniu. Są także chętnie wybierane przez służby mundurowe – do pracy w policji i wojsku.
Dwa typy koni śląskich
Obecnie hoduje się konie śląskie w tzw. starym i nowym typie. Stary typ charakteryzuje się cięższą, masywną budową, długą i mocno umięśnioną szyją, dużymi kopytami i skośnym zadem. Nowy typ jest szlachetniejszy, a to dzięki krzyżowaniu ślązaków z końmi pełnej krwi angielskiej. Cechuje go lżejsza, bardziej sportowa sylwetka, skośna łopatka i lepsze kątowanie zadu. Nowy typ („angloślązak”) zaczął być wyodrębniany w państwowych stadninach w latach 70. XX wieku.
Konie śląskie są objęte programem ochrony zasobów genetycznych ras rodzimych i ich hodowcy, po spełnieniu kilku warunków, mogą liczyć na dopłaty do hodowli.