Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: koń westfalski – charakter, cena i predyspozycje rasy

Kompendium wiedzy o koniach: koń westfalski – charakter, cena i predyspozycje rasy

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Jeśli uwielbiasz konie tak samo jak my, z pewnością chcesz dobrze poznać różne rasy koni. Jedną z nich jest koń westfalski – rasa niemiecka, popularna w Polsce. Jaki charakter mają konie tej rasy i ile kosztują? Sprawdźmy.

Koń westfalski to pochodząca z Niemiec rasa koni gorącokrwistych, używana do jazdy wierzchem. Konie tej rasy odnoszą duże sukcesy w sporcie i są uznawane za niezwykle wszechstronne. Najlepsi przedstawiciele tej rasy potrafią przynosić ogromne zyski, nic więc dziwnego, że wiele osób marzy o posiadaniu konia westfalskiego.

Koń westfalski – charakterystyka

Konie westfalskie to konie gorącokrwiste, wyhodowane poprzez krzyżowanie konia pełnej krwi angielskiej, rasy hanowerskiej oraz trakeńskiej. Przedstawiciele tej rasy są średniej wielkości. Wysokość w kłębie wynosi ok. 165–175 cm. Charakteryzują się proporcjonalną budową ciała, długim grzbietem, umięśnionymi tylnymi kończynami i wyraźnie zaznaczonym kłębem. Głowa o płaskim lub nieznacznie wklęsłym profilu często jest ozdobiona białymi odmianami, występują też malowania na nogach. Klatka piersiowa muskularna, długa szyja, sylwetka harmonijna, typowa dla wierzchowców sportowych oraz efektowne, wydajne chody.

Najczęściej występujące maści to gniada, skarogniada, kara, siwa oraz kasztanowata.


Picture credits: Reckimedia

Charakter konia westfalskiego

Konie westfalskie charakteryzują się chęcią do pracy, są bardzo podatne na szkolenie i są przyjaźnie nastawione do człowieka, jednak odznaczają się dużym temperamentem.

Koń westfalski – historia hodowli

Historia hodowli koni w Westfalii sięga czasów starożytnych. Dawniej hodowano konie przeznaczone do pracy – zaprzęgowe i do jazdy wierzchem. Do czasów II wojny światowej popularniejsza na tych terenach westfalska hodowla koni zimnokrwistych, nazywanych rasą nadreńsko–westfalską. Po II wojnie światowej profil hodowli zmienił się wyraźnie na typ gorącokrwisty, na co miało wpływ zapotrzebowanie na konie dla armii.

Może zainteresuje Cię… 10 zasłużonych koni w hodowli westfalskiej

1992 Barcelona Olympic Games Olympic Dressage Champion of 1992 Nicole Uphoff on Rembrandt

Wśród pierwszych gorącokrwistych koni w Westfalii podobnych do dzisiejszej rasy westfalskiej były konie trakeńskie i folbluty, używane przez dworzan do jazdy wierzchem oraz przez wojsko. Pierwsza księga stadna koni westfalskich została założona w 1888 roku, a rok później przeprowadzono pierwsze oceny ogierów i klaczy. Niestety, podczas II wojny światowej księgi rodowodowe zostały zniszczone. Kolejne prace hodowcy z tych terenów podjęli w 1946 roku (wtedy odbyła się ocena klaczy). W ciągu następnych 30 lat uzyskano wartościowego konia wierzchowego, czego dowodem był ogromny sukces: złoto w ujeżdżeniu na Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 roku, które zdobył koń westfalski.

Category Photo: Arnd Bronkhorst/FEI

Użytkowanie koni westfalskich

Konie westfalskie to dziś jedna z ras osiągających najlepsze wyniki sportowe w różnych dyscyplinach i na całym świecie. Przedstawiciele tej rasy są poszukiwani do skoków przez przeszkody, sprawdzają się także w ujeżdżeniu i WKKW, a nawet w powożeniu. Przedstawiciele tej rasy pojawiali się nawet na igrzyskach olimpijskich (warto wspomnieć o takich wierzchowcach, jak Bohemian, Bella Rose czy Damon Hill).

Ile kosztuje koń westfalski?

Cena konia westfalskiego może wahać się od przeciętnej stawki (8–15 tysięcy) i sięgać bardzo wysokich progów – stawki przekraczające 100 tysięcy nie należą do rzadkości. Rasa jest popularna, a wysokość ceny zwykle zależy od rodowodu, poziomu wytrenowania konia oraz sukcesów sportowych.

Previous post

HMP i HPP Radzionków - wyniki

Next post

FEI: Ostatni etap dla Fry