Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Maremmano

Kompendium wiedzy o koniach – Maremmano

3
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Rasa Maremmano to jedna z wyjątkowych włoskich ras wierzchowym, której początki sięgają aż do czasów starożytnych Etrusków. Wymagające warunki siedliskowe stworzyły drobnego, lecz silnego i temperamentnego konia o wysokiej przydatności. Rasa Maremmano wraz ze swoimi toskańskimi pasterzami uznawana jest za symbol tej niezwykłej ojczyzny. Jest to z pewnością rasa koni warta bliższego poznania. 

KOŃ MAREMMANO – HISTORIA RASY

Rasa Maremmano wywodzi się z rozległego regionu Maremma, który rozciąga się między południowo-zachodnią częścią Toskanii a północnym Lacjum, w pobliżu Morza Tyrreńskiego. Jej początki upatruje się już w czasach starożytnych związanych z cywilizacją Etrusków. Niekorzystne warunki środowiskowe zasiedlanych obszarów Maremma i bagienne tereny zamieszkiwane w początkowych etapach rozwoju rasy doprowadziły do powstania konia drobnego, lecz wyróżniającego się siłą, wytrzymałością i temperamentem.

Niektórzy badacze twierdzą, że rasa ta najprawdopodobniej powstała poprzez skrzyżowanie koni północnoafrykańskich z berberyjskimi, hiszpańskimi, arabskimi i neapolitańskimi. W czasach renesansu skrzyżowano miejscowe klacze z ogierami orientalnymi, andaluzyjskimi i berberyjskimi i rasa została podzielona na dwa typy: toksański i latium (bardziej zbliżony do pierwotnego wzoru).

W 1860 roku zwiększyła się popularność rasy Maremmano ze względu na ich użyteczność i świetną prezentację w ciągnięciu eleganckich wozwów. Zainteresowanie spowodowało również rozprzestrzenienie się tej rasy w innych regionach kraju, gdzie krzyżowano je z innymi rasami. Jedną z ras, która powstała dzięki koniom Maremmano jest Catria Horse. Aktualnie dąży się do kontroli hodowli, aby utrzymały pierwotny genotyp rasy.

Maremmano rasa koni

BUDOWA

Konie rasy Maremmano osiągają około 155 cm w kłębie. Posiadają mocną i umięśnioną budowę ciała. Ich szyja jest krótka, lecz muskularna oraz ma szeroką podstawę. Głowa jest średniej wielkości, a profil lekko garbowaty. Kłąb jest wyraźnie zarysowany, ale dobrze umięśniony. Klatka piersiowa jest szeroko rozstawiona i dobrze wypełniona, a łopatki skośne. Grzbiet jest dosyć krótki, zad ścięty. Kończyny są wyraźnie umięśnione, mocne i wytrzymałe. Grzywa i ogon są gęste i długie.

UMASZCZENIE

Rasa ta występuje w umaszczeniach podstawowych. Najczęściej spotykane są osobniki ciemnogniade lub karę. Stosunkowo rzadko widuje się maść siwą i kasztanowatą. która, co ciekawe, występuje tylko u klaczy.

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE

Maremmano to konie, które słyną ze swojego silnego i energetycznego temperamentu, sprawności oraz wytrzymałości. Trudne warunki środowiskowe w których się rozwijały sprawiły, że rasa jest wyjątkowo odporna i świetnie adaptuje się do niekorzystnych warunków atmosferycznych i wymagającego terenu.

Ze względu na energiczny temperament jest to rasa przeznaczona dla co najmniej średniozaawansowanych jeźdźców. Obecnie konie Maremmano są wykorzystywane przez włoskich pasterzy bydła, zwanych butteri. Świetnie sprawdzają się one również w lekkich pracach pociągowych w rolnictwie.

Uniwersalność tej rasy pokazuje nam również ich praca w jednostkach policji konnej i wojska. Jako konie cechujące się wysokimi umiejętnościami adaptacyjnymi, odwagą i wytrzymałością, niegdyś służyły jako wierzchowce kawalerii. Dzięki mieszance z końmi krwi arabskiej konie Maremmano dobrze sprawdzają się również jako konie sportowe.

CENA

Cena za konia Maremmano może różnić się w zależności od cech indywidualnych danego osobnika. Szacuje się, że aktualnie konia tej rasy można zakupić w cenie od 20 do 50 tysięcy złotych. Warto zwrócić uwagę na poziom wytrenowania, wiek, stan fizyczny i osiągniecia konia, które powinny być adekwatne do jego wartości.

Koniecznie dowiedz się również o wyjątkowej rasie konia minorkańskiego klikając tutaj!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Co to są odmiany?

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - Jakiego koloru grzywę i sierść ma koń gniady?