Konie westfalskie – 10 zasłużonych koni w hodowli westfalskiej
Historia
Koń westfalski ma bardzo długą i ciekawą historię, która sięga czasów starożytnych. Hodowano wtedy konie przeznaczone do jazdy wierzchem oraz takie, które bez problemu można było zaprząc do zaprzęgu. Były to konie dzikie, przypominające kuce, które ceniono za wytrzymałość i spokój.
W czasach rycerskich konie westfalskie, najczęściej ogiery, wyłapywane były z dzikich stad. Były one selekcjonowane i zabierane do stajni, by można było je przyuczyć do służby rycerskiej (w późniejszych czasach również kawaleria użytkowała te konie). Koń westfalski był wtedy bardzo ceniony za swoją odwagę i niezawodny charakter na polu bitwy.
Dawniej hodowano konie przeznaczone do jazdy wierzchem i małych zaprzęgów, jednak za czasów II wojny światowej (oraz przed jej wybuchem) westfalska hodowla koni zimnokrwistych była jedną z najbardziej cenionych na świecie. Tradycja hodowli koni nadreńsko-westfalskich ma swoje korzenie na wsiach, gdzie potrzebowano koni ciężkich do pracy i ciągnięcia zaprzęgów. Nadreńsko-westfalska hodowla pozwoliła uzyskać konia o bardzo dobrym charakterze oraz budowie, która sprzyjała ciągnięciu zaprzęgów.
Po II wojnie światowej hodowla koni westfalskich ukierunkowała się na konie gorącokrwiste. Dzięki odpowiedniej selekcji konie te szybko osiągnęły sukces w sporcie, a hodowla koni w Westfalii posiada wybitne stado ogierów, dzięki czemu potomkom przekazywane są najlepsze geny.
Charakterystyka rasy
Konie rasy westfalskiej cenione są w sporcie, najczęściej w konkurencji skoków przez przeszkody, ujeżdżeniu i WKKW, jednak ze względu na swój przyjacielski i spokojny charakter, konie westfalskie są wspaniałymi kompanami do spokojnej jazdy i rewelacyjnie sprawdzają się w roli przyjaciół.
Dzięki swojej budowie jest to jedna z ras osiągających najlepsze wyniki w sporcie. Konie westfalskie są bardzo często zwycięzcami i uczestnikami prestiżowych zawodów. Rasa wywodzi się z połączenia konia trakeńskiego, konia pełnej krwi angielskiej i konia hanowerskiego. Dzięki najlepszym cechom tych koni, rasa charakteryzuje się długim grzbietem, umięśnionymi tylnymi kończynami oraz proporcjonalną budową ciała.
Są to konie raczej średniej wielkości, osiągające wysokość maksymalnie 175 cm w kłębie. Głowa koni westfalskich jest osadzona na długiej i smukłej, lecz umięśnionej szyi. Kłoda odznacza się wyraźnie zaznaczonym kłębem oraz atletyczną budową.
Hodowla
Westfalskie Stowarzyszenie Hodowców (Westfalisches Pferdestammbuch e.V.) swoją działalność prowadzi od 1904 roku. Hodowla koni w Westfalii słynie z selekcji koni na najwyższym poziomie, a w rodowodach można zobaczyć słynne ogiery takie jak: Pilot, Florestan I, Cornet Obolensky, Rubenstein I i Furst Piccolo. Stadnina koni i ośrodek treningowy, w którym odbywają się aukcje to nie wszystko. Westfalski Związek Hodowców koni wspiera swoim programem hodowlanym ponad 7000 hodowców.
Dzięki hodowli koni w Westfalii oraz aukcjom, na którym konie są prezentowane, rasa ta szybko osiągnęła miano jednej z czołowych ras osiągających najlepsze wyniki w sporcie.
Konie westfalskie
Rembrandt
ur. 15.03.1977 r
Ojciec: Romadour II
Matka: Adone
Rembrandt urodził się w Niemczech pod koniec lat 70. i od początku jeżdżony był przez 14-letnią wtedy Nicole Uphoff, której rodzice kupili go jako trzylatka. Był to koń trudny w treningu, jednak dzięki trenerowi Uwe Schulten-Baumer w 1987 roku wystartowali oni w swoim pierwszym konkursie Grand Prix w ujeżdżeniu. Para ta jeszcze w tym samym roku zdobyła złoto podczas Mistrzostw Europy Młodych Jeźdźców. Nicole i Rembrandt zawsze prezentowali na czworoboku porozumienie na najwyższym poziomie i dzięki temu zostali powołani do ekipy niemieckich dresażystów na Igrzyska Olimpijskie w Seulu (1988 rok). Później para ta wielokrotnie zdobywała złoto na największych imprezach jeździeckich (np. Mistrzostwa Europy) oraz powołania do startu w Igrzyskach Olimpijskich oraz Światowych Igrzyskach Jeździeckich.
L.B. Paola
ur. 1977 r
Ojciec: Polydor
Matka: Fiona
Westfalska klacz urodziła się w tym samym roku co Rembrandt, jednak od początku wykazywała się ona talentem skokowym. Wraz ze swoim jeźdźcem Henrikiem von Eckermannem wielokrotnie startowała w zawodach na poziomie 160 cm odnosząc liczne sukcesy. Urodziła dwóch synów: Cody (ojciec Cordess) oraz Zineday (ojciec Zinedine).
Floresco NRW
ur. 1998 r
Ojciec: Florestan I
Matka: Rosella
Największe osiągnięcia ten westfalski ogier ujeżdżeniowy zdobył wraz z Patrickiem Kittelem. Zwyciężyli oni m. in. finały pokazowe HKM Upcoming Grand Prix Horse w 2007 roku, które przeznaczone były dla koni w wieku 8-10 lat i wyłonić miały najlepsze konie ujeżdżeniowe. Następnie w 2008 roku para ta wzięła udział w Igrzyskach Olimpijskich w Hong Kongu. Floresco NRW dosiadał również zawodnik Yessin Rahmouni, który pojawił się z koniem na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Kilkakrotnie można było obejrzeć tę parę w Polsce, m. in. na wrocławskich Partynicach.
Florianus II
ur. 1998 r
Ojciec: Florestan I
Matka: Die Dame
Florianus starty w zawodach zaczął od ujeżdżeniowych Mistrzostw Świata Młodych Koni w Niemczech. Wraz z zawodniczką Karin Rehbein szybko doszedł do poziomu Grand Prix, w których startował z powodzeniem. Ogier został uznany za najbardziej utytułowanego konia ujeżdżeniowego w Westfalii. Po udanej karierze w Europie został przeniesiony do USA, gdzie również wielokrotnie odnosił sukcesy w konkursach Grand Prix. Florianus II cechował się płynnie poruszającymi się tylnymi kończynami przez co wyróżniał się lekkością w najtrudniejszych figurach na czworoboku (pasaż, piaff czy piruet). Jego potomstwo odnosi liczne sukcesy w konkursach Grand Prix czy w konkurencjach dla młodych koni.
Damon Hill
ur. 2000 r
Ojciec: Donnerhall
Matka: Romanze
Damon Hill to wybitny koń westfalski, który już w wieku 9 lat zdobył noty powyżej 90% w konkursie Grand Prix. Jego pierwszym jeźdźcem była Ingrid Klimke, która jeździła na nim od trzeciego do dziewiątego roku życia. Podczas treningu okazało się, że jest to również koń uzdolniony skokowo i w wieku pięciu lat wygrał on w konkursie skoków dla młodych koni. Po kontuzji zawodniczki Ingrid Klimke przekazała konia w ręce swojej uczennicy Helen Langehanenberg od razu zachwyciła się ruchem i lekkością tego konia. Wygrała ona wtedy Mistrzostwa Świata Młodych Koni, a rok później Ingrid powtórzyła ten sukces. Podczas ciąży zawodniczki Ingrid Klimke Damon Hill ponownie wrócił w ręce Helen i w 2012 roku wystartowali oni w Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. Po kontuzji nogi Damon Hill został reproduktorem, którego potomstwo cenione jest w sporcie i odnosi sukcesy na arenach międzynarodowych.
Cornet d’Amour
ur. 2003
Ojciec: Cornet Obolensky
Matka: Daquiri
Koń zdobył wiele osiągnięć wraz ze swoim jeźdźcem Danielem Deusserem. Para ta wielokrotnie zajmowała wysokie miejsca w konkursach, a jednymi z największych osiągnięć pary jest złoto podczas FEI World Cup w 2014 roku czy brązowy medal tych samych zawodów w 2016 roku. Para ta była niezwykle zgrana na parkurze, a dzięki temu Daniel Deusser stał się jednym z najlepszych skoczków w rankingu FEI. Po udanej karierze sportowej Cornet d’Amour przeszedł na emeryturę w wieku 16 lat.
Bella Rose
ur. 02.12.2004 r
Ojciec: Belissimo M (Belissimo NRW)
Matka: Cedra II
Klacz znajduje się w księdze stadnej Westfälisches Pferdestammbuch e.V. i wraz ze swoją zawodniczką Isabell Werth wielokrotnie plasowała się na pierwszym miejscu w konkursach Grand Prix. Para ta oprócz pokaźnej liczby złotych medali, zdobyła również srebrny medal indywidualnie (złoty drużynowo) w Tokyo podczas Igrzysk Olimpijskich, uzyskując tam wyniki kolejno: 82,500%, 83,298% oraz 89,657%. W 2021 roku klacz przeszła operację w klinice po ataku kolki.
Bohemian
ur. 22.04.2010 r
Ojciec: Bordeaux 28
Matka: Sunshine
Wałach westfalski, który rozpoczyna swoją karierę ujeżdżeniową wraz ze swoim jeźdźcem Cathrine Dufour jest już kilkukrotnie odznaczony medalami w prestiżowych zawodach, m. in. srebrnym oraz brązowym medalem zdobytym podczas mistrzostw w Hagen w 2021 roku. Na tych samych zawodach zdobyli oni również brąz drużynowo. Bohemian pojawił się z Cathrine na Igrzyskach Olimpijskich w Tokyo, w którym zajęli oni 4 miejsce indywidualnie.
Concordess NRW
ur. 2.06.2010 r
Ojciec: Congress 4
Matka: Antonia
Klacz tworzy bardzo dobrą parę wraz ze swoim jeźdźcem Philippem Schulze Topphoff. Wzięli oni udział w Pucharze Świata w skokach przez przeszkody w Lipsku w 2022 roku, na który uzyskali klasyfikację po udanych startach w zawodach kwalifikacyjnych, a wcześniej w 2019 roku zdobyli oni złoty medal indywidualnie (brąz drużynowo) podczas mistrzostw w Zuidwolde.
Vamos Amigos
ur. 5.05.2012 r
Ojciec: Vitalis
Matka: Hot Shot
Urodzony w 2012 roku wałach dosiadany przez zawodniczkę Cathrine Dufour ma za sobą kilka startów w konkursach Grand Prix, a nawet udało mu się zdobyć pierwsze miejsce (z wynikiem 76,489%) w konkursie CDI3* podczas zawodów w Compiègne. Vamos Amigos nie jest jeszcze doświadczonym koniem w zawodach tej rangi i z pewnością pokaże on swoje możliwości w przyszłości. Para wzięła udział w ujeżdżeniowym Pucharze Świata w Lipsku zajmując drugie miejsce w klasyfikacji końcowej, uzyskując wyniki na poziomie ponad 80%.