Medalowy rekord, zawodowy geniusz – Isabell Werth
Isabell Werth po raz pierwszy pojawiła się na arenie międzynarodowej w 1988 roku – miała wówczas dziewiętnaście lat. Właściwie od razu zaczęła brylować na światowej rangi czworobokach. Już w 1992 roku wyjechała na Igrzyska Olimpijskie do Barcelony. Jak dziś prezentuje się medalowy dorobek genialnej zawodniczki?
Niemieckie jeździectwo ma niezwykle długą tradycję. Trudno więc się dziwić, że od lat niezmiennie trzyma fason. Wiele lat doświadczenia w tej dyscyplinie sportu oraz wrodzona pracowitość to mieszanka, która przynosi efekty. Rezultatem zamiłowania do koni oraz godzin spędzonych na treningach jest niezliczona ilość medali, z czego znaczna ilość należy do Isabell Werth, która po tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich stała się najbardziej utytułowaną amazonką w historii jeździectwa. Szesnaście medali, które zdobyła w trakcie Igrzysk, to na dzień dzisiejszy rekord.
Isabell Werth po raz pierwszy pojawiła się na arenie międzynarodowej w 1988 roku – miała wówczas dziewiętnaście lat. Właściwie od razu zaczęła brylować na światowej rangi czworobokach. Już w 1992 roku wyjechała na Igrzyska Olimpijskie do Barcelony. Startowała na Gigolo FRH, z którym w klasyfikacji indywidualnej uzyskała srebrny medal, zaś w klasyfikacji drużynowej – złoty. Cztery lata później z tym samym koniem Werth udała się do Atlanty, aby ponownie reprezentować swój kraj w Igrzyskach. Tym razem wróciła do domu z podwójnym złotem – indywidualnym i drużynowym. Ostatnie wspólne Igrzyska z Gigolo przypadły na Sydney (2000 rok), gdzie para zdobyła dokładnie takie same medale jak w Barcelonie.
W 2006 roku Isabell Werth zaczęła pojawiać się na najważniejszych czworobokach na świecie dużo częściej. Zaczęła starty na koniach Satchmo 78 oraz Warum Nicht FRH. Przejazdy w parze zarówno z pierwszym, jak i drugim wierzchowcem, były dla Werth pasmem sukcesów. W ogromnej liczbie konkursów w ramach zawodów CDI-W Isabell osiągała zwycięstwo. Prowadziła rundy honorowe na Satchmo m.in. w Wiesbaden, Monachium, Aachen, Stuttgarcie, zaś na Warum Nicht choćby w Odense, Frankfurcie, Las Vegas, Neumünster czy Rotterdamie.
Na Igrzyska do Pekinu (2008 rok) Werth wyjechała z Satchmo. W Chinach udekorowano ją dwoma medalami: złotym zdobytym wraz z niemiecką ekipą oraz srebrnym, uzyskanym indywidualnie.
Satchmo i Warum Nicht były przez kilka lat końmi podstawowymi Isabell. Amazonka startowała jednak dość często również na innych koniach. Z El Santo NRW zdobywała miejsca na podium m.in. w Stuttgarcie (GP CDI5*), Munich-Riem (GP, GP Special CDI3*) czy Dortmundzie (GP, GP Special CDI4*). Przejazdy na koniu First Class 53 były szczególnie owocne choćby w Lyonie (GP Freestyle CDI5*), Bremie (GP, GP Freestyle CDI4*) czy Dortmundzie (GP Freestyle CDI4*). Z czasem El Santo stawał się ważniejszym dla Werth koniem do startów, a częstotliwość jego wyjazdów na zawody z niemiecką amazonką znacznie wzrosła około roku 2010.
W tym samym czasie na horyzoncie pojawił się również Don Johnson, który trenował i startował pod Isabell Werth ubiegłego roku, kiedy to zarówno on, jak i klacz Bella Rose doznały kontuzji. Wtedy droga Isabell skrzyżowała się z drogami Emilio 107 oraz Weihegold OLD.
Po wydaniu oświadczenia o złym stanie zdrowia wałacha Don Johnson oraz Bella Rose, start Isabell w Igrzyskach w Rio stanął pod znakiem zapytania. Nadzieja na wyjazd do Brazylii była jaśniejsza wraz z każdym kolejnym startem Niemki na Weihegold. Para ta zajęła miejsca na podium m.in. w CDIO5* Aachen, CDI5* Wiesbaden czy CDI-W Neumünster, co stało się przedsmakiem wyjazdu Werth i Weihegold do Rio. Konkursy zorganizowane w Deodoro jeszcze dobrze pamiętamy, podobnie jak ich wyniki. Werth otrzymała złoto drużynowe oraz srebrny medal indywidualny.
Choć sukcesy odniesione w czasie Igrzysk Olimpijskich najmocniej determinują całą karierę Werth, w międzyczasie na szyi Isabell zawisły również inne medale (indywidualne i drużynowe), w tym złote uzyskane w Mistrzostwach Świata w Hague (1994 rok), Rzymie (1998 rok), Aachen (2006 rok) i Normandii (2014 rok), a także te zdobyte w Mistrzostwach Europy w Donaueschingen (1991 rok), Lipicy (1993 rok), Mondorfie (1995 rok), Verden (1997 oraz 2001 rok), Arnhem (1999 rok), Hickstead (2003 rok), Mandrii (2007 rok) i wreszcie w Herning (2013 rok).
SZKOLENIOWCY
Werth obecnie trenuje pod okiem trenera kadry narodowej, którym jest Monica Theodorescu. Pierwszym trenerem ujeżdżenia Isabell był ojciec jej znajomej, Uwe Schulten-Baumer, który zaproponował jej zmianę dyscypliny, kiedy miała siedemnaście lat (trenowała wtedy skoki i WKKW).
SIODŁA ISABELL
Jako że nazwisko tej niemieckiej amazonki jest rozpoznawalne na całym świecie i tworzy swego rodzaju markę, Werth została poproszona o współpracę nad siodłami. Bardzo popularnym modelem jest Wintec Isabell, wykonany z tworzywa sztucznego. Nieco mniej popularnym siodłem, nad którym pracowała Werth, jest siodło Bates Isabell. Z obu Werth jest bardzo dumna i chętnie promuje je swoim imieniem.
PRYWATNIE
Isabell Werth jest w wieloletnim związku z Wolfgangiem Urbanem, biznesmenem urodzonym w Polsce. Ma z nim syna Frederika.
KONIE
- Gigolo FRH (Graditz x Busoni xx) to hanowerski wałach wyhodowany przez Horsta Klussmanna, urodzony w 1983 roku. Kiedy skończył sześć lat, nabył go trener Werth, Uwe Schulten-Baumer. Ten hanowerski wałach został uśpiony w 2009 roku (miał wówczas 26 lat) z powodu bardzo złego stanu zdrowia.
- Satchmo 78 (Sao Paulo x Legat) urodził się w 1994 roku i został wpisany do księgi hanowerskiej. Wywodzi się z hodowli Alberta Kamperta, a obecnie znajduje się w posiadaniu Madeleine Winter-Schulze.
- Warum Nicht FRH (Weltmeyer x Wenzel I) przyszedł na świat w 1996 roku, rok temu odszedł z powodu kolki. Podobnie jak Gigolo i Satchmo był rasy hanowerskiej.
- El Santo NRW (Ehrentusch x Rhytmus) urodził się w 2001 roku i został wpisany do księgi stadnej Rhenisches Pferdestammbuch.
- First Class 53 (Florestan I x Landadel), urodzony w 1999 roku, również figuruje w Rhenisches Pferdestammbuch. Znajduje się w stajni Kerstin Born.
- Don Johnson (Don Frederico x Warkant) to obecnie czternastoletni wałach hanowerski.
- Bella Rose (Belissimo M x Cacir R) jest dwunastoletnią klaczą westfalską.
- Emilio 107 (Ehrenpreis x Cacir R) to westfalski wałach urodzony w 2006 roku. Stoi w stajni Madeleine Winter-Schulze.
- Weihegold (Don Schufro x Sandro Hit) to klacz oldenburska, która przyszła na świat w 2005 roku. Zanim zaczęła trening pod Isabell Werth, startowała na niej Beatrice Buchwald.