Siemię lniane w diecie koni – czy warto podawać?
Czym jest siemię lniane?
Siemię lniane to nasiona lnu zwyczajnego posiadające właściwości lecznicze i odżywcze, a także będące cennym źródłem oleju o właściwościach przeciwzapalnych. Często możemy je znaleźć w składzie paszy i meszów dla koni, gdyż jego podawanie wiąże się z wieloma korzyściami zdrowotnymi.
Dlaczego warto podawać?
Siemię lniane cenione jest przez właścicieli koni zwłaszcza za działanie osłonowe i stabilizujące w zaburzeniach przewodu pokarmowego dzięki zawartości substancji śluzowych, oleistych, aminokwasów, lecytyny oraz związków mineralnych. Regularne podawanie siemienia lnianego jest świetnym sposobem na wspomaganie układu pokarmowego, trawiennego, procesu wymiany okrywy włosowej, rekonwalescencji, wzmocnienie kopyt jak również poprawienie jakości sierści oraz skóry koni. Jest cennym źródłem kwasu omega-3, którego suplementacja poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego oraz pomaga zwalczać procesy zapalne. Dodatkowo siemię lniane zawiera antyutleniacze – lignany. Posiadają one działanie regulujące gospodarkę hormonalną oraz mają właściwości antynowotworowe.
Kiedy podawać siemię lniane?
Sezon pozapastwiskowy – kwas omega 3
Zmiany pór roku są dla koni okresami wyjątkowo wymagającymi pod względem żywieniowym. Często sięgamy po siemię lniane w okresie pozapastwiskowym podając je koniom w postaci zmielonych ziaren, żelu uzyskanego po zalaniu lnu wrzątkiem lub też gotowego meszu, który posiada je w swoim składzie. Podawanie siemienia lnianego koniom niemających dostępu do trawiastych pastwisk pozwala dostarczyć niezbędne kwasy Omega-3, których wcześniej najcenniejszym źródłem była trawa.
Alergie
Przeciwzapalne właściwości pozwolą przynieść ulgę koniom borykającym się z alergiami skórnymi, lipcówką oraz RAO. Regularne spożywanie siemienia lnianego pomagają zachować zdrowy stan skóry i sierści.
Problemy układu pokarmowego i trawiennego
Właściwości osłaniające i przeciwzapalne lnu są szczególnie pomocne w chorobie wrzodowej przewodu pokarmowego i stanach zapalnych. Dodatkowo siemię lniane może być stosowane w przypadku problemów układu trawiennego, gdyż stymuluje perystaltykę jelit konia i reguluje proces trawienia jak i wypróżniania.
Problemy ze stawami i kontuzje ścięgien
Siemię lniane działa przeciwzapalnie w przypadku zapaleń i zwyrodnień stawów a także działa wspomagająco dla koni z urazami ścięgien.
Rekonwalescencja
Wprowadzenie siemienia lnianego do diety sprawdzi się również w przypadku koni po operacjach, w rekonwalescencji.
Jak podawać siemię lniane?
Siemię lniane może być stosowane w diecie koni w postaci całych nasion, formie zmielonej lub w postaci kleiku. Cenionym dodatkiem w diecie jest również olej oraz makuch z siemienia lnianego. Dzienna dawka i częstotliwość podawania siemienia lnianego powinna być dobrana indywidualnie dla każdego konia w zależności od jego potrzeb i masy ciała.
Świeżo zmielone/całe nasiona
Siemię lniane można podawać bez zalewania wodą. Zmielenie lnu chwilę przed podaniem dodatkowo zwiększa jego przyswajalność.
Kleik
Śluz możemy pozyskać gotując lub zalewając wrzątkiem siemię lniane. Forma żelu zalecana jest szczególnie dla koni, które potrzebują osłonowego wsparcia przewodu pokarmowego.
Olej
Nierafinowany, zimnotłoczony olej lniany jest bogatym źródłem kwasu α-linolenowego. Posiada wysoką wartość odżywczą i energetyczną. Stosowanie oleju lnianego w diecie konia pozwala wzmocnić również sierść oraz kopyta. Chcąc zachować jego cenne wartości zależy przechowywać go w ciemnym i chłodnym miejscu.
Makuch
Wytłoki z siemienia lnianego wspomagają procesy trawienne, mają działanie przeciwzapalne oraz odżywiają kopyta i sierść konia.
Podsumowanie
Siemię lniane to roślina o szerokim zastosowaniu leczniczym i odżywczym. Regularne podawanie siemienia lnianego wspomaga układ pokarmowy, trawienny, proces rekonwalescencji, poprawia jakość kopyt, skóry oraz sierści.
*Wszelkie zmiany w żywieniu konia zalecamy konsultować z lekarzem weterynarii.