Kadra po pierwszym kwartale 2024
Dokładnie tydzień temu zakończył się konkurs Grand Prix na Międzynarodowych Zawodach w Ujeżdżeniu, rozgrywanych na wrocławskich Partynicach. Jak bardzo start ten był ważny dla seniorów w białoczerwonych barwach, pokazuje fakt, że zgłosiło się do niego aż piętnaście polskich par. Stawką było zdobycie „oczka” na Igrzyska Olimpijskie – Paryż 2024.
Aktualną formę zawodników zweryfikowała wymagająca komisja, której pracami kierowała Marlena Gruca, a w składzie znalazły się między innymi Susanne Baarup (DEN) i Elke Ebert (GER) – obydwie sędziny oceniały między innymi ostatnie Mistrzostwa Świata w Herning.
Niewątpliwie najbardziej gorącym tematem podczas CDI Wrocław był start w polskich barwach Sandry Sysojevej na zjawiskowej klaczy Maxima Bella. Na temat zmiany obywatelstwa zawodniczki spekulowano od kilku miesięcy. Zawodniczka jest bardzo dobrze znana w naszym kraju, choćby ze zwycięstw w cyklach Cavaliada Dressage. Jeszcze w lutym Sandra podczas CDI Becker Sport startowała jako Litwinka, ale we Wrocławiu zadebiutowała już jako w barwach Polski i był to bardzo udany debiut. 71,6% w Grand Prix oraz 76% w Grand Prix Freestyle, dały dwa pewne zwycięstwa. Maxima Bella od grudnia ubiegłego roku jest zarejestrowana w FEI jako koń polski, więc para ta dołącza do wyścigu o miejsce w naszej olimpijskiej drużynie.
Drugie „oczka” we Wrocławiu zdobyły Żaneta Skowrońska-Kozubik na Love Me (69,5%) oraz Susanne Krohn na Titolasie (68,1%). Aktualna Mistrzyni Polski zajęła trzecie miejsce w konkursie, ustępując jedynie Sandrze Sysojevej i Belgijce Amandine Prevost. Susanne Krohn zajęła miejsce piąte, potwierdzając wysoką formę w kolejnym starcie po CDI-W Motesice.
Do walki o Paryż włączyła się także Katarzyna Milczarek na Guapo. To najbardziej doświadczona polska para, multimedalistka Mistrzostw Polski i uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie. Na wałachu Guapo zakwalifikowała się do finału Pucharu Świata w Lipsku w roku 2022. Po półtorarocznej przerwie para wystartowała na CDI Becker Sport uzyskując 65,8% w Grand Prix. Miesiąc później we Wrocławiu było czwarte miejsce w Grand Prix z notą 68,8% i drugie w Grand Prix Freestyle (73,3%).
Kolejny, czwarty już wynik dający MER odnotowała Aleksandra Szulc na Breakdance, która w Grand Prix była piąta z Polaków. Wynik byłby znacznie lepszy gdyby udało się ustrzec błędów na ostatniej linii środkowej, ale widać, że para wraca do wysokiej formy po urlopie macierzyńskim.
Blisko przekroczenia bariery 67% była też Karolina Mazurek na Liderze, której zabrakło zaledwie 0,3%. W ciągu ostatniego roku para ta wykonała duży progres i z pewnością nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa.
Z czołówki seniorów we Wrocławiu zabrakło tylko dwóch par. Dokładnie za tydzień Beata Stremler zadebiutuje na Fursten Bea podczas CDI St. Truiden w Belgii. Magdalena Jura na Ronie, która była czlonkiem dużyny w Pilisjaszfalu podczas kwalifikacji olimpijskich, sezon rozpocznie za trzy tygodnie podczas CDI3* Gościszów.
Najwyższe wyniki polskich par w bieżącym roku:
1. Sandra Sysojeva / Maxima Bella – 71,609% (Wrocław)
2. Żaneta Skowrońska-Kozubik / Love Me – 69,543% (Wrocław)
3. Susanne Krohn / Titolas – 69,478% (Motesice)
4. Katarzyna Milczarek / Guapo – 68,870% (Wrocław)
5. Aleksandra Szulc / Breakdance – 67,543% (Wrocław)
Trochę w cieniu rywalizacji seniorów na CDI Wrocław starty rozpocząła kadra młodzieżowa. Świetne zawody rozegrała Pola Guerquin-Koryzma na Milky Way PP w kategorii Pony Riders oraz Natalia Plata na Dolcetto w Young Riders. Stabilną formę prezentuje kadra juniorek, zwycięstwo pierwszego dnia odniosła Aleksandra Błachno, a drugiego Nelly Solecka. Dobrze wygląda też budowana niemal od nowa drużyna Dzieci.