Home»Aktualności»Niepokonani: Złoto olimpijskie Dujardin i Valegro

Niepokonani: Złoto olimpijskie Dujardin i Valegro

Pięknym zwycięstwem Charlotte Dujardin zakończyła się ujeżdżeniowa część zmagań w ramach Igrzysk Olimpijskich w Rio. Brytyjska amazonka we wspaniałym stylu przeprowadziła Valegro przez czworobok aż do złotego medalu, zostawiając niemieckie rywalki w tyle.

2
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

W tegorocznych Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro Charlotte Dujardin miała okazję powtórzyć swój sukces z Londynu. I zrobiła to. Choć w Londynie Brytyjczycy wywalczyli również złoto drużynowe (w tym roku srebro), Dujardin zawalczyła o złoto indywidualne. Wyniki konkursu Grand Prix Special wskazały główną konkurentkę brytyjskiej amazonki – Isabell Werth (GER) na Weihegold – której dzisiejszy przejazd nie okazał się jednak tak bliski ideału, co występ Brytyjki.

Oceny Charlotte Dujardin za część artystyczną küru praktycznie sięgały maksimum – wahały się od 97% do 99%. Oceny za wykonanie mieściły się w przedziale 87,000-94,000%. Dało to średnią równą 93,857%. Wynik ten był wyższy od wyniku Werth o prawie 5%! Reprezentująca Niemcy para Isabell Werth i Weihegold OLD została oceniona na 89,071% (za część artystyczną 91-96%, za cześć techniczną 83,250-90%). Kristina Bröring-Sprehe, również z Niemiec, zajęła miejsce trzecie – jej przejazd na Desperadosie FRH sędziowie ocenili na 87,142% (za część artystyczną 87-94%, za część techniczną 79,750-85,250%).

Od lewej: Isabell Werth (GER), Charlotte Dujardin (GBR) i Kristina Broring-Sprehe (GER). Źródło: FEI.
Od lewej: Isabell Werth (GER), Charlotte Dujardin (GBR) i Kristina Broring-Sprehe (GER). Źródło: FEI.

Wspaniały wynik uzyskała również Amerykanka Laura Graves na Verdadesie – 85,196% – co dało parze wysokie czwarte miejsce. Na piątym uplasował się reprezentant Hiszpanii, Severo Jesus Jurado Lopez na Lorenzo, choć według jego protestujących na trybunach fanów wynik równy 83,625% nie oddawał tego, co jeździec pokazał na czworoboku. Dopiero na szóstym miejscu z wynikiem 82,946% znalazła się Dorothee Schneider na Showtime FRH. We wcześniejszych konkursach amazonka ta oscylowała w okolicy podium.

Charlotte nie mogła opanować szczęścia podczas opuszczania czworoboku. Początkowo nie była w stanie nawet rozmawiać z dziennikarzami – emocje były po prostu zbyt wielkie. „Czułam, że Valegro dał z siebie wszystko” skomentowała po dzisiejszym konkursie. Wzruszenie zawodniczki było podwójne, ponieważ – zgodnie z doniesieniami – planuje już emeryturę dla 14-letniego Valegro. Nie zna jednak jeszcze dokładnej daty zakończenia jego kariery sportowej, ale ma na myśli niedaleką przyszłość. Póki co Dujardin cieszy się z sukcesu, a trudne decyzje będzie podejmować po powrocie do Europy.

Pełne wyniki Grand Prix Freestyle można znaleźć tu.

Przypomnijmy sobie zwycięski przejazd Charlotte i Valegro sprzed czterech lat.

Previous post

MDŚL-A, ZO-A Stragona - wyniki poniedziałek, wyniki rund

Next post

Lista uczestników ZO-A Jakubowice 2016