Home»Aktualności»MPMK 2016 – jakie zmiany?

MPMK 2016 – jakie zmiany?

Na stronie internetowej Polskiego Związku Hodowców Koni jest już dostępny nowy regulamin Mistrzostw Polski Młodych Koni w Ujeżdżeniu.

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Na stronie internetowej Polskiego Związku Hodowców Koni jest już dostępny nowy regulamin Mistrzostw Polski Młodych Koni w Ujeżdżeniu.

Nowością w 2016 roku będzie przede wszystkim wspólna klasyfikacja dla koni z paszportami polskimi, jak i zagranicznymi. Do tej pory konie hodowli polskiej i zagranicznej startowały w oddzielnych klasyfikacjach. Jeśli chodzi o konie zagranicznych ras, do udziału w MPMK będą jak dotąd – dopuszczone jedynie ogiery i klacze (przewidziane w programach hodowlanych do doskonalenia krajowych ras koni). Konie z paszportami zagranicznymi kwalifikują się do MPMK na takich samych warunkach, jak konie z polskimi paszportami. Konie hodowli zagranicznej nie mają prawa do nagród pieniężnych oznaczonych jako PREMIA PZHK oraz WSPÓŁORGANIZATORÓW, a przewidzianych dla koni z paszportami PZHK biorących udział w MPMK.

Koń może startować w kwalifikacjach w różnych regionach PZJ, natomiast w jednym regionie nie może się odbyć więcej niż 8 przejazdów kwalifikacyjnych (dot. koni 4-letnich w skokach przez przeszkody oraz ujeżdżenia we wszystkich kategoriach wiekowych). Właściciele koni startujących w kwalifikacjach do MPMK muszą przedstawić komisji sędziowskiej „Paszport konia”. Konie hodowli zagranicznej winny legitymować się paszportem wystawionym przez właściwe władze kraju pochodzenia. Żaden koń hodowli zagranicznej nie będzie dopuszczony do kwalifikacji MPMK, jeżeli nie zostanie wcześniej zarejestrowany przez właściwy podmiot prowadzący księgę. Podobnie jak w przypadku koni z paszportami polskimi , ogiery lub klacze hodowli zagranicznej startujące w MPMK, winny pochodzić od matek wpisanych do ksiąg głównych (jeżeli taka klacz wpisana jest do rejestru danej księgi stadnej to każdorazowo zgoda na start potomstwa tej klaczy w MPMK, musi zostać wydana przez odpowiednią, polską Komisję Księgi Stadnej). Rejestracji dokonuje się na podstawie dokumentów przesłanych przez właściciela. Należy pamiętać, iż w paszporcie zagranicznym winien być wpisany polski właściciel, a dokonać tego powinien związek rodzimy (czyli zagraniczny), w którym dany koń był zarejestrowany.

W przypadku nieposiadania podczas przeglądu weterynaryjnego (konie 5 letnie i starsze) lub oceny na trójkącie (konie 4 letnie) paszportu hodowlanego (dokument identyfikacyjny), ale posiadania paszportu PZJ, w którym widnieje wypełniony diagram opisu konia, start konia w MPMK będzie możliwy pod warunkiem uiszczenia opłaty w wysokości 150 złotych na rzecz PZHK.

Kwalifikacje do MPMK we wszystkich dyscyplinach muszą być uzyskane w roku rozgrywania MPMK, najpóźniej na 14 dni przed terminem MPMK. Zawody kwalifikacyjne we wszystkich dyscyplinach rozpoczynają się od sezonu otwartego.

Do Mistrzostw Świata Młodych Koni w trzech olimpijskich dyscyplinach jeździeckich, w ramach limitu przyznanego PZHK przez WBFSH, zgłaszane będą konie z polskimi paszportami, wpisane do ksiąg koni ras: małopolskiej, wielkopolskiej i polski koń szlachetny półkrwi. Podstawą kwalifikacji są wyniki osiągnięte w całym sezonie, którego zwieńczeniem są MPMK.

W klasyfikacji ostatecznej ujeżdżeniowych Mistrzostw Polski Młodych Koni uwzględnione będą konie, które startowały w trzech próbach/konkursach rozgrywanych w ciągu trwania tych zawodów. Próby na czworoboku są sędziowane przez czteroosobowe komisje, wśród nich wybierany jest sędzia komentator. Przewodniczący Komisji Sędziowskiej wraz z jednym sędzią zajmują miejsce przy literze C, a dwaj pozostali sędziowie przy literze B lub E. Pomiędzy tymi stanowiskami sędziowskimi, w czasie trwania konkursów, musi zostać zapewniona łączność, umożliwiająca wymianę uwag między sędziami.

Konie 4 i 5 -letnie startujące w zawodach kwalifikacyjnych muszą mieć minimum licencję regionalną, konie 6-letnie – w zależności od rangi zawodów w jakich startują. Konie startujące w finale MPMK – konie 4-letnie licencję regionalną, a konie 5- i 6-letnie – licencję ogólnokrajową.

Normy, które trzeba spełnić, aby zakwalifikować się do MPMK:

  • konie 4-letnie – 2 x minimum 7,0 pkt. lub 1 x z wynikiem minimum 8,0 punktów
  • konie 5-letnie – 2 x minimum 7,0 pkt. Koń pięcioletni, który w MPMK jako 4-latek zajął w klasyfikacji końcowej 1miejsce, w konkursach kwalifikacyjnych musi uzyskać normę co najmniej jeden raz.
  • konie 6-letnie
  1. Mistrz Polski koni 5-letnich: 1 x 7,0 w konkursie kwalifikacyjnym lub 1 x minimum 65,0% w konkursie klasy C-1 podczas ZO lub zawodów wyższej rangi ­­­­
  2. Pozostałe konie: 2 x 7,0 w konkursach kwalifikacyjnym lub 1 x 7,0 w konkursie kwalifikacyjnym i 1 x minimum 65,0% w konkursie klasy C-1 podczas ZO lub zawodów wyższej rangi

Termin i miejsce rozgrywania MPMK 2016: 30 wrze­śnia – 2 paź­dzier­nika 2016 Strzegom

Mistrzostwa Świata Młodych Koni: 28-​31 lipca 2016 Ermelo (Holandia)

Regulamin z zaznaczonymi zmianami do pobrania tutaj:

http://pzhk.pl/selekcja/mpmk/mpmk-2016/regulamin-ujezdzenie/

Previous post

Wyniki ZR, ZT, Akademickie Mistrzostwa Warszawy i Mazowsza Głogów 10 kwietnia 2016

Next post

Klucz do sukcesu, klinika z Katarzyną Milczarek