Home»Aktualności»Najlepsze młode konie w Polsce – MPMK Strzegom 2016

Najlepsze młode konie w Polsce – MPMK Strzegom 2016

Mistrzostwa Polski Młodych Koni 2016 już za nami. W niedzielę rozegrano finały w kategoriach koni 5-cio, 6-cio letnich oraz w przedziale 7-9 lat. O wynikach czterolatków pisaliśmy wcześniej, dziś przyjrzymy się najlepszym koniom starszym.

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Finałami koni 5-letnich, 6-letnich i koni w wieku 7-9 zakończyły się tegoroczne Mistrzostwa Polski Młodych Koni. Ku zaskoczeniu widowni i zapewne samych zawodników, konie prowadzące po półfinałach dzisiaj uplasowały się na dalszych pozycjach.

FINAŁ KONI 5-LETNICH

Najlepsza w konkursie finałowym okazała się klacz Givenchy, której dosiadała Anna Kierznowska. Mimo wysokiego wyniku uzyskanego po dzisiejszym przejeździe (7.78), nie zdołała jednak przeskoczyć bezkonkurencyjnego Prowokatora prowadzonego przez Karolinę Mazurek. Sam Prowokator – tegoroczny Mistrz Polski – uplasował się dzisiaj dopiero na miejscu czwartym z wynikiem 7.58. Jak mówi jego amazonka, trzeciego dnia startów zmęczenie dało się we znaki. Noty uzyskane dzisiaj przez klacz Givenchy zapewniły jej tytuł I wice Mistrzyni Polski. Różnica pomiędzy wspomnianą klaczą a następnym w kolejności ogierem Furst Oscar G była naprawdę niewielka w klasyfikacji końcowej (zaledwie 0.06). Ogiera tego dosiadał Kamil Puliński.

Na czwartym miejscu po podsumowaniu wyników znalazła się klacz Gigi Lady pod Mateuszem Cichoniem. Piąta zaś była Choco Lady II, dosiadana przez Karolinę Mazurek.

Prowokator pochodzi z hodowli ojca Karoliny Mazurek, Pawła Mazurka. Nowy Mistrz Polski to ogier szlachetnej półkrwi po Believe In Me, na którym Karolina startuje na poziomie Małej Rundy. Matką Prowokatora jest kara Pokusa po Lord Aleksander (old.), która wydała na świat również inne uznane w świecie ujeżdżenia konie. Druga w tabeli wyników klacz Givenchy jest hodowli holenderskiej (KWPN), a jej właścicielką jest zawodniczka – Anna Kierznowska. Ojciec klaczy to Florencio I, zaś matka jest po ogierze Johnson (po Jazz), który to jest ojcem m.in. fenomenalnego ogiera Bretton Woods, a na co dzień pracuje w wysokim sporcie pod Hansem Peterem Minderhoudem. Furst Oscar G to koń hanowerski po ogierze Fürstenball, z matki po Weltregent H hodowli Niemieckiej, a właścicielem jest Witold Kopeć. Kolejna w klasyfikacji holenderskiej hodowli klacz Gigi Lady, której właścicielką jest Marta Madej, to córka ogiera KWPN United, z matki po Mytens xx.

Karolina Mazurek i Prowokator. Fot. Łukasz Kowalski.
Karolina Mazurek i Prowokator. Fot. Łukasz Kowalski.
Anna Kierznowska i Givenchy. Fot. Łukasz Kowalski.
Anna Kierznowska i Givenchy. Fot. Łukasz Kowalski.
Kamil Puliński i Furst Oscar G. Fot. Łukasz Kowalski.
Kamil Puliński i Furst Oscar G. Fot. Łukasz Kowalski.

FINAŁ KONI 6-LETNICH

Mistrzem Polski Koni 6-letnich został Lord Django pod Iloną Janas, która sama przyznała w rozmowie z Dressage.pl, że robiła co mogła, aby koniowi przeszkodzić w drodze po złoty medal. Dwie pomyłki – mimo aprobaty sędziów dla samego konia, sprawiły, że para ta zajęła miejsce 1. ex aequo z kolejnym koniem (7.64), czyli Romanticą pod wodzą Katarzyny Łukasik (7.64). Romantica zajęła tym samym drugie miejsce w końcowej kwalifikacji. Galapagos z Mateuszem Polą na grzbiecie, utrzymał się na trzecim miejscu zarówno w finale, jak i klasyfikacji ogólnej.

Czwarte miejsce zajęła Tequila Martyny Bańskiej, a piąte Tim pod Joanną Jawor.

Lord Django jest ogierem rasy hanowerskiej po Stalypso, od klaczy Lona po ogierze Londonderry. Jego hodowcą jest Hermann Heeren, a właścicielem – jego amazonka. Koń ten powtórzył swój sukces sprzed roku. Wtedy również triumfował jako najlepszy koń w swojej kategorii. W tym roku Django reprezentował nas w Ermelo podczas Mistrzostw Świata Młodych Koni. Romantica jest koniem hodowli polskiej (szlachetnej półkrwi), mimo obecności w rodowodzie najsłynniejszych niemieckich przodków: ojca, ogiera Swarovski oraz matki po ogierze Rotspon. Hodowcą konia jest Piotr Wiese, a właścicielem Ludmiła Strypikowska. Trzeci koń z podium – Galapagos to syn ogiera Quaterback, z matki pochodzenia trakeńskiego po ogierze Agar. Właścicielem konia i jego hodowcą jest SK Dębno. Kolejna w klasyfikacji klacz Tequila pochodzi z hodowli Parkitny Konie, a właścicielką jest zawodniczka Martyna Bańska. Klacz jest córką ogiera Ron William i reprezentuje polską hodowlę.

Ilona Janas i Lord Django. Fot. Łukasz Kowalski.
Ilona Janas i Lord Django. Fot. Łukasz Kowalski.
Katarzyna Łukasik i Romantica. Fot. Łukasz Kowalski.
Katarzyna Łukasik i Romantica. Fot. Łukasz Kowalski.
Galapagos pod Mateuszem Polą

FINAŁ KONI W WIEKU 7-9 LAT

Prowadzący po półfinałach Davidoff pod Mateuszem Cichoniem zajął dzisiaj miejsce drugie ze stratą nieco ponad 0,5% do pierwszego w finale ogiera Germany Gabrieli Jaworskiej-Mazur. Duża przewaga Davidoffa z poprzednich przejazdów dała mu pewne zwycięstwo w Mistrzostwach. Germany uplasował się więc ostatecznie na miejscu drugim, natomiast trzecie zajął Don Kennedy pod Agnieszką Domagałą.

Hanowerski Davidoff po De Kooning, od Franziska po Dream of Glory, sprawił wielką niespodziankę nawet swojemu jeźdźcowi. Decyzja o starcie tego konia w MPMK była zresztą bardzo spontaniczna, a przygotowanie do tej wielkiej imprezy stosunkowo krótkie. Na drugim miejscu uplasował się ogier Germany po Clearway, reprezentujący linię skokową Capitola, z matki po Contender. Koń jest hodowli niemieckiej. Trzeci, Don Kennedy to syn ogiera Stakkatol po Stakkato, z matki po Caletto’s Son.

Mateusz Cichoń i Davidoff. Fot. Łukasz Kowalski.
Mateusz Cichoń i Davidoff. Fot. Łukasz Kowalski.
Gabriela Jaworska-Mazur i Germany. Fot. Łukasz Kowalski.
Gabriela Jaworska-Mazur i Germany. Fot. Łukasz Kowalski.
i Don Kennedy. Fot. Łukasz Kowalski.
Agnieszka Domagała i Don Kennedy. Fot. Łukasz Kowalski.
Previous post

Wyniki - finały koni 5-letnich, 6-letnich, konie 7-9 lat MPMK-A Strzegom 2016

Next post

Galeria MPMK Strzegom 2016 fot. Łukasz Kowalski