Home»Aktualności»Edukacja»Odznaka Jeżdżę Konno – jak się przygotować?

Odznaka Jeżdżę Konno – jak się przygotować?

4
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Na początku 2022 roku pojawiły się nowe przepisy wydane przez Polski Związek Jeździecki dotyczące systemu przyznawania odznak jeździeckich. Zmiana ta jest niezwykle ważna dla osób, które nie posiadają żadnej z odznak, które dotychczas były wydawane (BOJ, SOJ, ZOJ).

Odznaka Jeżdżę Konno stała się obowiązkowym, pierwszym etapem w kilkustopniowym systemie przyznawania odznak, dlatego przedstawimy Wam, co musicie wiedzieć na jej temat.

Warunki przeprowadzenia egzaminu.

Egzamin składa się z dwóch części: opieka stajenna oraz jazda, na której musimy pokazać wymagane elementy. Uczestnik musi mieć minimum 6 lat według roku urodzenia, a egzaminatorami muszą być szkoleniowcy PZJ z aktualnymi licencjami.

Do egzaminu przystąpić można w dowolnym stroju, ważne jest aby był on schludny i wygodny. Każdy jeździec powinien być wyposażony w kask jeździecki, a osoby do 15. roku życia dodatkowo powinny by ubrane w kamizelkę ochronną. Przepisy dotyczące konia nakazują jazdy w wędzidle pojedynczo lub podwójnie łamanym, dozwolone jest użycie ochraniaczy oraz wodzy pomocniczych np. wypinaczy.

Część 1 – opieka stajenna

Pierwszą częścią egzaminu jest opieka stajenna, w której uczestnik musi dokładnie opisywać czynności jakie wykonuje.

Pierwszym zadaniem jest poprawne wyprowadzenie konia z boksu, aby przygotować się do czyszczenia i siodłania. Następnie czyścimy kopyta. Należy zacząć od lewej przedniej nogi i podążać z ruchem przeciwnym do ruchu wskazówek zegara (kolejno: lewa przednia, lewa tylna, prawa tylna i prawa przednia). Następnie czyścimy całego konia szczotkami, które opisane są w regulaminie. Wymagane jest również wskazanie podstawowych części ciała konia.

Po dokładnym wyczyszczeniu konia przechodzimy do siodłania. Zaczynamy od założenia i dopasowania ogłowia, potem zakładamy ochraniacze, a kończymy założeniem siodła. Należy pamiętać aby ciągle opisywać komisji czynności jakie wykonujemy, aby mogła ona sprawdzić nasze przygotowanie teoretyczne.

Po przygotowaniu konia do jazdy wyprowadzamy go ze stajni i zawracamy. Ważne jest, aby iść po lewej stronie konia, a zawracanie wykonać w prawo. Wchodząc na halę czy maneż, na którym będzie przeprowadzony egzamin, ustawiamy się na linii środkowej, zachowując odpowiedni odstęp od innych uczestników. Przygotowujemy się do jazdy podciągając popręg oraz dopasowując długość puślisk. Po upewnieniu się, że mamy wszystko odpowiednio zapięte, wsiadamy na konia z jego lewej strony, zwracając uwagę aby delikatnie opaść w siodło.

Część 2 – jazda

Podczas jazdy egzaminatorzy będą sprawdzać podstawowe elementy, poprawność ich wykonania oraz zachowanie prawidłowych odstępów podczas jazdy w zastępie.

Wymagane umiejętności to:

  • Jazda w zastępie w stępie oraz w kłusie (anglezowanie na poprawną nogę, zmiana nogi oraz półsiad),
  • zagalopowanie na prawidłową nogę oraz galop w półsiadzie,
  • zmiany chodów: stęp – kłus, kłus – galop, galop – kłus , kłus – stęp oraz zatrzymanie ze stępa,
  • przejazd przez trzy drągi w stępie oraz kłusie ustawione w odpowiednich odległościach,
  • wykonanie figur na ujeżdżalni: wolta, półwolta, zmiana kierunku przez ujeżdżalnię.

Po zakończonej jeździe należy zaprezentować poprawne zsiadanie z konia oraz udać się do stajni aby rozsiodłać wierzchowca. Najpierw ściągamy siodło, następnie ogłowie i zakładamy kantar. Wymagana jest również umiejętność założenia derki na konia.

Zaliczenie egzaminu

W przypadku odznaki Jeżdżę Konno oceną nie jest skala od 1 do 10 jak w przypadku pozostałych odznak, a jedynie widnieje zapis „zaliczony” lub „niezaliczony”. Niezdany egzamin poprawić można w kolejnym dogodnym terminie. W sytuacji, gdy jeździec pozytywnie zakończył próbę należy zgłosić się do organizatora po certyfikat oraz przypinkę, które są dowodem uzyskanej odznaki.

Materiały do przygotowania się do egzaminu

Do przygotowania się do egzaminu polecamy wpis ODZNAKA JEŻDŻĘ KONNO – WSZYSTKO CO MUSISZ WIEDZIEĆ. Znajdziesz tam wszystkie szczegółowo opisane czynności i umiejętności, które powinieneś umieć oraz informacje i niezbędne artykuły, które przydadzą Ci się na różnych etapach przygotowania do odznaki. Znajdziesz tam również informacje jak wziąć udział w egzaminie na Odznakę Jeżdżę Konno.

Życzymy powodzenia!

 

 

 

 

 

Previous post

IMMERGAS Salio Winter Dressage Cup 2022 - wyniki

Next post

Pielęgnacja konia przed zawodami