Home»Aktualności»Przyszłe gwiazdy: konie Charlotte Dujardin

Przyszłe gwiazdy: konie Charlotte Dujardin

Wspaniały Valegro o niebywałym doświadczeniu przeszedł już na sportową emeryturę. Charlotte Dujardin ma jednak pod opieką i w treningu także inne konie, które pod wodzą brytyjskiej dresażystki zdobywają doświadczenie i wciąż się uczą. Czy któryś z tych koni będzie kiedyś w stanie dorównać Valegro? Tego nie wie nawet ich amazonka, ale wszyscy mogą być zgodni co do jednego – że są to naprawdę utalentowane wierzchowce z dużym potencjałem.

5
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Charlotte Dujardin z nadzieją patrzy w przyszłość swoich kopytnych podopiecznych – są to bowiem bardzo obiecujące ujeżdżeniowe talenty. Mistrzyni olimpijska już teraz wydobywa z nich to, co najlepsze. Jeszcze zanim staną się światowymi sławami, postanowiliśmy lepiej je poznać i przybliżyć ich sylwetki naszym Czytelnikom.

Hawtins Delicato to ośmioletni wałach po wybitnym reproduktorze Diamond Hit. Jego rodowód od strony matki – Ravenna Elite – jest równie imponujący co od strony ojca. Klacz ta ma w drzewie genealogicznym legendarnego ogiera Weltmeyer oraz równie utytułowanego ogiera Rubinstein I.

W parze z tym wałachem Charlotte Dujardin wygrała w tegorocznych Mistrzostwach Wielkiej Brytanii w kategorii Prix St Georges. W konkursie finałowym para uzyskała 75,66%. Zwycięstwo zaskoczyło nawet samą Charlotte – wcześniej bowiem startowała na Hawtins Delicato zaledwie trzy razy (jego głównym jeźdźcem była Amy Woodhead).

Skoro mowa o osiągnięciach koni Dujardin podczas ubiegłej edycji mistrzostw kraju, nie można zapomnieć o klaczy Freestyle, obecnie 7-letniej klaczy hodowlanej ze stadniny Mount St John, w parze z którą Charlotte uplasowała się na drugim miejscu Mistrzostw Wielkiej Brytanii w klasie Prix St Georges.

Wspomniana młoda klacz jest po ogierze Fidermark I, od Donna Gracia po Donnerhall. Rodowód Freestyle widać już właściwie w jej niesamowitym ruchu. Pokrewieństwo z wymienionymi sławami, uroda oraz dobry charakter to mieszanka, którą doceniają także hodowcy – Freestyle wydała już na świat trzy źrebięta.

Brioso II (Benetton Dream x Dimaggio) to sześcioletnia klacz, aktualna mistrzyni kraju w swojej kategorii wiekowej. Jest ona kolejnym przykładem konia z wielkim talentem, który został kupiony za stosunkowo niewielką sumę. Charlotte twierdzi, że chociaż klacz zaczęła odpowiedni trening dość późno, szybko nadrobiła zaległości i już pokazuje bardzo duży talent do piaffu.

Do niedawna dosiadana przez Sadie Smith klacz River Rise Escala (Lord Leathererdale x Ferro) została przejęta przez Charlotte. Pomyślelibyście o tym, że sama Charlotte może mieć problem z „rozgryzieniem” konia? A jednak! Dujardin przyznaje, że miewa trudności we współpracy z klaczą, ale zaczyna pracę nad piruetami w galopie i piaffem – planuje wspólne starty z River Rise Escala w 2017 roku.

En Vogue (po ogierze Jazz) to koń, który przyprawia o dreszcze. Zachwyca swoim ruchem i wyglądem, ale jest wyjątkowo pobudliwym koniem – do tego stopnia, że aż niebezpiecznym. Dujardin porównuje jego temperament do Nip Tucka i zamiera jej serce na samo wspomnienie o Vogue. Niemniej koń ten zaczyna już wygrywać konkursy ujeżdżenia, a rozpierająca go energia może bardzo przydać się do elementów programów na poziomie Grand Prix, do którego Charlotte ma zamiar go doprowadzić.

Florentina VI (Vivaldi x Rubels), kupiona w wieku 2 lat za 33.000 funtów, jest dla Charlotte nadzieją na Igrzyska Olimpijskie w Tokio w 2020 roku. Brytyjska amazonka uwielbia tę siwą 6-latkę, która pokazywała swój ogromny talent już w konkursach młodych koni, uzyskując wyniki powyżej 80% i plasując się dzięki temu na podium.

Previous post

Dresaż w rytmie iberyjskim

Next post

Legolas okrzyknięty Ujeżdżeniowym Koniem Roku w USA