Ściąga dresażysty: zagraniczne oznaczenia poszczególnych klas
Czy zdarza Wam się przeglądać zagraniczne oferty sprzedaży koni? Czy zauważyliście, że za granicą klasa L nie jest tym samym, co klasa L w Polsce? Jako ciekawostkę, ale również krótki poradnik, postanowiliśmy „przetłumaczyć” oznaczenia klas, które są używane poza granicami Polski.
Często na zagranicznych portalach związanych z jeździectwem czy pod filmami promującymi konie na sprzedaż widnieje dziwne oznaczenie, którego nie rozumiemy. Informacja „Koń przygotowany do klasy N” jest zrozumiała, ale „M-level horse” – nie do końca. Poniżej przedstawiamy znaczenie symboli poszczególnych klas z uwzględnieniem figur na czworoboku.
E – Preliminary Test: to najprostszy z możliwych poziomów. W konkursie zawodnik prezentuje się w stępie pośrednim, kłusie roboczym i galopie roboczym. Nie wykonuje jeszcze skomplikowanych figur – w programie mogą wystąpić duże koła czy proste zmiany kierunku.
A – Novice Test: oprócz wymienionych powyżej chodów koń porusza się w kłusie pośrednim i galopie pośrednim. Musi być też bardziej wygimnastykowany, co powinien pokazać w woltach o średnicy 10 m i serpentynach. Wymagane jest też ustępowanie od łydki i cofanie.
L – Elementary Test: do wcześniej pokazywanych umiejętności należy dodać kłus zebrany i galop zebrany. Program czworoboku może zawierać kontrgalop, piruet w stępie, wolty w galopie i zwykłe zmiany nogi w galopie.
M – Medium Test: w tej klasie jeździec musi umieć maksymalnie poszerzyć ramy konia i wykonać stęp wyciągnięty, kłus wyciągnięty, galop wyciągnięty, a także stęp zebrany. Na tym poziomie sędziowie oceniają parę za łopatkę do wewnątrz, ciągi i lotne zmiany nogi.
S – Advanced Test: na czworoboku pojawiają się ruchy takie jak piruety w galopie i lotne zmiany nogi w seriach co 4, 3 lub 2 foulę galopu.
S – Grand Prix: jeździec może pochwalić się umiejętnością wykonania piaffu, pasażu i lotnych zmian nogi co tempo.