Brązowa odznaka – od czego zacząć?
Brązowa Odznaka Jeździecka (BOJ) jest drugim krokiem do sportowego jeździectwa. Uprawnia ona do startów w zawodach regionalnych do klasy L włącznie w skokach oraz P w ujeżdżeniu. Egzamin na brązową odznakę składa się z 2 części:
I. CZĘŚĆ PRAKTYCZNA:
a. opieka stajenna
W tej części ocenianie będzie:
- prawidłowe podejście do konia
- prawidłowe odczytanie i interpretacja reakcji konia
- podstawowe zabiegi pielęgnacyjne
- czyszczenie
- prowadzenie konia w ręku i wiązanie.
b. próba ujeżdżeniowa
Polega na przejechaniu programu na czworoboku o wymiarach 20x40m. Podczas przejazdu sędziowie oceniają czy poprzez prawidłowy dosiad jeźdźca i poprawne użycie pomocy, praca z koniem jest prowadzona prawidłowo. Wykroczenie konia czterema kończynami poza czworobok lub trzeci błąd w programie eliminują z egzaminu. Aby zaliczyć część ujeżdżeniową, należy przejechać program z oceną końcową co najmniej 5,5.
c. próba skokowa
Kandydat może przystąpić do niej pod warunkiem zaliczenia części ujeżdżeniowej(minimum ocena 5,5) Oceniany będzie prawidłowy dosiad skokowy, pokonywanie cavaletti,skoki przez przeszkody,a także samo zachowanie jeźdźca pomiędzy przeszkodami. Obowiązują przeszkody do wysokości 70 cm dla koni (kuce: wysokość przeszkód musi być zgodna z kategorią, ale nie może być większa jak 60 cm). Według nowych przepisów Polskiego Związku Jeździeckiego tor przeszkód jest dowolny i poznajemy do przed samym startem – do niedawna można było nauczyć się parkuru w domu, gdyż był określony z góry. Podczas próby skokowej osoby do 16 roku życia mają obowiązek skakać w ochronnej kamizelce jeździeckiej.
Eliminacja z egzaminu następuje w przypadku:
- trzeciego nieposłuszeństwa konia/ kuca,
- upadku jeźdźca lub konia/ kuca
- braku panowania nad koniem/ kucem
II CZEŚĆ TEORETYCZNA
Egzamin ma charakter rozmowy, aby zdający mógł swobodnie wypowiedzieć się na dany temat. Komisja dopasowuje formę i poziom pytań do wieku zdającego.
Kategorie pytań:
•zachowanie konia
•prawidłowe zachowanie się przy koniu i podstawy pielęgnacji
•podstawy żywienia i technika żywienia
•podstawy zdrowia konia
•podstawy eksterieru, maści i odmiany
•podstawy teorii jazdy konnej
•dosiad
•rodzaje pomocy
•podstawowe figury na ujeżdżalni
•zasady zachowania na ujeżdżalni
•sprzęt jeździecki i strój do jazdy.
Zestaw pytań na brązową odznakę jeździecką
Brązowa Odznaka Jeździecka to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdego początkującego jeźdźca. Warto szkolić się pod okiem osoby, która ma doświadczenie w przygotowaniu do egzaminu oraz zna kategorie oceniania. Co jest najważniejsze w dniu odznaki? Nie stresować się! Przejazdy traktuj jak zwykły trening, a jeśli martwisz się, że pomylisz się na czworoboku, poproś znajomego o czytanie programu w trakcie przejazdu.
Co jeśli nie zdam?
Do kolejnego egzaminu lub jego części można podchodzić w najbliższym możliwym terminie w dowolnym ośrodku przeprowadzającym tego typu egzaminy.
Wszystkim przyszłym zdającym życzymy powodzenia i mocno trzymamy za Was kciuki! Nie możemy doczekać się, aż zobaczymy Was na czworobokach!