Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – Clydesdale

Kompendium wiedzy o koniach – Clydesdale

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Konie rasy Clydesdale to wyjątkowo piękne olbrzymy, które wyróżniają się niezwykłą wytrzymałością i siłą. Mimo sporych rozmiarów są to konie znane są ze swojego łagodnego usposobienia i ponadprzeciętnej inteligencji. 

CLYDESDALE – HISTORIA RASY

Rasa koni Clydesdale została zapoczątkowana w XVIII wieku, gdy na tereny Szkocji sprowadzono ogiery flamandzkie i połączono je z klaczami pochodzącymi z Lanarkshire. Obecnie za założycieli rasy Clydesdale uważa się VI Księcia Hamiltona oraz hodowcę koni Johna Patersona. Rasa ta wywodzi się z doliny rzeki Clyde w Szkocji, skąd pochodzi ich nazwa. Początkowo, Clydesdale były hodowane przez farmerów i używane jako konie robocze do pracy w rolnictwie. Ich celem było ciągnięcie pługów, wozów oraz innych ciężkich maszyn.

W XIX wieku wzbogacano rasę o krew Shire. Wraz z rozwojem przemysłu w Szkocji, zapotrzebowanie na konie ciężkie wzrosło, a Clydesdale zaczęły być eksportowane do Anglii, Europy oraz Stanów Zjednoczonych. W latach 20. XX wieku, w Ameryce Północnej, Clydesdale stały się popularne w przemyśle spożywczym, gdzie były wykorzystywane do ciągnięcia wozów dostawczych z piwem.

W czasie I wojny światowej, Clydesdale były wykorzystywane jako konie bojowe, jednak wraz z upowszechnieniem się maszyn w przemyśle i rolnictwie, zapotrzebowanie na konie ciężkie zaczęło spadać. W latach siedemdziesiątych organizacja Rare Breeds Survival Trust uznała rasę Clydesdale za zagrożoną wyginięciem, jednak dzięki organizacji hodowców i miłośników tej wyjątkowej rasy, udało się ją zachować do dzisiaj.

BUDOWA

Clydesdale jako rasa zimnokrwista charakteryzuje się mocną i masywną budową ciała. Głowa jest szeroka o prostym lub lekko garbatym profilu. Szyja jest dosyć wygięta oraz widocznie umięśniona. Posiadają szeroką i wypukłą klatkę piersiową oraz kłąb wyżej osadzony od zadu. Takie anatomiczne rozwiązanie umożliwia zwiększenie siły pociągowej.

Kończyny koni Clydesdale są długie, mocne i bardzo wytrzymałe. Kopyta są duże, a włosy na szczotkach pęcinowych długie i gęste. Charakterystyczna dla tej rasy koni jest krowia postawa tylnych nóg, tzn. stawy skokowe są zbliżone do siebie. Owłosienie grzywy i ogona jest bujne. Średni wzrost wynosi od 170 do 180 cm w kłębie, a ich waga może osiągnąć od 820 do 1000 kg masy ciała.

UMASZCZENIE

Konie rasy Clydesdale najczęściej występują w umaszczeniu  gniadym, skarogniadym, dereszowatym, karym oraz kasztanowatym. Często spotykane są duże, białe odmiany na głowie i nogach.

CHARAKTER I UŻYTKOWANIE

Są to konie o wyjątkowo łagodnym i zrównoważonym usposobieniu. Wyróżniają się ponadprzeciętna inteligencją i przyjaznym nastawieniem. Ich wszechstronność pozwala na wykorzystanie ich w różnych dziedzinach. Ze względu na swój spokojny charakter są często używane do pracy terapeutycznej z ludźmi oraz do jazdy rekreacyjnej i powożenia. Ich siłę oraz wytrzymałość wykorzystuje się w pracy rolnej lub podczas leśnej wycinki drzew. Można je również zobaczyć na wystawach koni, festiwalach i paradach.

Konie Clydesdale
Autor: City of Greenville, North Carolina Flickr

CENA

Cena za konia rasy Clydesdale zaczyna się od 1,500 euro wzwyż i zależy od jego pochodzenia, stanu zdrowia, wieku oraz poziomu wytrenowania.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - koń minorkański

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - co to jest stanowisko?