Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: perszeron

Kompendium wiedzy o koniach: perszeron

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Perszeron — podstawowe informacje o rasie

Perszerony to konie, które imponują potężną sylwetką i siłą. Miłośnicy koni zimnokrwistych z pewnością dobrze znają tę rasę! Co warto wiedzieć o perszeronach? Sprawdź!

Perszeron to rasa koni zimnokrwistych wyhodowana we Francji, w regionie Le Perche, od którego rasa wzięła swoją nazwę. Pierwotnie służyła rycerstwu do jazdy wierzchem, a wraz ze schyłkiem epoki rycerzy stała się rasą koni pociągowych i wykorzystywanych do pracy na roli. Podejmowano próby uszlachetniania rasy dolewem krwi koni arabskich, jednak rewolucja francuska stała się dużą przeszkodą — hodowla perszeronów podupadła, a pogłowie tych zwierząt bardzo się zmniejszyło.

Perszeron — wygląd, charakter i użytkowanie

Perszerony osiągają 160-175 cm w kłębie i wagę 1000-1200 kg. Są masywne, ale harmonijnie zbudowane. Mają długą szyję z wyraźnie zaznaczonym grzebieniem, krótki grzbiet i ścięty, rozłupany zad. Towarzystwo Hippiczne Koni Perszerońskich we Francji wyróżnia dwa typy koni tej rasy — ciężkie, przeznaczone do pracy w stępie (praca na roli, rozładunek, ciągnięcie dużych ciężarów) i lżejsze, które pracują w kłusie (np. w powozach pokazowych). Maść perszeronów zwykle jest kara lub siwa. W przeszłości preferowano siwki, ponieważ były lepiej widoczne nocą.

Perszerony są niekonfliktowe, bardzo łagodne i chętne do współpracy z człowiekiem. Ich przyjazne nastawienie idzie w parze z opanowaniem i niepłochliwością. Konie tej rasy są chętne do pracy, a przy tym odporne na trudne warunki. Perszerony łatwo dostosowują się do różnych stref klimatycznych. Pod kątem użytkowym są uznawane za jedną z najcenniejszych ras zimnokrwistych na świecie.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: koń Shire

Next post

Tego rekordu można się było spodziewać