Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach – co to jest stanowisko?

Kompendium wiedzy o koniach – co to jest stanowisko?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Pytanie na brązową odznakę PZJ, nr 16: Co to jest stanowisko?

Brązowa Odznaka Jeździecka to druga z czterech odznak, które można zdobyć na ścieżce jeździectwa. Po uzyskaniu odznaki Jeżdżę Konno można podejść do egzaminu BOJ. Składa się on z części praktycznej jak i teoretycznej. W dzisiejszym wpisie odpowiemy na jedno z pytań egzaminacyjnych obowiązujących na teście. Koniecznie sprawdź jaka jest prawidłowa odpowiedź na pytanie „Co to jest stanowisko?”!

Przystępując do egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką powinniśmy dobrze przygotować się pod kątem ujeżdżenia, skoków przez przeszkody oraz z wiedzy o koniach. Sprawdzian teoretyczny ma charakter ustny i w jego trakcie uczestnik odpowiada na zadany przez sędziów temat. Pytania mogą dotyczyć podstawowej teorii dotyczącej opieki nad końmi, sprzętu jeździeckiego, zachowań koni czy ogólnych zasad bezpieczeństwa. Cały zestaw pytań jest ogólnodostępny na stronie Polskiego Związku Jeździeckiego.

BRĄZOWA ODZNAKA PZJ, PYTANIE NR 16: CO TO JEST STANOWISKO?

Stajnia to dla konia miejsce, które ma mu zapewnić spokój i poczucie bezpieczeństwa. Przebywając na jej terenie powinniśmy stosować wszystkie niezbędne zasady bezpieczeństwa. Pragnąc zrozumieć sens zasad obowiązujących w stajni warto jest zapoznać się z teorią dotyczącą zachowań konia i jego anatomii. Jednym z przykładów potwierdzających słuszność zalecanych postępowań przy koniach jest ich pole widzenia – istnieją konkretne obszary, które są lepiej lub gorzej dla nich widoczne. Z tego też powodu zawsze powinniśmy starać się stawać w miejscach dobrze widocznych dla konia.

Dodatkowo, należy mieć na względzie ich płochliwość, która jest związana z naturalnym środowiskiem koni. Na wolności są one narażone na ataki drapieżników, dlatego ich zmysły są bardzo wyczulone na wszelkie bodźce zewnętrzne. Pierwszą reakcją koni w sytuacji zagrożenia jest ucieczka, lecz w stajni może być ona niemożliwa a to z kolei może zwiększyć ryzyko ataku człowieka poprzez np. kopnięcie.

Człowiek czyści konia szczotką

Stanowisko to miejsce w stajni, które posiada ściany, lecz nie ma drzwi. Koń powinien być w nim uwiązany głową do ściany, a jego zad skierowany w stronę korytarza. Wchodząc do konia stojącego w stanowisku zawsze powinniśmy podejść z lewej strony. Pragnąc przejść na drugą stronę należy wyjść ze stanowiska i uprzedzić konia głosem o zamiarze ponownego wejścia na przykład poprzez zawołanie „Miejsce!” lub „Przesuń się!”. Następnie należy upewnić się, że koń poprawnie zareagował na nasze polecenie – jeżeli tak, to możemy wejść z prawej strony.

Jeżeli zamierzamy przejść pod szyją konia powinniśmy zachować szczególną ostrożność, gdyż wiąże się to z wejściem w jego martwe pole widzenia. W przypadku paniki konia może dojść do stratowania człowieka, który w tym momencie jest dla zwierzęcia niewidoczny. Z tego powodu należy najpierw uprzedzić konia głosowo i następnie pogłaskać go albo poklepać w okolicy szyi lub łopatki. Nigdy nie należy klepać konia po zadzie, gdyż istnieje duże ryzyko kopnięcia.

Pragnąc wyprowadzić konia ze stanowiska należy stanąć na wprost jego głowy, trzymać i naciskać na kantar/ogłowie i spokojnie wycofywać go do tyłu. Koń nie widzi obszaru bezpośrednio za jego zadem, gdyż jest to jest martwe pole widzenia. Należy uważać, by nie wszedł on na przedmioty znajdujące się za nim, ponieważ może się przestraszyć i wpaść w panikę.

Koniecznie dowiedz się również jak należy postępować z psami na terenie ośrodków jeździeckich!

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach - Clydesdale

Next post

Kompendium wiedzy o koniach - podstawowe zasady bezpieczeństwa przy prowadzeniu konia w ręku