Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: jak dobrać czapsy do jazdy konnej?

Kompendium wiedzy o koniach: jak dobrać czapsy do jazdy konnej?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Czapsy (inaczej sztylpy) to rodzaj ochraniaczy na nogi do jazdy konnej. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru czapsów?

Czapsy są alternatywą dla oficerek i stanowią świetny wybór dla początkujących jeźdźców. Osoby zaawansowane także chętnie ubierają je na treningi. Czapsy stanowią przedłużenie krótkich butów (sztybletów) i chronią łydki przed otarciami od siodła i puślisk. To jeden z podstawowych elementów ubioru jeźdźca.

Warto wiedzieć! Czapsy to oryginalnie nazwa ochraniaczy na nogi używanych w jeździe westernowej, które sięgają od kostek aż po biodra. W Polsce nazwa “czapsy” przyjęła się także jako określenie sztylpów – ochraniaczy stosowanych w jeździe klasycznej.

Wybór czapsów do jazdy konnej

Jeśli będziesz przymierzać czapsy w stacjonarnym sklepie jeździeckim, ubierz bryczesy i sztyblety, w których zwykle jeździsz konno. Przymierz kilka modeli, upewniając się, że czapsy dobrze leżą: nie są zbyt luźne, nie uciskają, pozostawiają swobodę ruchów i zakrywają nogę od kostki do zgięcia pod kolanem.

Jeśli zamawiasz czapsy online, zmierz dokładnie grubość łydki w najszerszym miejscu. Miarka nie powinna przylegać zbyt ciasno. Następnie sprawdź długość od kostki do zgięcia pod kolanem. Możesz także zmierzyć długość od pięty, jednak wówczas zostaw pod kolanem zapas ok 2 cm, aby uzyskać prawidłowy wynik. Zbyt długie czapsy będą uwierać pod kolanem.

Warto pamiętać, że czapsy są wykonywane z różnych materiałów. Te wykonane ze skóry naturalnej świetnie leżą i wyglądają niemal jak oficerki, jednak mogą być bardziej sztywne i są dość drogie. Tańsze modele są wykonywane z zamszu, skóry syntetycznej lub nubuku.

Previous post

Ujeżdżeniowa Majówka w BeckerSport - wyniki

Next post

47. Aukcja Źrebiąt Westfalskich Online