Home»Aktualności»Co nowego w regulaminie? Część 1. Ubiór jeźdźca

Co nowego w regulaminie? Część 1. Ubiór jeźdźca

Od 2 maja b.r. obowiązują nas nowe przepisy dyscypliny ujeżdżenia. Postanowiliśmy lepiej im się przyjrzeć i znaleźć istotne różnice, tak aby żaden jeździec nie ucierpiał na początku sezonu z powodu nieznajomości regulaminu.

11
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Od 2 maja b.r. obowiązują nas nowe przepisy dyscypliny ujeżdżenia. Postanowiliśmy lepiej im się przyjrzeć i znaleźć istotne różnice, tak aby żaden jeździec nie ucierpiał na początku sezonu z powodu nieznajomości regulaminu. Chcielibyśmy tym samym zachęcić wszystkich czytelników do lepszego zapoznania się z przepisami, zwłaszcza tymi nowymi, które stopniowo w krótkich fragmentach będziemy publikować. Zaczniemy od kategorii: ubiór jeźdźca.

W artykule 427 możemy się więc dowiedzieć, że obowiązują nas następujące zalecenia:

KASK
Wszyscy zawodnicy są zobowiązani do używania kasku ochronnego. Dodatkowo dzieci, jeźdźcy na kucach, juniorzy i młodzi jeźdźcy mają obowiązek noszenia kasku także w trakcie przeglądu weterynaryjnego (co zaleca się również zawodnikom starszym).
Odstępstwem od tej reguły jest możliwość startu w cylindrze zamiast kasku ochronnego, niegdyś dla zawodników osiemnastoletnich na koniach siedmioletnich, obecnie dla zawodników dwudziestodwuletnich na koniach siedmioletnich (zawodnik jest uważany za dwudziestodwulatka od początku roku kalendarzowego, w którym ukończy dwudziesty drugi rok życia).

2016-04-03 336

UBIÓR – ZAWODNICY CYWILNI
Na zawodach krajowych wymagana jest czarna lub granatowa marynarka. Dopuszczalne są również inne kolory, w ciemnych i stonowanych barwach. Dozwolone są kolory kontrastowe, ale tylko w formie wykończenia – np. lamówki. W marynarce jeździeckiej zawodnicy mogą startować na zawodach regionalnych bez względu na klasę konkursu, na pozostałych zawodach bez względu na klasę konkursu w przypadku używania przez zawodnika kasku ochronnego. Dla zawodników startujących w klasie CC lub wyższej dozwolony jest frak, w kolorach wymienionych powyżej.
Kask ochronny/cylinder musi być czarny lub w tym samym kolorze co frak. Bryczesy powinny być białe lub kremowe.
Zawodnicy poniżej 16 roku życia nie mogą używać fraka. Obowiązuje ich noszenie kasku z trójpunktowym zapięciem, marynarki (kolory jak w przypadku fraka) oraz koszuli z białym kołnierzem i mankietami.
Plastron/krawat oraz rękawiczki powinny być białe, kremowe lub tego samego koloru co marynarka bądź frak. Buty do jazdy należy wybrać w kolorze czarnym lub kolorze marynarki/fraka. Dotyczy to wszystkich zawodników startujących w zawodach krajowych.

2016-04-03 602

UBIÓR – WOJSKOWI I POLICJANCI
Możliwość noszenia ubioru cywilnego lub służbowego została ograniczona – wojskowi i policjanci przed 2 maja b.r. mogli prezentować się tak na zawodach międzynarodowych, aktualnie dotyczy to zawodów krajowych. Ten punkt regulaminu obejmuje także członków, pracowników i uczniów organizacji państwowych, paramilitarnych i narodowych jednostek hodowlanych/szkół/instytutów.

2016-04-03 424
OSTROGI
Na zawodach krajowych, oprócz zawodów rangi MP, PP i HPP noszenie ostróg nie jest obowiązkowe. W przypadku zawodników na kucach używanie ostróg jest nieobowiązkowe, niezależnie od rangi zawodów, chociaż mogą oni używać niekaleczących ostróg z bodźcem o długości do 3,5 cm.
Tym, którzy jednak decydują się na korzystanie z ostróg przypominamy: muszą być wykonane z metalu. Bodziec musi być zakrzywiony lub prosty i wychodzący dokładnie ze środka ostrogi, gdy znajduje się ona na bucie jeźdźca. Zakończenia bodźców ostróg muszą być gładkie i tępe. Jeżeli stosowane są ostrogi z gwiazdką, musi być ona gładka/tępa i ruchoma (bez ostrych krawędzi). Dozwolone są metalowe ostrogi z okrągłymi wybrzuszeniami z twardego tworzywa (ostrogi „impulsowe”) oraz ostrogi bez bodźca (ostrogi „ślepe”).

2016-04-02 369

Następna publikacja będzie dotyczyła rzędu konia.

Previous post

Kampania #TwoHearts

Next post

Lista startowa na piątkowe ZO i ZR w Ujeżdżeniu Rybnica - 20-22.05.2016