Home»Aktualności»Scandic Patrika Kittela odchodzi na końską emeryturę

Scandic Patrika Kittela odchodzi na końską emeryturę

Po zdobyciu brązowego medalu w Mistrzostwach Europy w 2011 roku, zwycięstwie w Grand Prix i Grand Prix Freestyle w 2015 roku w Rotterdamie, po drugim zwycięstwie w Mistrzostwach Szwecji Patrik Kittel podjął niełatwą decyzję o odsunięciu ogiera Scandic od startów i odesłaniu go na zasłużoną emeryturę.

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Po zdobyciu brązowego medalu w Mistrzostwach Europy w 2011 roku, zwycięstwie w Grand Prix i Grand Prix Freestyle w 2015 roku w Rotterdamie, po drugim zwycięstwie w Mistrzostwach Szwecji Patrik Kittel podjął niełatwą decyzję o odsunięciu ogiera Scandic od startów i odesłaniu go na zasłużoną emeryturę.

Ze słów Patrika Kittela wynika, że „Scandi Man” był najważniejszym koniem w jego karierze. Jest do niego wyjątkowo przywiązany i przyznaje, że Scandic zawsze będzie ważną częścią jego życia. Wspomina go też jako konia, który najszybciej spośród wszystkich jego podopiecznych nauczył się elementów Grand Prix – wykonane raz mógł powtarzać i udoskonalać, bez konieczności powrotu do punktu wyjścia. Żona Patrika twierdzi, że on i Scandic pasują do siebie – są równie zdeterminowani, uparci, charyzmatyczni i zuchwali.

Friends Arena Patrik Kittel, SWE and Watermill Scandic were on 2:nd place in the Reem Acra FEI World Cup Dressage. Photo: Roland Thunholm Code: 718 35
Fot: FEI

Historia tej ujeżdżeniowej pary rozpoczęła się z inicjatywy Jana Greve, który umożliwił Patrikowi dosiadanie Scandica. Pierwsze kroki na czworoboku Scandic pod Patrikiem stawiał w 2009 roku. Starty kontynuowali właściwie nieprzerwanie aż do marca b.r., z różną częstotliwością startów w danym roku. W sumie wystartowali w 99 konkursach wpisanych w ranking FEI. Scandic i Kittel niejednokrotnie zasilali reprezentację Szwecji, choćby w czasie Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Do najważniejszych sukcesów tej pary należą: brązowy medal w Mistrzostwach Europy (2011 rok, uzyskali wówczas 83,42%, najwyższy we wspólnej karierze wynik), złoty medal w Grand Prix i Grand Prix Freestyle w Rotterdamie (2015 rok), dwukrotne zwycięstwo w Mistrzostwach Szwecji (z czego tegoroczne mistrzostwo przypadło im po uzyskaniu 73,32% w konkursie Grand Prix i 77,62% w Grand Prix Freestyle), złote medale zdobyte w Lingen, Falsterbo. Decyzja o odsunięciu 17-letniego Scandiego nie była łatwa dla Kittela, ale ostatecznie uznał, że nastąpił dobry moment do podziękowania Scandicowi za wieloletnią współpracę, dzięki czemu koń ten odejdzie z czworoboków w pełni sił i zostanie zapamiętany jako czempion, którym rzeczywiście jest. Oficjalne zakończenie kariery sportowej tego kasztanowego wierzchowca będzie miało miejsce w Falsterbo (Falsterbo Horse Show, 2-10 lipca).

Scandic urodził się w 1999 roku. Potencjał jaki w sobie nosił doceniło wiele związków hodowlanych, w skutek czego został zaaprobowany jako ogier między innymi w związku KWPN, oldenburskim czy westfalskim. Jego rodowód wygląda następująco:

13393468_1293280294033536_408286593_n

Previous post

Listy startowe ZO-A SZARY MICHAŁOWICE 10 – 12 CZERWCA 2016

Next post

Klinika z Katarzyną Milczarek