Home»Aktualności»Edukacja»Dobór odpowiedniego siodła do jazdy konnej

Dobór odpowiedniego siodła do jazdy konnej

2
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Świadomość jeźdźców odnośnie zdrowia koni w ostatnich latach diametralnie wzrosła. Wielu jeźdźców stara się stosować zdrową zbilansowaną dietę u swoich podopiecznych, korzysta regularnie z usług weterynarzy, fizjoterapeutów, a nawet masażystów. Jednak wielu, wciąż zapomina jak duży wpływ na zdrowie konia ma odpowiedni dobór siodła i jego właściwe dopasowanie.

Producenci siodeł zdają sobie doskonale sprawę ze zróżnicowania w budowie anatomicznej grzbietów różnych koni i istotności odpowiedniego dopasowania ich produktów do konkretnego osobnika. Dlatego też nowoczesne siodła mają szeroki wachlarz możliwości personalizacji ich parametrów, tak aby dopasować je do danego konia oraz potrzeb jeźdźca. Regulacji i modyfikacjom poddaje się wiele elementów siodła, m. in. rozstaw łęku, kształt poduszek, gęstość ich wypełnienia, rodzaj skóry, wielkość i kąt nachylenia tybinki etc. Jest to niezwykłe ułatwienie dla jeźdźców, ponieważ nie muszą iść na kompromisy w postaci: “dobro konia a maksymalna wydajność produktu”, jednakże mnogość opcji sprawia, że wybór siodła przy nie znajomości tematyki może sprawiać problemy. Zatem jak wybrać odpowiednie siodło, dopasowane do naszych potrzeb jak i potrzeb konia oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Dopasowanie siodła do jeźdźca

Rodzaj siodła musi być przede wszystkim dopasowany do uprawianej dyscypliny jeździeckiej. Jeżeli mamy problem z określeniem, w którym kierunku rozwiną się nasze treningi bądź szukamy rozwiązania uniwersalnego warto zdecydować się na siodło wszechstronne. W przypadku dzieci wielu producentów ma w ofercie specjalne siodła dedykowane dla najmłodszych jeźdźców, które zostały skonstruowane tak, aby nie zaburzać rozwoju w obszarze miednicy i stawów biodrowych dziecka.

Dobór rozmiaru siedziska do wagi jeźdźca

Siodło musi również być odpowiednio dopasowane do jeźdźca pod względem wielkości siedziska. Najpopularniejsze rozmiary siedzisk to 15, 16, 17 ,18 cali. Wielkość zależy w głównej mierze od wagi jeźdźca. Różni producenci mają różne zakresy wag odpowiadających konkretnym rozmiarom siedziska dlatego też przed zakupem warto zapoznać się ze specyfikacją techniczną danego modelu. Długość (w przypadku siodeł ujeżdżeniowych) lub projekcja tybinki (w przypadku siodeł skokowych) powinna być uzależniona od długości kości udowej. Jest to bardzo ważny element wpływający na komfort użytkowy produktu.

Jak dopasować rozmiar siedziska do wzrostu jeźdźca?

Na wybór rodzaju skóry poszycia siodła ma wpływ jego przeznaczenie. Jeżeli siodło będzie używane bardzo intensywnie warto wybrać skórę bydlęcą bądź specjalne mieszanki skór o podwyższonej wytrzymałości na zużycie. Natomiast przy codziennym użytkowaniu doskonale sprawdzi się skóra cielęca. Skóra wpływa, także na przyczepność. Skóra bydlęca jest bardzo wytrzymała, ale zapewnia trochę mniejszą przyczepność niż skóry cielęce oraz specjalne mieszanki skór tzw. LUX skóry.

Dopasowanie siodła do konia

W kwestii dopasowania siodła do grzbietu konia, kluczowym parametrem jest wybór odpowiedniego rozstawu łęku. Pozwala to na optymalne rozłożenie ciężaru jeźdźca na grzbiecie konia i zachowanie jego właściwej charakterystyki. Ten parametr ma kluczowe znaczenie dla zdrowia konia oraz rozwoju jego muskulatury. W przypadku niedopasowania, ciężar jest rozkładany na mniejszej powierzchni i dochodzi do zaburzenia muskulatury pracy konia, co w dłuższej perspektywie może prowadzić do kontuzji i stanów chorobowych. W przypadku niektórych koni wymagana jest również korekta wypełnienia poduszek tak, aby panele były w pełni dopasowane do specyficznej budowy grzbietu konia. Rodzaj materiału wypełniającego ma tu również duże znaczenie, głównie ze względu na możliwość dokonywania późniejszych korekt. Poduszki o wypełnieniu wełnianym są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym i pozwalają na późniejsze modyfikowanie ich kształtu w miarę rozwoju muskulatury zwierzęcia. W kwestii zmiany rozstawu łęku, na szczęście istnieją na rynku rozwiązania w postaci siodeł, w których możliwe jest dokonywanie zmiany parametru w praktycznie dowolnym zakresie i dowolną ilość razy. Przykładowo marka Prestige Italy buduje swoje siodła na specjalnych terlicach, które mogą być rozszerzane bądź zwężane według potrzeb.

Dopasowanie tych wszystkich parametrów może nie być łatwe, dlatego też warto skorzystać z usługi saddle fittingu stanowiącego usługę komplementarną do sprzedaży siodła. Polega ona na, przeprowadzeniu wywiadu z jeźdźcem odnośnie jego potrzeb oraz oczekiwań, a następnie ściągnięciu miar z konia. Bazując na tych informacjach saddle fitter pomaga w wyborze modelu siodła oraz jego odpowiednich parametrów pod jeźdźca i dopasowaniu do budowy anatomicznej konia. Pamiętajmy, że dobrze dobrane siodło ma ogromny wpływ, na zdrowie oraz komfort jeźdźca i konia. To przekłada się na jakość naszych treningów oraz sukcesów sportowych.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o siodłach, ich odpowiednim doborze i dopasowaniu zapraszamy do lektury obszernego kompendium wiedzy o siodłach, autorstwa specjalistów – sadde fitterów z Equishop.

Baza wiedzy o siodłach

Previous post

Wyniki końcowe - ZRiT-A Stajnia Jarużyn 18.05.2019

Next post

Wyniki - CDN Ochaby 24.05.2019