Home»Lifestyle»FEI: Co z tym munsztukiem?

FEI: Co z tym munsztukiem?

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

W ostatnich miesiącach na forach i stronach internetowych zawrzało na temat użycia munsztuka w najwyższych klasach ujeżdżeniowych. Ze względu na spotykane w Polsce i za granicą przypadki nadużycia tej pomocy jeździeckiej (m.in. eliminacja Isabell Werth podczas Pucharu Narodów w lipcu 2022 w Aachen), sprawą zainteresowały się liczne fundacje i stowarzyszenia zajmujące się dobrostanem zwierząt, a także aktywiści i osoby blisko związane z jeździectwem.

Komisja EEWB (Komisja Etyki i Dobrostanu Koni) kierując się dobrem koni i jeźdźców podczas zawodów krajowych i międzynarodowych kwestionuje obowiązkowe użycie ostróg (z wyjątkiem konkursów dzieci i jeźdźców na kucach) oraz munsztuka, który w niektórych konkursach narzucony jest odgórnie.

Copyright ©FEI/Richard Juilliart

Dzięki głosom, które wyraziły stanowczy sprzeciw użycia munsztuka w najwyższych klasach ujeżdżeniowych, rada Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) poruszyła ten temat na licznych posiedzeniach (ostatnie odbyło się 12 listopada w Kapsztadzie). Największą kontrowersję budzi fakt, że zawodnicy nie mają możliwości wyboru kiełzna, a munsztuk i ostrogi są narzucone odgórnie w niektórych klasach ujeżdżenia. Co więcej, mimo startu w klasach najwyższej rangi wciąż spotyka się przypadki, w których koń wykazuje wyraźnie znaki nieakceptacji kiełzna, pokazuje dyskomfort, spięcie i ból.

FEI zapewniło wzmożoną kontrolę dobrostanu koni podczas zawodów ujeżdżeniowych, jednak pomimo licznie podpisanych petycji i konferencji FEI w najnowszych przepisach konkurencji ujeżdżenia na rok 2023 wciąż pojawia się przepis mówiący o tym, że munsztuk będzie obowiązkowy.

Zarówno FEI jak i PZJ regulują użycie munsztuka przepisami, jednak jak widać po jakości prezentowanych na zawodach przejazdów – nie zawsze przepisy wdrażane są w życie i nie poprawiają dobrostanu koni na zawodach. Co więcej, pojawiają się głosy sprzeciwu wobec zniesienia obowiązku użycia podwójnego kiełzna na zawodach rangi mistrzowskiej. Stowarzyszenia zrzeszające trenerów i zawodników ujeżdżenia takie jak IDTC (International Dressage Trainers Club) i IDRC (International Dressage Riders Club) szybko zareagowały na podjęte kroki przez EEWB i wyraziły sprzeciw postulatom tłumacząc to tym, że wizja użycia munsztuka i ostróg oraz początkowe założenia są z grubsza inne niż pierwotnie zakładano.

PRZEPISY KONKURENCJI UJEŻDŻENIA na zawody krajowe i międzynarodowe

Art. 428, punkt 2.2:

2.2. W zawodach CDI3*/4*/5*/U25 oraz Mistrzostwach/Igrzyskach (z wyjątkiem konkursów dla dzieci i jeźdźców na kucach) obowiązkowe jest kiełzno podwójne z nachrapnikiem angielskim, tzn. wędzidełko i munsztuk z łańcuszkiem. Dozwolony jest nachrapnik kombinowany bez dolnego paska, tzw. „ukośnika”. Łańcuszek munsztuka może być wykonany z metalu, skóry lub kombinacji tych materiałów. Pasek łączący kółka czanek munsztuka oraz gumowy, skórzany lub kożuszkowy pokrowiec na łańcuszek są opcjonalne. Ani nachrapnik angielski ani łańcuszek munsztuka nie mogą być zapięte tak mocno by sprawiać koniowi ból.

Zawody rangi Mistrzowskiej wymagają od zawodników użycia podwójnego kiełzna, co nie pokrywa się z licznymi doniesieniami i prośbami na temat możliwości wyboru wędzidła przez zawodników na zawodach każdej kategorii.

Na zawodach CDI 1* i 2*, a także CDI Juniorów zawodnicy mają możliwość wyboru dowolnego kiełzna, jednak również mają oni możliwość startu w munsztuku. Reguluje to Art. 428, punkt 2.2.1. Na zawodach CDI1* i 2* oraz CDI-J i CDI-Y dozwolone jest kiełzno wędzidłowe lub podwójne (munsztukowe). 

Czym tak naprawdę jest munsztuk według przepisów PZJ?

Art. 428, punkt 3.2.

3.2. Kiełzno munsztukowe – kiełzno munsztukowe określa się jako kiełzno składające się z wędzidełka używanego wraz z munsztukiem, co tworzy tzw. kiełzno podwójne.

W najnowszych przepisach konkurencji ujeżdżenia FEI na rok 2023 pojawia się zapis informujący, że start na poziomie Grand Prix jest możliwy jedynie na wędzidle podwójnym. W przepisach znajdują się dokładne tabele regulujące możliwość wyboru kiełzna.

Snaffle – kiełzno wędzidłowe

Double bridle – wędzidło podwójne/munsztuk

Tabele ściśle regulują nie tylko wybór wędzidła, ale również wiek konia i jeźdźca startujących w danym konkursie. Poza ustalonymi regułami pozostaje pytanie, czy przepisy, które obowiązują konkurencję ujeżdżenia dziesiątki lat nie powinny iść z nurtem coraz bardziej świadomego i nowoczesnego jeździectwa?

Pytanie pozostaje otwarte, a my z pewnością będziemy śledzić ten temat i stale zmieniające się przepisy dotyczące konkurencji ujeżdżenia.

PRZEPISY KONKURENCJI UJEŻDŻENIA PZJ

PRZEPISY KONKURENCJI UJEŻDŻENIA FEI

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: kim jest luzak i bereiter?

Next post

FEI: Charlotte FRY nr 1 w Światowym Rankingu