Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: kim jest luzak i bereiter?

Kompendium wiedzy o koniach: kim jest luzak i bereiter?

1
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Jeśli marzysz o pracy przy koniach, z pewnością zdarzyło Ci się słyszeć o zajęciu luzaka lub bereitera. Oba zawody pozwalają na spędzanie wielu godzin dziennie w towarzystwie koni, jednak są wymagające i bardzo odpowiedzialne.

Na czym polega praca luzaka?

Luzak to osoba, która opiekuje się końmi sportowymi w stajni i podczas wyjazdów na zawody. Na co dzień czyści je, pilnuje diety i ewentualnego podawania leków, pomaga podczas wizyt weterynarza lub kowala, kontroluje stan ich zdrowia, przygotowuje do jazd, pomaga w trakcie treningów (np. ustawiając przeszkody) i oporządza konie po jeździe. Luzak towarzyszy także sportowcowi podczas wyjazdów na zawody jeździeckie – zajmuje się koniem i go karmi, sprząta boks, spaceruje z koniem lub zabiera go na lonżę, siodła wierzchowca, zaplata grzywę, a także pomaga jeźdźcowi przygotować się do startu. Osoby pracujące w roli luzaka cenią możliwość częstych wyjazdów, poznawania nowych ludzi oraz poznawania świata jeździeckiego od kuchni.

Photo Copyright © FEI/Christophe Taniére

Kim jest bereiter?

Dawniej „objeżdżacz” lub „kawalkador”, dziś bardziej powszechne jest określenie pochodzące z niemieckiego. Bereiter zajmuje się zajeżdżaniem i treningiem młodych koni, a także prowadzi treningi bardziej doświadczonych wierzchowców, regularnie jeżdżąc na nich. Kiedy sportowiec nie ma czasu lub kontuzja czy choroba wykluczają go z aktywnej pracy z koniem, bereiter przejmuje te obowiązki i zapewnia ruch oraz ciągły rozwój umiejętności wierzchowcowi. Dla miłośników jeździectwa jest to szansa podnoszenia swoich umiejętności oraz jazdy na sportowych koniach.

W praktyce określeń „luzak” i „bereiter” często używa się zamiennie, ponieważ osoby zatrudnione w stajniach zwykle mają całkiem długą listę obowiązków – od opieki nad końmi zaczynając, a na treningach w siodle kończąc.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: Jakie są podstawowe maści koni? Jak je rozróżnić?

Next post

FEI: Co z tym munsztukiem?