Home»Lifestyle»Hobby Horsing – co to takiego? Podstawowe informacje. Zawody dla miłośników Hobby Horsingu

Hobby Horsing – co to takiego? Podstawowe informacje. Zawody dla miłośników Hobby Horsingu

3
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Hobbistyczne jeździectwo to popularne zajęcie wśród miłośników koni w każdym wieku. Chcesz zacząć przygodę, ale aktualnie nie masz możliwości, by jeździć na prawdziwym wierzchowcu? Nic straconego – rozwiązaniem Twojego problemu jest tzw. Hobby Horsing. Jest to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością zarówno w Europie, jak i w Polsce.

Jeśli zaciekawił Cię ten temat, przeczytaj przygotowany przez nas tekst. Dzięki temu poznasz podstawowe informacje na temat Hobby Horse.

Hobby Horse – co to takiego jest?

Hobby Horsing to aktywność, która polega na jeździe na koniu hobbystycznym, czyli zabawkowym wierzchowcu osadzonym na patyku. Na koniach hobbystycznych można jeździć w zawodach, które często odbywają się na pokazach koni.

Hobby horse ma wiele zalet. Do korzyści związanych z taką formą spędzania wolnego czasu można zaliczyć na przykład:

  • poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego
  • możliwość miłego spędzenia czasu w towarzystwie rodziny lub przyjaciół/znajomych.

Hobby Horsing – w jakich częściach świata jest to popularna aktywność?

Hobby Horsing to aktywność, która jest szczególnie chętnie uprawiana w państwach europejskich, w tym w szczególności w Skandynawii. To właśnie w Szwecji oraz Finlandii istnieje silna tradycja wykorzystywania imitujących konie kukiełek w celach rekreacyjnych oraz podczas zawodów.

Już na malowidłach stworzonych w połowie szesnastego stulecia można znaleźć dowody na to, że Hobby Horsing, czyli zabawa polegająca na wykorzystaniu kukiełki konia, cieszyła się popularnością wśród młodzieży. Na przestrzeni kilku ostatnich lat aktywność ta przeżywa odrodzenie, a zainteresowanie tą formą spędzania czasu przez dzieci i nastolatków cieszy się coraz większym zainteresowaniem właściwie z każdym kolejnym rokiem.

O tym, jak wielką popularność w ostatnich latach zyskuje sobie Hobby Horsing, dobrze świadczy chociażby to, że w 2017 roku został nakręcony film dokumentalny o tytule: Hobby Horse Revolution. Co więcej, został on nominowany do Oskara. W czasach współczesnych to właśnie Finlandia jest uważana za „centrum” Hobby Horsingu. Nakręcony film dokumentalny nie jest tego jedynym dowodem. Oprócz tego organizuje się liczne zawody, w tym na przykład przeszkody czy sprint. Co więcej, w przypadku Finlandii Hobby Horsing cieszy się statusem oficjalnej dyscypliny sportowej.

Co ciekawe, w ostatnich latach popularność koni hobbystycznych wzrosła także w innych częściach świata, w tym w szczególności na terenie Stanów Zjednoczonych i Australii. Istnieją dwa główne sposoby, w jakie ludzie wykorzystują dziś konie hobbystyczne: jako zabawki lub rekwizyty w grach fabularnych oraz jako sportowcy w sportach wyczynowych.

Hobby Horsing – zawody

Hobbystyczne zawody konne mają wiele różnych form, od standardowego wyścigu, przez skoki przez płotki aż po bardziej kreatywne dyscypliny, w tym na przykład tory, takie jak tory przeszkód. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jeździsz wyczynowo, czy po prostu chcesz się zabawić w ramach Hobby Horsingu.

Jeśli chcesz zostać wyczynowym jeźdźcem hobbystycznym, musisz zrobić kilka rzeczy. Najpierw znajdź klub lub grupę, do której chcesz dołączyć – najłatwiej można to zrobić, dołączając do lokalnych grup zajmujących się Hobby Horsingiem. Uczestnictwo w tego typu organizacjach da Ci dostęp do treningów i zawodów. Następny krok, jaki trzeba wykonać, to… rozpoczęcie ćwiczeń. Musisz być w stanie kontrolować kukiełkę przy każdej prędkości oraz skutecznie pokonywać różnorodne przeszkody. Na koniec weź udział w kilku konkursach i zobacz, jak sobie radzisz.

Oczywiście, warto odwiedzić profesjonalny sklep, który oferuje produkty w kategorii „Hobby Horse„, od kukiełek po dodatkowe akcesoria.

Hobby Horsing – dlaczego warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Hobby Horse ma pozytywny wpływ zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. Choć może wydawać się inaczej, to w rzeczywistości jazda na koniu hobbystycznym w ramach Hobby Horsing wymaga takich zdolności jak umiejętność utrzymania równowagi, a także dobra koordynacja całego ciała i zachowanie koncentracji – w dłuższej perspektywie wszystko to może okazać się cenne w poprawie funkcji poznawczych.

Ponadto regularne ćwiczenia związane z hobbistycznym jazdą konną mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu, poprawić jakość snu oraz poprawić wydolność organizmu.

Oczywiście, nie wolno zapominać, że Hobby Horsing to nie tylko skuteczna metoda na poprawę zdrowia, ale także świetna okazja do zabawy. Hobby horsing to dobry sposób na poznanie nowych ludzi i nawiązanie przyjaźni, ponieważ na całym świecie istnieją teraz hobbystyczne kluby i zawody konne. Dołączenie do klubu daje Ci możliwość podzielenia się swoją pasją do koni hobbystycznych z podobnie myślącymi ludźmi, a udział w zawodach pozwoli na rzucenie sobie wyzwania i sprawdzenie, jak daleko możesz się rozwinąć.

Hobby Horsing. Podsumowanie

Hobby Horsing to wyjątkowa i zabawna aktywność, z której mogą korzystać osoby w każdym wieku. Ma bogatą historię sięgającą wieków, a dziś cieszą się nią ludzie na całym świecie. Istnieje wiele różnych rodzajów hobbystycznych zawodów konnych i właściwie każdy może zostać jeźdźcem hobbistycznym, jeśli ma trochę praktyki i poświęcenia. Oprócz tego, że jest to świetny sposób na poprawę zdrowia psychicznego i fizycznego, hobbistyczne jeździectwo jest również aktywnością towarzyską, którą można cieszyć się z przyjaciółmi i rodziną.

Hobby Horsing to jedynie pozornie rozwiązanie przeznaczone dla dzieci i młodzieży. W rzeczywistości nic nie stoi na przeszkodzie, by także starsze osoby zdecydowały się na taką formę spędzania wolnego czasu. Więc jeśli szukasz czegoś nowego do spróbowania, dlaczego nie spróbować hobbistycznej jazdy konnej?

Previous post

Jessica von Bredow-Werndl pokonała wszystkich!

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: marwari - podstawowe informacje o rasie