Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Co to jest czaprak?

Kompendium wiedzy o koniach: Co to jest czaprak?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Co to jest czaprak?

Nazwy sprzętu jeździeckiego sprawiają osobom początkującym niemały problem! Specyficznych nazw i określeń jest całkiem sporo, jednak szybko nauczysz się je rozróżniać. Na początek sprawdź, czym jest czaprak.

Rozpoznawanie nazw ekwipunku jeździeckiego to jedno z pierwszych zadań, przed którym stają początkujący jeźdźcy. Z pewnością wkrótce te określenia staną się dla Ciebie oczywiste — a ich poznanie ułatwi rozumienie poleceń trenera i pozwoli Ci zrobić krok naprzód w przygodzie z jazdą konną. Czaprak to jeden z elementów, z których będziesz korzystać bardzo często!

Czaprak — co to?

Czaprak (inaczej potnik) to wykonana z materiału podkładka pod siodło, którą zawsze stosuje się podczas jazdy — bez względu na dyscyplinę jeździecką. Czaprak stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia do jazdy konnej i występuje w różnych kształtach, rozmiarach i kolorach. Jego zadaniem jest wchłanianie nadmiaru potu podczas jazdy, zapobieganie odparzeniom oraz ochrona końskiego grzbietu przed otarciami — a także ochrona siodła przed działaniem końskiego potu. Dzięki czaprakowi ciężar siodła lepiej rozkłada się na grzbiecie. 

Czaprak pełni także funkcję dekoracyjną. Jego wnętrze jest wykonane z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej, a część zewnętrzna — z materiałów różnego typu, zwykle pikowanych i ozdobionych lamówką. Czapraki często posiadają taśmy nylonowe, które można zamocować do siodła, by zapobiec przesuwaniu się czapraka podczas jazdy. Wyróżniamy czapraki wszechstronne, skokowe, ujeżdżeniowe oraz do jazdy westernowej.

Previous post

Najwyższa cena za syna Valdiviani

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Po co koniowi podkowy?