Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Ile kosztuje utrzymanie konia?

Kompendium wiedzy o koniach: Ile kosztuje utrzymanie konia?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Ile kosztuje utrzymanie konia?

Koszt utrzymania konia to jedno z pierwszych zagadnień, które powinny poznać osoby planujące zakup konia. Dlaczego to takie ważne? Często okazuje się, że koszt zakupu konia wcale nie był najwyższa kwotą, jaką wydamy na naszego wierzchowca…

 

Zakup konia to duże przedsięwzięcie, do którego trzeba odpowiednio się przygotować. Szczególnie istotna jest kwestia wydatków — a te potrafią być bardzo zróżnicowane.

Koszty utrzymania konia

Podstawową różnicą jest to, czy będziemy trzymać konia w przydomowej stajni, czy zdecydujemy się na pensjonat (hotel dla koni), czyli wynajem boksu w czyjejś stajni. Ceny za miesiąc w pensjonacie z wyżywieniem to ok. 400-2000 zł i zależą od infrastruktury ośrodka oraz lokalizacji. Najniższe stawki zapłacimy za możliwość trzymania konia na czyjejś łące lub w przydomowej stajni bez krytej hali i innych udogodnień. Właściciel pensjonatu może pobierać dodatkową opłatę za żywienie konia inną paszą, derkowanie itd.

Dodatkowe koszty to kowal co 4-6 tygodni, który weźmie od nas od 50-100 zł za struganie i werkowanie, od 100-200 zł za kucie przodów lub tyłów. Ceny kucia korekcyjnego są wyższe. Co pół roku należy odrobaczyć konia — cena to ok. 60-70 zł, a co roku — zaszczepić (co pół roku, jeśli jeździmy na zawody lub pokazy). Jest to koszt od 50 do 100 zł. Do tego należy doliczyć koszty tarnikowania zębów, które wykonuje się co roku (200-400 zł) oraz koszty weterynarza, które potrafią sięgać kilku tysięcy złotych.

To jednak nie wszystko — pamiętajmy, że potrzebny jest trening jeźdźca i konia oraz sprzęt jeździecki! Siodło, uzda, czapraki, owijki, ochraniacze, kantar, uwiąz, lonża, a także zestaw szczotek do pielęgnacji sierści, kopystka i szampon. Warto także inwestować w suplementy diety dla konia, wartościowe pasze i musli. Warto pomyśleć także o zakupie ubezpieczenia dla konia.

Ile kosztuje utrzymanie konia?

W efekcie średni miesięczny koszt utrzymania konia w pensjonacie, nie licząc sprzętu i konsultacji weterynaryjnych, może wahać się od ok. 650 zł do ponad 1000 zł miesięcznie. Zwykle nie są to stałe koszty — jednego miesiąca zapłacimy więcej z powodu wizyty kowala lub konieczności odrobaczenia, innym razem uda nam się zaoszczędzić (lub w to miejsce pojawi się inny wydatek).

Trzymanie konia w prywatnej stajni może być znacznie tańsze, jednak wymaga naszej codziennej pracy, dbania o dostawy siana, słomy i paszy oraz jest związane z kosztami prądu, wody, remontów itd. Jeśli planujemy zakup konia, warto upewnić się, że finanse wystarczą na ewentualne nieprzewidziane wydatki, np. pilną wizytę u weterynarza oraz będą stabilne przez kilka-kilkanaście lat.

Previous post

Weekend na sportowo

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: Jak śpi koń?