Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Jak śpi koń?

Kompendium wiedzy o koniach: Jak śpi koń?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Czy to prawda, że konie śpią na stojąco? Jak właściwie śpi koń i ile czasu w ciągu doby na to poświęca? Sprawdź kilka ciekawostek na temat snu koni i zaskocz znajomych przy najbliższej okazji.

Konie nie należą do szczególnych śpiochów — podczas, gdy my potrzebujemy około 8 godzin snu w ciągu doby, by wypocząć, koniom wystarcza 2-5 godzin snu. Na dodatek nie musi to być nieprzerwany sen — zamiast tego konie dzielą sobie ten czas na kilka drzemek. Wówczas mogą się zrelaksować, rozluźnić i odpocząć. Wyjątek stanowią źrebięta, które potrzebują znacznie więcej snu — do trzeciego miesiąca życia przesypiają nawet 80% doby!

Jak śpi koń?

Konie mogą spać w pozycji leżącej lub stojącej. Gdy śpią na stojąco, ich stawy „blokują się”, dzięki czemu mięśnie nie są obciążone, a koń nie przewróci się podczas snu. W ten sposób konie „ucinają sobie drzemkę” w ciągu dnia — a starsze konie, które mają problemy z poruszaniem się, zwykle wybierają wyłącznie taki rodzaj snu.

Za spaniem na stojąco przemawia bezpieczeństwo — dzięki tej pozycji dzikie konie w sytuacji zagrożenia były natychmiast gotowe do ucieczki. Jednak śpiąc na stojąco, koń nie jest w stanie osiągnąć fazy REM snu. Zdrowe konie mogą spać na leżąco — wówczas ich sen jest głębszy, co ma duże znaczenie dla treningu, ponieważ właśnie w tej fazie mózg przetwarza i przyswaja nowe informacje. Chętnie korzystają z możliwości spania na leżąco, zwłaszcza na świeżym powietrzu — w stadzie i naturalnych warunkach, gdzie czują się najbezpieczniej — lub w czystym boksie. Warto wiedzieć, że mokra ściółka, złe warunki bytowe, a także stresujące sytuacje sprawiają, że konie skracają swój sen.

Polecamy obszerny artykuł na ten temat na blogu Equishop: https://www.equishop.com/pl/blog/jak-spi-kon-top-5-ciekawostek-na-temat-konskiego-snu-n370

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: Ile kosztuje utrzymanie konia?

Next post

Kolorowanki konie dla dzieci do druku za darmo