Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: Ile lat żyją konie?

Kompendium wiedzy o koniach: Ile lat żyją konie?

3
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Ile lat żyją konie?

Chyba każdy miłośnik koni chciałby, aby jego ulubieniec towarzyszył mu przez całe życie. Ile lat żyją konie? Sprawdź ich długość życia oraz wiek, na jaki przypadają ważne etapy końskiego rozwoju.

Każdy właściciel ma wpływ na długość życia swojego konia. Zapewniając wierzchowcowi jak najlepsze warunki, odpowiednie żywienie, ruch, opiekę weterynaryjną oraz możliwość przebywania na padokach przez większość czasu możemy zadbać o to, by konie cieszyły się dobrym zdrowiem i bezstresowym życiem. Dzięki temu dłużej będziemy mogli cieszyć się towarzystwem swojego konia.

Ile lat żyje koń?

Średnia długość życia koni i kuców to ok. 25-30 lat. Wiele zależy od genów, stanu zdrowia, kondycji oraz warunków, jakie właściciel zapewni swojemu zwierzęciu. Co ciekawe, najstarszy koń na świecie żył aż 62 lata! Był to Old Billy rasy quarter horse. Drugi w kolejności po tytuł najstarszego konia na świecie jest Shayne rasy Irish Draught, który dożył 51 lat. Długie życie to cecha charakterystyczna zwłaszcza dla ras prymitywnych, które są odporne na choroby i trudne warunki atmosferyczne. Przykładowo, hucuły nierzadko potrafią dożywać 35 lat.

W życiu konia wyróżniamy kilka ważnych etapów. W wieku ok. 6 miesięcy źrebak zostaje odsadzony (oddzielony) od matki i zaczyna samodzielne życie. Następnie w wieku 3-4 lat koń jest przygotowywany do pracy pod siodłem lub w zaprzęgu (w przypadku koni wyścigowych trenuje się już niespełna dwuletnie wierzchowce). Konie mogą być użytkowane zaprzęgowo lub pod siodłem tak długo, jak długo zachowują dobrą kondycję – 20 lub 25-letnie konie wciąż nadają się do lekkich jazd, o ile nie były eksploatowane i zapewniono im odpowiednią opiekę.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: koń fryzyjski

Next post

Aukcja drugiej szansy w Westfalii