Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: jakie wybrać spodnie do jazdy konnej?

Kompendium wiedzy o koniach: jakie wybrać spodnie do jazdy konnej?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Spodnie do jazdy konnej — czyli bryczesy — to jeden z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych elementów ubioru jeździeckiego. Dopasowane spodnie gwarantują komfort podczas jazdy. Jak wybrać odpowiedni model?

Wygodne bryczesy sprawiają, że podczas jazdy możesz poczuć się komfortowo i w pełni skupić na rozwoju swoich umiejętności! Jednak wybór bryczesów jeździeckich jest tak ogromny, że przyprawia o zawrót głowy. Jak w tym gąszczu znaleźć idealne bryczesy dla siebie?

Wybór bryczesów

Odpowiednio dopasowane bryczesy powinny sięgać do kostki i dobrze przylegać na całej długości. Nie mogą uwierać ani marszczyć się w żadnym miejscu, nie powinny być również zbyt ciasne w pasie. Dobrym wyborem są bryczesy z oddychających materiałów. Warto zdecydować się na bryczesy z wysokim lub średnim stanem — dobrze się układają i nie zsuwają podczas jazdy. Zwróć uwagę na końcówki nogawek — powinny posiadać rzepy lub elastyczne wstawki, dzięki którym dopasują się do nogi i będą dobrze leżeć pod czapsami lub oficerkami. Kolorystyka bryczesów nie ma znaczenia, o ile nie zamierzasz startować w nich w zawodach.

Bryczesy z pełnym czy z krótkim lejem?

Jednym z elementów, który odróżnia bryczesy od zwykłych spodni, jest lej, czyli rodzaj wzmocnienia po wewnętrznej stronie nóg. Zadaniem leja jest zwiększenie stabilności jeźdźca w siodle i zapewnienie dodatkowej ochrony przed otarciami. Krótki lej obejmuje tylko wewnętrzną część nóg na wysokości kolan, a pełny lej biegnie od połowy łydek, aż po pośladki. Osobom początkującym poleca się pełny lej, który zapewnia większą przyczepność do siodła. Pełny lej wybierają także osoby trenujące ujeżdżenie, z kolei osoby trenujące skoki przez przeszkody preferują krótki lej.

Previous post

Kompendium wiedzy o koniach: jaki kask będzie odpowiedni do jazdy konnej?

Next post

Zawody Ogólnopolskie w Ujeżdżeniu - czerwiec 2022