Home»Aktualności»Edukacja»Kompendium wiedzy o koniach: jaki kask będzie odpowiedni do jazdy konnej?

Kompendium wiedzy o koniach: jaki kask będzie odpowiedni do jazdy konnej?

0
Shares
Pinterest Google+
Konfigurator siodła - dobierzemy idealnie dopasowane dla Ciebie siodło

Kask to jeden z pierwszych i najważniejszych elementów ekwipunku, w który powinien zaopatrzyć się każdy jeździec. Jak wybrać odpowiedni kask jeździecki?

Choć szkółki jeździeckie zwykle udostępniają kaski lub toczki dla swoich uczniów, warto zaopatrzyć się we własny model. Wówczas mamy pewność, że kask jest dobrze dopasowany i nie posiada wewnętrznych uszkodzeń (np. po uderzeniu), które wpływają na skuteczność ochrony. Co więcej, korzystanie z własnego kasku jest bardziej higieniczne. Na zakup kasku jeździeckiego warto zdecydować się już po kilku pierwszych lekcjach jazdy konnej — gdy tylko zyskasz pewność, że chcesz kontynuować swoją przygodę z tym sportem.

Wybór kasku jeździeckiego

Planując zakup kasku do jazdy konnej, weź pod uwagę kilka ważnych czynników. Na początku ustal, jaki budżet możesz przeznaczyć na kask. Następnie zmierz obwód głowy na wysokości skroni (miarka nie może być przyłożona zbyt ciasno). Dobry kask jeździecki powinien:

  • leżeć na głowie stabilnie i dość głęboko. Nie może jednak uciskać, a podczas ruchu nie powinien się przesuwać. Obie sytuacje nie tylko powodują duży dyskomfort, ale także sprawiają, że kask będzie mniej skuteczną ochroną w razie upadku. 
  • spełniać (aktualne!) normy bezpieczeństwa. Obecnie powinna to być jedna z trzech norm lub certyfikatów: PAS 015: 2011, VG1 01.040 2014-12 lub ASTM F1163: 2015.
  • posiadać otwory wentylacyjne i regulowane zapięcie pod brodą.

Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe udogodnienia. Niektóre kaski mają wyjmowany wewnętrzny wkład, który można wyprać, inne mają regulowany obwód, dzięki czemu sprawdzą się u dzieci. Dobrze dopasowany kask znacząco wpływa na komfort jazdy oraz — oczywiście — na nasze bezpieczeństwo.

Previous post

47. Aukcja Źrebiąt Westfalskich Online

Next post

Kompendium wiedzy o koniach: jakie wybrać spodnie do jazdy konnej?